U Hrvatskoj se održava drugi krug predsjedničkih izbora na kojem građani biraju novog šefa države.
Birači odlučuju između kandidata opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Ive Josipovića i nezavisnog kandidata i gradonačelnika Zagreba Milana Bandića.
Prema rezultatima istraživanja javnog mnijenja, Josipović ima prednost od 17 odsto.
Pedesetdvogodišnji pravni ekspert i kompozitor klasične muzike Josipović je u prvom krugu izbora, održanom 27. decembra, dobio 33,4 odsto glasova, što je bila više nego dvostruko veća prednost u odnosu na Bandića.
Dvije godine stariji Bandić je isključen iz SDP u novembru, kada je objavio predsjedničku kandidaturu.
Aktuelni šef države Stipe Mesić će, poslije dva predsjednička mandata, funkciju napustiti 18. februara.
Pravo glasa ima 4,4 miliona birača. Glasačka mjesta su otvorena u 7.00 časova i biće zatvorena 12 sati kasnije.
Prvi zvanični rezultati izbora se očekuju oko ponoći.
Na biralištima u Srbiji do 12.00 časova glasalo je oko 20 odsto birača, što je znatno više nego u prvom krugu održanom 27. decembra, potvrđeno je Srni u Ambasadi Hrvatske u Beogradu.
Na području Srbije za hrvatskog predsjednika može da se glasa na 14 biračkih mjesta, od kojih je osam na konzularnom području ambasade u Beogradu, a šest na području generalnog konzulata u Subotici.
Nevladina organizacija "Građani organizovano nadgledaju glasanje" (GONG) saopštila je da se drugi krug predsjedničkih izbora u Hrvatskoj odvija u skladu sa procedurom i da je primijećen veći odziv birača u BiH, kao i kršenje izborne tišine uglavnom iz štaba nezavisnog kandidata Milana Bandića.
U saopštenju se navodi da GONG već dva dana dobija dojave da je građanima iz crkvenih redova sugerisano da glasaju za Bandića.
Na misama u Karlovcu i Varaždinu dijeljen je letak "zašto Ivo Josipović NE!", navode iz GONG-a i dodaju da je drugi oblik crkvenog uplitanja bilo sugerisanje građanima da glasaju za Bandića i to prilikom blagoslova kuća.
GONG je ocijenio da se izbori za sada odvijaju u mirnoj i staloženoj atmosferi i da nema dojava o incidentima na biralištima.
U saopštenju se dodaje da su na području Zagreba i okoline građani u velikom broju primili "omotnice sa pismima adresiranima na njih u kojima im se kandidat Bandić obraća kao nezaposlenima, privrednicima ili osobama sa invaliditetom i poziva ih da glasaju za njega".
Iz GONG-a upozoravaju da to predstavlja kršenje izborne tišine i Zakona o tajnosti podataka i pozivaju Agenciju za zaštitu ličnih podataka da reaguje po tom pitanju i ispita otkud štabu Bandića lični podaci građana.
GONG je saopštio da je bilo dojava i o dijeljenju letaka i slanju SMS poruka za kandidata hrvatskog SDP-a Ivu Josipovića, i to na području Zagreba, kao i da su i pojedini mediji kršili izbornu tišinu.
(agencije/MONDO