Predsjednik Srbije rekao za Radio-televiziju RS da je donošenje rezolucije o Srebrenici obaveza Srbije prema Haškom tribunalu.
Boris Tadić je ocijenio da rezolucija o Srebrenici, koja bi trebalo da bude donijeta u Skupštini Srbije, neće naići na najveće moguće odobravanje ni u Republici Srpskoj ni u Srbiji.
"Međutim, političari su ti koji moraju da budu u stanju da preuzmu odgovornost i za takve političke odluke, jer ih zbog toga građani biraju na izborima, a onda ih, faktički, na izborima nagrađuju, ili kažnjavaju zbog toga", rekao je Tadić.
Predsjednik Srbije vjeruje da će rezolucija o Srebrenici vremenom dobiti podršku ne samo u Srbiji, nego svuda gdje živi srpski narod.
Samo takvom politikom možemo braniti žrtve i porodice Zec u Zagrebu, jer taj slučaj je više nego aktuelan posljednjih dana, rekao je , dodajući da je riječ o ubistvu djevojčice od 12 godina, koje je bilo etnički motivisano.
Tadić je rekao da zabrinjava da li uopšte postoji pravni lijek poslije odluke predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića o pomilovanju Siniše Rimca koji je priznao da je ubio 12-godišnju djevojčicu Aleksandru Zec u noći kada su u Zagrebu ubijeni i njeni roditelji Marija i Mihajlo, kao što neprocesuiranje ovog zločina zbog pravnih manjkavosti izaziva zabrinutost u vezi sa pravnim poretkom susjedne Hrvatske.
"Objašnjenje koje smo dobili da je Komisija za pomilovanje dala takvu sugestiju predsjedniku Hrvatske je tragično. Nadležnost pomilovanja je carsko ovlašćenje, to je najviši stepen odgovornosti i time predsjednik Republike postaje dio pravosudnog sistema", naglasio je Tadić.
On je dodao da kao predsjednik Srbije nikada ne bi dozvolio da bude pomilovan čovjek koji je izvršio ubistvo jedne porodice i djeteta u toj porodici samo zato što pripadaju drugoj etničkoj skupini: albanskoj, bošnjačkoj, hrvatskoj ili bilo kojoj.
Tadić je dodao da ovaj Mesićev čin najbolje govori kako su sve njegove političke lekcije upućene i Srbiji i Republici Srpskoj i njegova dvostruka politika bili neosnovani, a dovodi u pitanje i neke njegove izjave o Jasenovcu, poštivanju ljudskih prava i povratku Srba u Hravtsku, koje su bile izuzetno značajne za pomirenje.
"Ova odluka o pomilovanju dovodi u pitanje sve što je učinio u proteklim godinama svoga mandata i ne služi mu na čast", ocijenio je Tadić.
Tadić je zaključio da je jedino politikom uvažavanja tuđe patnje i odavanja poštovanja tuđim žrtvama moguće na međunaordnom planu sticati kredibilitet za vođenje nacionalne politike.
(Tanjug)