• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upoznajte nasljednika Stjepana Mesića

Poslije Franje Tuđmana i Stjepana Mesića, Hrvatsku će - kao treći predsjednik od sticanja nezavisnosti - voditi socijaldemokrata, Ivo Josipović.

 Upoznajte nasljednika Stjepana Mesića Izvor: MONDO

Dok je masa klicala "Ivo, Ivo", novi šef hrvatske države proglasio je u ponoć, u svom izbornom štabu, dan drugog kruga izbora "festivalom demokracije" i "pobjedom svih poštenih ljudi".

Obraćajući se svim građanima Hrvatske, posebno onima koji nisu za njega glasali, Josipović je poručio: "Biću i vaš predsjednik, jer ne želim razdvajati, već spajati."

"Služiću vama, služiću Hrvatskoj... Hrvatska će biti jedna od sjajnih zvijezda na evropskom nebu", rekao je Josipović.

Uz zvuke Betovenove "Ode radosti", Josipović je nazdravio: "Živjeli! Živjela nam najdraža Hrvatska!"

Od početka kampanje, Josipović (52) se nametnuo kao favorit.

U hrvatskoj javnosti poznat je kao stručnjak za Haški sud i vrsni kompozitor. Vanredni je profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, gdje predaje Krivično procesno pravo, Međunarodno krivično pravo i Prekršajno pravo.

Ranije je predavao i na Muzičkoj akademiji i vodio Muzički bijenale.

Bio je član Saveza komunista Hrvatske (SKH) od 1980. godine, a nakon toga SDP-a. Politiku je napustio 1994. da bi se potpuno posvetio pravu i umjetnosti.

Na poziv bivšeg premijera i predsjednika SDP-a Ivice Račana, 2003. vratio se u politiku.

Poslanik je SDP-a u Hrvatskom saboru u dva mandata, 2003. i 2008, a bio je i odbornik Skupštine grada Zagreba. Bio je član Komisije za ratne zločine 1993-1996. godine i posmatrač Vlade Hrvatske pri Međunarodnom krivičnom sudu 1995-1999, a učestvovao je i u pisanju hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.

Ipak, u nedavnom intervju Tanjugu, Josipović je nagovijestio mogućnost rješavanja pitanja tužbi mimo Haga. On je rekao da je Hrvatska svoju tužbu podnijela u trenutku kad Srbija nije ispunjavala ni minimum obaveza koje je postavila međunarodna zajednica.

"Te obaveze odnosile su se na sudbinu zatvočenih i nestalih lica, na krivično gonjenje počinilaca ratnih zločina, kao i na vraćanje kulturnog blaga... Od momenta podnošenja tužbe Srbija je učinila značajne napore u pravcu poboljšanja odnosa, a u suradnji s Hrvatskom intenzivno radi i na ispunjavanju svojih obaveza - vraćen je veliki dio kulturnog blaga, procesuiraju se počinitelji ratnih zločina i rješavaju se sudbine nestalih", istakao je Josipović.

Jedino što Srbija nije ispunila je hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ali sudeći po izvještajima haškog tužioca Serža Bramerca, ulažu se napori da se i to izvrši, dodao je. Ocjenivši da je i hrvatska tužba dala određeni podstrek "da se pokrenu neki procesi", Josipović je naglasio da tužbe nisu same sebi svrha i da će se odnosi dvije zemlje morati razvijati i uz njih.

Josipović smatra da će potreba postojanja tužbe zavisiti i od razgovora dvije države i od toga šta će one utvrditi kao moguće i poželjno u rješavanju problema koji su navedeni u tužbi.
Josipović je jedan od rijetkih kandidata za predsjednika Hrvatske koji je rođen u Zagrebu (28. avgusta 1957). Kao glavne poruke u kampanji isticao je odlučnu borbu protiv korupcije i kriminala, kao i borbu protiv nepravde.

U svojoj biografiji navodi da govori engleski, a služi se i njemačkim jezikom.

Što se tiče imovine, on i njegova žena Tatjana, takođe univerzitetska profesorka prava, zajedno imaju četiri stana, učešće u zemljištu, dva automobila i pokretnine u ukupnoj vrijednosti od skoro 300.000 evra.

Josipović i njegova žena godišnje zarađuju između 800.000 i milion kuna (110.000 i 137.000 evra). Njegova plata iznosi oko 14.000 kuna (oko 2.000 evra), ali godišnje dobija i 70.000 kuna (oko 9.600 evra) od kamata, dok od umjetničke i pravničke djelatnosti godišnje zarađuje između 300 i 400.000 kuna (41.000 i 54.870 evra) bruto.

Josipovićeva supruga mjesečno takođe zarađuje oko 14.000 kuna, ali i ona ima obilne prihode "sa strane", od kamata do stručnog pravničkog rada.

Ni Josipović ni njegova supruga nemaju nikakvo učešće u trgovačkim društvima. Iako su mu tokom kampanje pokušali prišiti "repove" vezane uz navodno izvlačenje novca iz jedne štedionice u 90-im, presude suda pokazao je da on s tim nema ništa jer nije ni stranka u postupku.

Dokazao je i da se taksa koju ugostitelji plaćaju asocijaciji muzičara i kompozitora za autorska prava kad izvode pjesme ne sliva u njegove džepove. Njegovu nevinost potvrdio je i Ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) rekavši da se protiv njega ne vodi nikakva istraga niti je protiv njega podnesena krivična prijava.

Ivo i Tatjana Josipović imaju osamnaestogodišnju ćerku Lanu.

Kampanju za predsjednika vodio je intenzivno i na Facebooku, a podržale su ga brojne javne ličnosti.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE