Aktivisti nekoliko NVO protestovali su ispred Predsjedništva Srbije tražeći da se 11. jul proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Na protestu je pročitano pismu upućeno predsjedniku Srbije Borisu Tadiću u kome se od njega traži da podrži zahtjev da se 11. jul i u Srbiji "prihvati i obilježava kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici i odavanja pošti njegovim žrtvama".
Podsjeća se da je Evropski parlament 15. januara 2009. godine usvojio rezoluciju o proglašenju 11. jula Danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Potpisnici pisma su Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar za unapređenje pravnih studija, Komitet pravnika za ljudska prava, Incijativa mladih za ljudska prava.
Sandra Orlović iz Fonda za humanitarno pravo ocijenila je danas da je izjava Tadića da treba da se usvoji rezoluciju o Srebrenici ohrabrujuća.
"Vidjećemo u narednim danima da li je ta izjava osnovana i da li će se u parlamentu naći ta deklaracija i da li će je usvojiti", rekla je ona novinarima i dodala da takva inicijativa dugo postoji u skupštini.
"Mi smo do sada dobili neka uvjeravanja, ali ne od parlamentarne većine, već od nekih stranaka u parlamentu kao što je Liberalno demokratska partija (da bi oni to podržali)", kazala je Orlović.
Ona je ocijenila da bi ta rezolucija trebalo da znači odgovoran odnos prema genocidu.
Orlović je podsjetila da Žene u crnom i druge nevladine organizacije ovu akciju organizuju od 11. februara 2009. godine i da je ovo 11. protest, ali da do sada nije stigao nijedan odgovor.
Na protestu su istaknuti transparenti: "Dan sjećanja na genocid u Srebrenici - proglasite" "Žene u crnom za mir i pravdu", "Žene u crnom za mir i ljudska prava". (Beta)