Odlazeći hrvatski predsjednik pravdao je svoju izjavu o slanju vojske u RS, u slučaju da Milorad Dodik raspiše referendum o otcjepljenju RS.
Mesić je rekao da ne vjeruje da u ovom trenutku postoji neko ko će pokušati da razbije cjelovitost BiH.
Odlazeći predsednik Hrvatske Stjepan Mesić potvrdio je da je u ponedjeljak u neformalnom razgovoru s novinarima izjavio da bi u slučaju da premijer Republike Srpske Milorad Dodik referendumom o otcjepljenju sruši Dejtonski sporazum, odmah poslao hrvatsku vojsku, koja bi kod Brčkog prekidanjem koridora onesposobila RS, koja bi "odmah bi morala da nestane."
Tu izjavu hrvatskog predsjednika prenio je "Novi list".
Mesić je, međutim, naknadno dodao da ne vjeruje da u ovom trenutku postoji neko ko će pokušati da razbije cjelovitost BiH.
"Moja prethodna izjava je poruka da potpisom na Dejtonski sporazum imamo određene obaveze, a to imaju i svi oni koji su ga potpisali, da BiH mora opstati u svom prostoru", izjavio je Mesić.
On je rekao da je nevjerovatno koliko Dodik vara međunarodnu zajednicu, dodavši da premijer RS igra na kartu zamora jer misli da će se svijet umoriti od Bosne i Hercegovine, a da će on tada raspisati referendum o otcjepljenju.
"Neko će se nekoliko dana buniti, a onda će sve splasnuti i Velika Srbija biće ostvarena", izjavio je Mesić, dodavši da će se vidjeti kako će se ponašati novi predsjednik Ivo Josipović. Mesić je svoje mišljenje iznijeo i predstavnicima međunarodne zajednice, ali nešto blažim riječima, piše list.
Koridor koji je pomenuo Mesić je petnaestak kilometara širok teritorijalni pojas sjever-jug, koji kod Brčkog povezuje istočni i zapadni dio RS i koji je od hrvatske granice kod Županje udaljen oko 30 kilometara. Tokom rata oko koridora su se vodile žestoke vojne, ali i političke bitke jer od njega zavisi opstanak Banjaluke i RS.
"Novi list" primjećuje da je "Mesićeva izjava o vojnom napadu na koridor obnova ratnoga rječnika kakav se u regiji nije čuo već petnaest godina".
Premijer RS Milorad Dodik ocijenio je da su izjave Stjepana Mesića uznemirujuće i da predstavljaju klasični "ratnohuškački zov", jer je on još aktuelni predsjednik i vrhovni komandant vojske Hrvatske, koja je članica NATO-a.
Dodik očekuje od svih političara u regionu, predstavnika međunarodne zajednice, čelnika NATO-a i svih miroljubivih ljudi u Hrvatskoj i šire, da osude ratne prijetnje "lažnog mirotvorca Mesića", upućene srpskom narodu i RS.
"Opšte je poznato da je sa ovakvim rječnikom mržnje i prijetnji Mesić pravio atmosferu za masovne zločine nad Srbima i njihovo protjerivanje iz Hrvatske u proteklom ratu, oko čega se nikada javno nije odredio", navodi Dodik.
I srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović ocijenio je da je najnovija izjava Mesića nimalo ne iznenađuje, jer su nam ovakvi njegovi istupi poznati od ranije".
"U deset godina svog predsjedničkog mandata Mesić je dao nebrojeno provokativnih izjava kojima se direktno miješao u unutrašnje odnose BiH, uglavnom na račun RS, zbog čega su mu aplaudirali u drugom entitetu BiH", navodi se u Radmanovićevoj izjavi dostavljenoj Tanjugu.
U reagovanjima na izjavu Mesića ističe se da bi političari trebalo da budu svjesni odgovornosti za svoje izjave i da nisu naučene lekcije iz krvavih ratova.
Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije izjavio je da su ostali zatečeni Mesićevom izjavom o mogućoj vojnoj intervenciji u Bosni i Hercegovini. Ocijenivši da "nema nikakve sumnje da je trenutna politika Milorada Dodika pogubna za BiH", Bosanac ističe da "ne smije da bude nikakve sumnje da bilo koje zastrašivanje vojnim intervencijama, makar i neformalno, neće takvoj politici stati na kraj".
Bosanac je izjavio da su se u mirovnim nevladinim organizacijama nadali da su naučene lekcije iz krvavih ratova na prostoru bivše Jugoslavije, među kojima i ona da bi političari trebalo da budu svjesni odgovornosti za svoje izjave.
Delegat hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Ivo Miro Jović rekao je za Srnu da je izjava odlazećeg predsjednika Hrvatske zloupotreba položaja na kojem se nalazi još izvjesno vrijeme.
"Mesić je u Hrvatskoj, ali i u regionu za svog mandata trebao napraviti ogromne korake ka pomirenju i suživotu, a ne slati poruke koje su van svakog razuma. On i na odlasku sa funkcije predsjednika Hrvatske ima ratnu retoriku, kojom je i krenuo u političku karijeru u novijoj istoriji Hrvata", dodao je Jović.
Prema njegovim riječima, kada Mesić više ne može nanijeti zla Srbima i Hrvatima u BiH, onda koristi retoriku kojom želi da usloži situaciju u regionu. "Raduje činjenica da je njegovo `odzvonilo` i nikoga u regionu ne bi trebalo da zabrinjavaju ovakve zlonamjerne i kontraproduktivne izjave", zaključio je Jović.
(MONDO)