Viši sud u Podgorici odredio jednomjesečni pritvor Goranu Sokoviću i Dejanu Šekularcu, osumnjičenim za krijumčarenje više od dvije tone kokaina
Specijalni tužilac za organizovani kriminal u roku od 48 časova treba da se izjasni o pokretanju istrage protiv osumnjičenih, prenosi "Pobjeda".
Advokati Gorana Sokovića iz Pljevlja i Dejana Šekularca iz Bijelog Polja rekli su da su njihovi klijenti na saslušanju negirali učešće u švercu 2,2 tone kokaina iz Južne Amerike.
Za Sokovićem je Interpol Beograd raspisao međunarodnu potjernicu zbog sumnje da je učestvovao u krijumčarenju droge iz Južne Amerike.
Šekularac je osumnjičen da je učestvovao u preuzimanju veće količine kokaina sa teritorije Južne Amerike, a zatim i u njegovom nelegalnom transportu na teritoriju zapadne Evrope.
Ministarstvo pravde Srbije podnijeće zahtjev za za ekstradiciju osumnjičenih za međunarodni šverc kokaina, najavio je srpski specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.
Međutim, crnogorski ministar pravde Miraš Radović izjavio je u ponedjeljak da Goran Soković i Dejan Šekularac ne mogu biti izručeni vlastima Srbije jer Ustavom Crne Gore nije predviđena ekstradicija njenih državljana, osim u slučajevima zločina protiv čovječnosti.
Ministar pravde Crne Gore Radović je rekao da su, što se ekstradicije tiče, ustavni propisi jasni.
"Podsjećam da smo, prilikom zaključivanja međunarodnih ugovora, kandidovali Srbiji mogućnost da se predvidi izručenje lica koja imaju dvojno državljanstvo, ali takav zahtjev tada nije prihvaćen i mora se poštovati ustavno-pravni sistem Crne Gore", naveo je Radović.
Darko Šarić iz Pljevalja, koji je označen kao glavni organizator međunarodnog šverca 2,2 tone kokaina, nalazi se u bjekstvu i, prema tvrdnjama crnogorske policije, krije se u nekoj od evropskih država.
Šekularac, nekadašnji pripadnik crnogorske policije, uhapšen je u petak nekoliko časova pošto se njegov saradnik Soković predao policiji u tom gradu, najvjerovatnije poslije unaprijed postignutog dogovora sa tamošnjim tužilaštvom i policijom.
Akcija presijecanja kokainskog kanala nazvana "Balkanski ratnik" počela je u oktobru prošle godine, kada je srpska BIA sa američkom agencijom za suzbijanje narkotika DEA dojavila da će iz Kolumbije u Argentinu doći nekoliko Srba i Crnogoraca u pokušaju da prošvercuju veću količinu droge.
Dva mjeseca kasnije, u luci Santa Lusija, utovareno je više od dvije tone kokaina spakovanog u sportske torbe. Plan je bio da se droga pretovari na prekookeanski brod i dalje ka Evropi, međutim uslijedilo je hapšenje.
(MONDO/Srna)