Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić ponovio je da bi presjekao koridor u slučaju izdvajanja Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine.
On tvrdi da nije ratnohuškač već da su to oni koji nagovaraju premijera RS Milorada Dodika na raspisivanje referenduma.
Mesić je priznao da je početkom rata u Hrvatskoj tražio da dođu snage za preventivu kako bi se JNA preplašila ako bi napala Hrvatsku, a što su Ujedinjene nacije odbile, i istakao da bi to opet tražio i u vezi BiH.
"Hoće li to napraviti NATO, vojska BiH ili Hrvatska vojska, zna se ko o tome odlučuje", rekao je Mesić u razgovoru za Hrvatski radio i istakao da je Dejton garant BiH, a da bi on presjekao koridor u slučaju izdvajanja RS iz BiH.
Mesić tvrdi da ga napadaju "četnikoidi i ustašoidi" zato što im on smeta u razvijanju koncepcije, da uzmu svoj dio plijena u BiH.
"I sad se pojavi premijer Dodik koji kaže da će sprovesti referendum i RS pripojiti Srbiji. Naravno, neće je pripojiti Finskoj. U tome su Dodika podržali i ustašoidi koji imaju svoje računice", rekao je Mesić.
Ističući uvjerenje da BiH mora opstati, Mesić je izjavio da bi predsjednik Srbije Boris Tadić trebao kao on sam, poručiti građanima BiH da im je BiH kuća, da je Sarajevo glavni grad i da tamo kreiraju politiku.
"Ali, nisam ja ratni huškač nego oni koji Dodika nagovaraju na referendum", rekao je Mesić.
Odlazeći hrvatski predsjednik je ocijenio da je Hrvatska uspjela da se otvori prema Evropi i svijetu i uspostaviti normalnije odnose na međunarodnoj sceni, i naglasio da su "danas normalniji odnosi Hrvatske sa susjedima".
Razloge poboljšanja odnosa sa susjedima Mesić vidi i u tome da su se "kolektivi oslobodili krivice za ratne zločine, i za zločine su okrivljeni pojedinci".
Mesić je izrazio zadovoljstvo postupcima premijerke Jadranke Kosor, izrazivši vjerovanje da ona kao vicepremijerka nije znala šta sve radi tadašnji premijer Ivo Sanader koji je po njemu uspostavio duplu liniju komandovanja.
S druge strane, bio je vrlo kritičan prema Katoličkoj crkvi za koju je rekao da u Hrvatskoj ima izražen uticaj, ali i da se na najbrutalniji način umešala i u zadnje predsjedničke izbore.
"Takvi slučajevi se mogu riješiti samo tako da se sveštenici koji žele, kao pojedinci uključe u politiku, ali da moraju znati da kroz crkvu imaju svoju posebnu misiju", rekao je on.
Tražio je objavljivanje ugovora s Vatikanom, koji Katoličkoj crkvi daje najveća prava u Evropi, zato što ga javnost nikad nije vidjela i rekao da podržava crkveni porez kao najprihvatljivije rješenje za svaku vjersku zajednicu.
Rekavši da odlazak s funkcije nije i zbogom politici, Mesić je rekao da je time mislio da će ostati, ali da se neće baviti operativnom politikom iako će se staviti na raspolaganja ako ga budu zvali.
"Malo ću raditi na bilješkama i imam dosta poziva za neka predavanja", rekao je Mesić.
Dodavši da neće odbiti pozive za pomoć u mirovnim pregovorima između Sirije i Izraela ako ga budu zvali, Mesić je rekao da se ne namjerava pridružiti ni jednoj stranci, i iznio prijedlog da se neke demokratsko liberalne stranke udruže u konfederaciju stranaka jer bi im to moglo pomoći, pri čemu ne bi izgubile svoj identitet.
(Tanjug)