• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SMS licitacija: Prevare, sistemi i glumci…

Sedam organizovanih kriminalnih grupa pokušavalo je da "provali" u sistem SMS nagradnih igara u Srbiji.

 SMS licitacija: Prevare, sistemi i glumci… Izvor: MONDO

Tamo su na nekoliko televizija, dodjeljivani stanovi i automobile, a kriminalci su pokušali da se na prevaru dokopaju vrijednih nagrada, piše današnji "Blic".

Pokušaji ovih kompjuterskih hakera otkriveni su u istrazi u kojoj je prošle nedelje uhapšena organizovana grupa prevaranata koja je u SMS nagradnim igrama "osvojila" četiri stana i 56 automobila.

"Organizator uhapšene grupe nije provaljivao u komjutersku bazu ponuda, ali je imao izuzetan sistem kojim je, bez greške licitirao najnižu jedinstvenu ponudu. Ono što nije uspjelo ostalim prevarantima, koji su pokušavali da `provale` u bazu podataka, njemu jeste", kaže za beogradski list izvor blizak istrazi.

U interesu istrage, on nije želio da otkrije "sistem" na osnovu kog je uhapšeni organizator, iz kola u kolo osvajao nagrade.

Uhapšeni organizator grupe, čije ime Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala nije objavilo, inače je autor prvobitnog računarskog programa za SMS licitacije, a u kojima je dobitnik osoba koja pošalje najmanju jedinstvenu ponudu.

"On je bio prvi provajder ove igre u Srbiji. Osmislio je softver preko kojeg su izvlačeni dobitnici i zakupio brojeve kod operatera mobilne telefonije na koji su igrači slali SMS ponude. Prije izvjesnog vremena je izašao iz posla i znanje o računarima počeo da iskorištava na drugi način", kaže izvor "Blica".

On navodi i da je uhapšena grupa otkrivena kada je mreža učesnika u prevari počela da se širi. Organizatoru grupe bili su potebni "glumci", koji će javno da preuzimaju nagrade i za tu uslugu dobijali po nekoliko stotina evra.

Jedan od "glumaca" je mladić iz Kruševca, kome je za ovu "ulogu" plaćeno 700 evra. Dobijeni automobili, kao i stanovi odmah su prodavani, a policija pretpostavlja da je grupa u ovom poslu "profitirala" za tri miliona evra.

"Jedan srećni dobitnik je za godinu dana dobio stan i osam automobila. To je bio signal da se reaguje i počne istraga, koja je dovela do razotkrivanja grupe", kaže izvor beogradskog lista i dodaje da ljudi koji su pristajali da preuzimaju nagrade nisu uhapšeni, ali će u daljem postupku biti procesuirani.

"Večernje novosti" pišu da da je više od 12 sati prvoosumnjičeni za organizovanu zloupotrebu SMS licitacija objašnjavao zapanjenim inspektorima i tužiocima, a kasnije i istražnom sudiji, kako je uspio da stekne pravo bogatstvo u stanovima i automobilima, ukupne vrijednosti veće od tri miliona evra.

Prema pisanju ovog lista, policija je do ponedeljka po podne uspjela da pronađe i oduzme 66 automobila i da zapečati većinu izlicitiranih stanova. Sumnja se da je većina, od još 154 uzetih automobila, u međuvremenu, preprodata.

List navodi" da nije riječ samo o licitaciji koja je išla na RTS-u, i u okviru koje se 156 dana dijelio automobil "fiat punto" na gas, već i o najnižim ponudama za stan (jednom mjesečno dijeljen) i vozilima "pežo" i "škoda", koji su srećnim dobitnicima davani svakih sedam dana. Licitacije za stan i "pežo" i "škodu" emitovane su u "Grandovim" emisijama na televiziji "Pink".

Istražni sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor za 13 privedenih u prvoj akciji, dok se četrnaesti brani sa slobode.

U Državnoj lutriji Srbije navode da ne mogu da govore o pojedinostima SMS prevara, ni posle gotovo nedelju dana od hapšenja četrnaestočlane grupe. Oni će, kako kažu, pružiti punu ekspertsku podršku istražnim organima.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE