• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pomirenje, saradnja, prosperitet

Srbija želi da Hrvatska što prije postane članica EU, jer to znači da je ona sljedeća, izjavio je predsjednik Tadić u Pečuju.

 Pomirenje, saradnja, prosperitet Izvor: MONDO

Predsjednici Srbije, Hrvatske i Mađarske, Boris Tadić, Ivo Josipović i Laslo Šoljom, razgovarali su u petak Pečuju u Mađarskoj o saradnji u evrointegracijama i o pitanju nacionalnih manjina.

Šoljom je izjavio novinarima da će Mađarska učiniti sve da pomogne ulazak Srbije i Hrvatske u Evropsku uniju. Mađarska se nada, rekao je Šoljom, da će Srbija dobiti status kandidata za vrijeme mađarskog predsjedavanja EU, u prvoj polovini 2011, i da će joj njegova zemlja pomoći u ispunjavanju upitnika. Predsjednik Tadić se nadovezao da se nada da će to biti i prije mađarskog predsjedavanja.

Nacionalne manjine mogu biti osnova za saglasnost između država, rekao je Šoljom i dodao da su se tri predsjednika složila da treba stvoriti jedinstvene standarde u regionu kad je riječ o pravima manjina.

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je međusobna podrška evrointegracijama "blagotvorna" i za bilateralne odnose, ocjenjujući da su ovi trilateralni sastanci postali već tradicionalni i da doprinose ukupnoj evropskoj bezbjednosti.

Tadić je rekao da je ponosan na Skupštinu Srbije jer je usvojila Deklaraciju o Srebrenici i izrazio nadu da će slične deklaracije u vezi zločina u prošlom ili ranijim ratovima, učiniti i drugi parlamenti budući da to doprinosi politici pomirenja u regionu.

Josipović je rekao da evropska budućnost Hrvatske neće biti potpuna ako i njeni susjedi, BiH, Srbija i Crna Gora, ne budu ušli u EU.

"Založili smo se da sve tri države žele praktikovati najviše standarde u pravima manjina", rekao je Josipović.

Srbija i Hrvatska, naglasio je Šoljom, moraju učiniti sve da pronađu preostale optužene za ratne zločine i izruče ih Tribunalu u Hagu.

Nacionalne manjine su most koji povezuje naša tri naroda i razgovarali smo o mogućnosti da se uvoji koncept kulturoloških nacionalnih grupa, rekao je Šoljom.

On je objasnio da bi to značilo poštovanje kulturne autonomije manjinskih naroda, ali i njihovu integraciju u većinsko društvo i očuvanje suvereniteta države u kojoj žive.

Šoljom se osvrnuo na ratne događaje iz devedesetih godina i istakao da su trojica predsjednika sastali da bi razgovarali o budućnosti, pomirenju i razvoju naroda, kao i da bi probleme i pitanja iz prošlosti ostavili iza sebe.

Moja dvojica kolega, predsjednici Tadić i Josipović, učinili su gestove koji služe pomirenju i zalažu se za osudu zločina, rekao je Šoljom.

Podsjećajući na sastanak predsjednika tri države u Kopačkom ritu, Šoljom je rekao da je veliki problem što ta teritorija još nije deminirana i najavio da će tim pitanjem baviti u narednom periodu.

Za ekonomski boljitak naroda koji žive, ne samo u ove tri države, Srbiji, Mađarskoj i Hrvatskoj, prema riječima Tadića, potrebno je napraviti iskorak kada je riječ o izgradnji infrastrukture.

U tom kontekstu razgovaramo o izgradnji Koridora 10, Koridora 5, ali i mreži puteva koji će ih povezivati, objasnio je Tadić.

Razgovarali smo i o Dunavu, kao Koridoru 7, dodao je Tadić, napominjući da je Srbija zainteresovana da se pridruži projektu Mađarske i Hrvatske pred UNESKO koji se tiče evropskog regiona Mura-Dunav-Drava.

Prilikom izgradnje koridora, moguće je uračunati novac i za te stvari, ali bi trebalo pronaći novac za ove namjene i iz drugih fondova, objasnio je Šoljom.

Tokom mađarskog predsjedavanja EU, dodao je Šoljom, biće predstavljena Dunavska strategija, kao projekat Mura-Dunav-Drava.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE