Gotov tekst Nacrta deklaracije o osudi zločina učinjenih nad pripadnicima srpskog naroda u ratovima 90-ih.
U Nacrtu deklaracije o osudi zločina učinjenih nad pripadnicima srpskog naroda, Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločine učinjene nad državljanima Srbije i svim pripadnicima srpskog naroda tokom oružanih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu i Metohiji i za vrijeme NATO bombardovanja 1999. godine.
Skupština Srbije je u Nacrtu deklaracije pozvala parlamente drugih zemalja, prije svega sa prostora bivše Jugoslavije, da takođe osude te zločine i daju punu podršku svojim državnim organima i organima međunarodne zajednice u procesuiranju počinilaca, kao i da jednako, cijeneći vrijednost svakog ljudskog života, izraze poštovanje prema srpskim žrtvama.
U Nacrtu deklaracije, u koji je Tanjug imao uvid, navedeno je da srpski parlament pruža punu podršku svim državnim organima i institucijama u čijoj je nadležnosti da istražuju zločine učinjene nad srpskim narodom, prikupljaju dokaze u skladu sa najvišim krivičnopravnim standardima i preduzimaju gonjenje u skladu sa zakonom.
Skupština Srbije podržava i one organe koji ostvaruju saradnju sa međunarodnim i organima drugih država u gonjenju osumnjičenih za ratne zločine, čuvajući trajno sjećanje na žrtve, stalno podsjećaju svjetsku javnost na stravične zločine počinjene nad srpskim narodom tokom 90-tih i institiraju pred međunarodnim institucijama da srpske žrtve imaju isti tretman kao i žrtve i pripadnici drugih naroda, a da počinioci zločina jednako odgovaraju.
Srpski parlament u nacrtu deklaracije poziva sve međunarodne organizacije i institucije koje se bave istraživanjem i procesuiranjem zločina, počinjenih na teritoriji bivše SFRJ, da do kraja istraže i na adekvatan način kazne počinioce zločina nad Srbima i građanima Srbije.
Takođe se navodi da parlament, dosljedno slijedeći politiku uspostavljanja trajnog mira u regionu i prevazilaženja trauma skore prošlosti, pruža punu podršku pravnom timu koji zastupa Srbiju u postupku protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde, a koji je zasnovan na Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, u iznalaženju trajnog rješenja koje bi dovelo do istine i pomirenja.
Skupština izražava punu spremnost Srbije da nastavi proces pomirenja i poziva sve narode bivše Jugoslavije da daju puni doprinos stvaranju i jačanju uslova za zajednički život, zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, da zločini više nikada ne budu ponovljeni.
Autori nacrta deklaracije pošli su u preambuli teksta od Ustava Srbije, izražavajući privrženost duhu i normama Deklaracije UN o ljudskim pravima i drugim međunarodnim aktima, imajući u vidu krivična djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom iz Krivičnog zakonika Srbije, a težeći da sjećanje na žrtrve surovih oružanih sukoba na teritoriji bivše SFRJ, u kojoj su svi narodi podnijeli teška stradanja, nikada ne izblijedi.
Osjećajući duboko žaljenje za žrtve drugih naroda i nacionalnih manjina i uvažavajući interes građana Srbije da se utvrdi puna istorijska i krivično-pravna istina o zločinima počinjenim nad njihovim sunarodnicima, da ti zločini ne ostanu nekažnjeni i da se više nikada ne ponove, piše u preambuli Nacrta deklaracije o osudi zločina učinjenih nad pripadnicima srpskog naroda.
(Tanjug/MONDO)