• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najveća prijetnja dolazi sa Kosova

U ovom trenutku, najveću prijetnju Srbiji predstavlja jednostrano proglašena nezavisnost Kosova i Metohije, izjavio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general-potpukovnik Miloje Miletić.

 Najveća prijetnja dolazi sa Kosova Izvor: MONDO

"Prostor KiM je snažno uporište organizovanog kriminala, i to je nešto što u ovom trenutku predstavlja najveći bezbjednosni izazov za Srbiju", naglasio je general Miletić u intervjuu  "Novostima".

Na pitanje da li očekuje novi talas nasilja na Kosovu poslije odluke Međunarodnog suda pravde, on je odgovorio da je "pretnja nasiljem oprobani metod kojim Albanci na KiM vrše pritisak na međunarodnu zajednicu".

"Ukoliko odluka suda ne bude u skladu sa njihovim interesima, a ja se iskreno nadam da neće, može doći do destabilizacije i nasilja. Imam uvjeravanja komandanta Kfora da će njihove snage na KiM spriječiti da se tako nešto desi", rekao je general Miletić.

Napomenuvši da "dosadašnja iskustva govore da se svaka nestabilnost na KiM neposredno odražava na bezbjednost u cijelom regionu, a posebno na jug centralne Srbije", on je istakao da je Vojska Srbije "spremna za odgovor na takav scenario i ima dovoljno kapaciteta da obezbijedi mir na tom prostoru".

Miletić je rekao da je razvoj situacije uslovio potrebu za održavanjem sastanaka na visokom nivou sa Kforom i da će ubuduće ti sastanci biti redovni.

"Odlukom da obustave saradnju sa kosovskim snagama bezbjednosti, poslije njihovog angažovanja na proslavi Dana epopeje u Prištini, bez odobrenja Kfora, NATO nam je pokazao da nas doživljava kao ozbiljne partnere. A naša saradnja biće uspješna u onoj mjeri u kojoj se ljudi na KiM i duž administrativne linije budu osjećali sigurno", istakao je načelnik Generalštaba.

On je rekao da je komandantu Kfora prenio zabrinutost zbog smanjenja broja njihovih vojnika na Kosovu, jer smatramo da se još nisu stekli uslovi za to.

Prema njegovim riječima, "pozitivno je što je u februaru dogovoreno da se sva eventualna naredna smanjenja snaga Kfora sprovedu tek posle detaljnih analiza i procjene bezbjednosne situacije na terenu".

Kada je riječ o reformi vojske, general Miletić je naglasio da kriza nije ozbiljnije ugrozila reformu srpskog sistema odbrane i da će najkasnije do početka sljedeće godine Srbija konačno dobiti profesionalnu vojsku.

Srpska armija brojaće 30.000 ljudi, sa aktivnom rezervom, biće dobro uvježbana, naoružana i spremna da odgovori na sve bezbjednosne rizike, rekao je on, naglasivši da ne postoji nijedna prepreka da se taj proces ne završi u zadatom roku.

Na pitanje da li je otvaranje vojne misije pri NATO znak približavanja članstvu u ovom vojnom savezu, načelnik Generalštaba je odgovorio da "intenziviranje saradnje sa NATO u okviru programa Partnerstvo za mir nije signal ili priprema za ulazak u NATO".

"Mi samostalno, bez ikakvog uslovljavanja, biramo aktivnosti u kojima ćemo učestvovati. Status vojne neutralnosti ne tretiramo samo deklarativno. Naprotiv, u skladu sa tim izvršili smo prilagođavanja i u doktrinarnoj i u organizacionoj sferi. Da nije tako, naša vojska bi danas izgledala drugačije i bila bi manja", naglasio je on.

Miletić je rekao da očekuje da će ova kancelarija biti otvorena u narednih mjesec-dva, "a tada ćemo imati bolju komunikaciju sa zemljama partnerima, kvalitetniji pristup informacijama, bolju razmenu podataka, mogućnosti za širi izbor aktivnosti na kojima možemo da sarađujemo u okviru Partnerstva za mir".

On je kazao da prilikom njegovog nedavnog boravka u Americi nije bilo pritisaka da naša zemlja promijeni stav o članstvu u NATO.

"U SAD sam imao niz susreta sa vojnicima, a mi ne razgovaramo na taj način. I njima, kao i meni, jasno je da je članstvo u NATO stvar politike, a ne vojske. A, proglašena neutralnost nije problem za saradnju ni sa Amerikom ni sa zemljama", naglasio je Miletić.

Navodeći da je od 192 zemlje članice UN, u NATO njih 28 i da EU ima 27 zemalja, od toga šest nisu u NATO, on je istakao da "postoji veliki broj mogućnosti za integracije i saradnju sa drugim zemljama" i da "ne treba sve svoditi na NATO".

Načelnik Generalštaba je rekao da nije zadovoljan nivoom saradnje koju Vojska ima sa ruskim oružanim snagama.

"Postoji niz oblasti u kojima bismo mogli da unaprijedimo saradnju. Početkom godine, sreo sam se sa generalom Makarovom, načelnikom GŠ ruske vojske, i pozvao ga da krajem godine posjeti Srbiju. Prihvatio je poziv i očekujem da će poslije posjete naši vojni odnosi poprimiti sasvim novu dimenziju", istakao je on.

Na pitanje koliko je ulaskom Albanije i Hrvatske u NATO ugrožen naš vojni liderski potencijal u regionu, Miletić je odgovorio da Vojska Srbije "ne gradi svoje sposobnosti sa liderskim ciljem, već su one određene dodijeljenim misijama i zadacima".

"Naša vojska i dalje ima razvijene kapacitete u okviru vojnog školstva, zdravstva, namjenske industrije, treninga, obuke... Ulazak Albanije i Hrvatske u NATO treba posmatrati sa aspekta jačanja opšte bezbjednosne situacije u regionu", istakao je on.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE