Institucije su preduslov uspješne borbe protiv organizovanog kriminala, a u tom procesu je od suštinske važnosti nastavak približavanja regiona EU.
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas, otvarajući okrugli sto "Izazovi borbe protiv korupcije u jugoistočnoj Evropi", istakao da u Srbiji niko nije zaštićen odgovornosti za kršenje zakona, bez obzira na partijsku pripadnost, rođačke veze ili ulogu u društvu u protekloj deceniji.
"Korupcija zaustavlja razvoj, urušava institucije, i to je forma društvenog maligniteta, zato Srbija ostaje privržena borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Tamo gdje nastupa korupcija povlači se država, tamo gdje nastupa država povlači se korupcija", istakao je Tadić.
Prema njegovim riječima, korupcija je u godinama prije početka tranzicije ugrađivana u samu strukturu društva, i bila je oblik favorizovanog ponašanja koje je samo društvo nametalo građanima.
"Korupcija je korak po korak ulazila u kulturu društava na području zapadnog Balkana. Korupcija je ipak i globalni problem, i u mjeri u kojoj su izgrađene institucije smanjuje se rizik koruptivnosti", kazao je Tadić.
"Građenje države i izgradnja institucija jeste naša obaveza i izazov epohe u kojoj postojimo. Deinstitucionalizacija je interes organizovanog kriminala i grupa koje se bave nedozvoljenim aktivnostima, a izgradnja institucija je pretpostavka da se država izbori sa korupcijom i organizovanim kriminalom", rekao je Tadić.
Kako je podsjetio, Srbija je 90ih godina nesumnjivo bila zemlja sa sniženim kapacitetom institucija i deinstitucionalizacija iz tog perioda se osjeća i danas.
"Naše priključenje EU jeste u stvari istorijski pokušaj da se prevaziđu institucionalni nedostaci i izazov epohe, kako bismo u kratkom vremenskom intervalu prevazišli institucionalne manjkavosti koje su bile odlika decenija koje nam prethode", objasnio je Tadić.
Predsjednik Srbije pozvao je tužioce regiona, koji učestvuju na okruglom stolu, da borbu protiv korupcije shvate kao oblik patriotizma.
(Tanjug)