• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

G17 i SPO za članstvo u NATO

Predstavnici stranaka vladajuće koalicije, G17 plus i Srpskog pokreta obnove, zauzeli se se za ukidanje odluke o vojnoj neutralnosti Srbije i članstvo u NATO.

 G17 i SPO za članstvo u NATO Izvor: MONDO

Na panel diskusiji "Srbija u svjetlu trenutnih i budućih bezbjednosnih izazova" Vlajko Senić iz G17 plus i Miloš Anđić iz SPO ocijenili su da bi članstvo u NATO samo poboljšalo međunarodni položaj Srbije.

Senić je na skupu koji je organizovala Transkoflikt Srbija ocijenio da je odluka o vojnoj neutralnosti Srbije iz decembra 2007. godine bila predmet "političke trgovine" koju je nametnula tada vladajuća Demokratska stranka Srbije (DSS).

Prema njegovim riječima, sada se situacija izmjenila i Srbija bi samo mogla da profitira od članstva u NATO.

Anđić je naveo da je Srbija okružena članicama NATO i da bi članstvo u tom savezu značajno poboljšalo pregovaračke pozicije države.

Prema njegovim riječima, iskustva okolnih zemalja govore da članstvo u NATO znači i ekonomsku stabilnost, a Hrvatska je stupajući u taj savez uštedila tri milijarde dolara.

"Može se dogoditi da ulazak u EU, zbog problema u Uniji, bude odložen duže nego što se to sada očekuje. U tom slučaju, NATO će biti jedina moguća zapadna integracija", rekao je Anđić.

Na pitanje da li njihova inicijativa ima saglasnost partnera u vladajućoj koaliciji, odnosno DS i SPS, Senić i Anđić su naveli da se zauzimaju za početak javne rasprave o koristima članstva u NATO.

Na skupu je bio i predstavnik DS, Tamaš Tot, ali on nije govorio o mogućem članstvu Srbije u NATO.

Tot je ocijenio da je najveća bezbjednosna pretnja za Srbiju jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, a da su ostali bezbjednosni izazovi terorizam, organizovani kriminal i korupcija.

Prema njegovim riječima, za međunarodni položaj Srbije je važno da učestvuje u vojnim misijama pod okriljem UN, kao i da sprovodi aktivnosti u okviru NATO programa Partnerstvo za mir.

Predstavnica Srpske radikalne stranke Marina Raguš kazala je da ne podržava ulazak u NATO, jer je taj savez prije 11 godina bombardovao Srbiju, koristeći i oružje sa osiromašenim uranijumom što je dovelo do dramatičnog povećanja broja malignih oboljenja u Srbiji.

Raguš je dodala da vlasti Srbiju "tajno uvlače" u NATO jer su svjesne da taj prijedlog ne bi prošao na referendumu.

Marko Đurić iz Srpske napredne stranke rekao je da ta stranka podržava koncept vojne neutralnosti Srbije, ali da taj koncept ne znači i izolaciju zemlje.

Đurić je dodao da Srbija treba da učestvuje u vojnim misijama pod okriljem UN i da preuzme svoj dio uloge u očuvanju stabilnosti na Balkanu.

Prema njegovim riječima, Srbija pritom mora imati i unapređeni dijalog sa SAD, ali i sve vrijeme održavati odlične odnose sa silama kao što su Rusija, Kina, Brazil.

Predstavnik DSS Nikola Lazić podržao je učešće srpskih vojnika u međunarodnim misijama i dodao da ne treba odustajati od koncepta vojne neutralnosti.

Lazić je pozvao stranke na vlasti da pokrenu javnu debatu o potencijalnom članstvu u NATO, a ne da se na tome radi tajno, na šta upućuje i izjava generalnog sekretara NATO Andersa Foga Rasmusena da pozdravlja korake srpskih vlasti na integraciji u NATO.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE