• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Savjet Evrope: Veće angažovanje na Kosovu

Savjet Evrope želi da pojača prisutvo u pokrajini kroz "radne kontakte" sa Prištinom, ali "uz poštovanje statusne neutralnosti" i UN rezolucije 1244.

 Savjet Evrope: Veće angažovanje na Kosovu Izvor: MONDO

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope u nacrtu rezolucije, koja bi danas trebalo da bude usvojena pošto izvjestilac za Kosovo Bjern fon Sidov predstavi izveštaj, ističe statusnu neutralnost najstarije ervopske organizacije, ali i potrebu većeg angažovanja SE radi prevazilaženja problema u domenu vladavine prava, demokratije i poštovanja ljudskih i manjinskih prava.

U nacrtu rezolucije se ističe da SE primjenjuje statusno neutralnu politiku prema Kosovu i priznaje dalje važenje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244, iako su 33 članice ove organizacije priznale Kosovo.

"PSSE poziva političke stranke da počnu dijalog sa predstavnicima političkih snaga u Skupštini Kosova o pitanjima od zajedničkog interesa uz uzimanje u obzir legitimnih interesa i primjedbi Srbije i Rezolucije SB UN 1244 SB," navedeno je u nacrtu rezolucije.

U preporukama koje bi PSSE danas takođe trebalo da usvoji ističe se da, premda podijeljene po pitanju statusa, članice SE treba da budu ujedinjene u podršci većem angažovanju SE na Kosovu radi dobrobiti svih građana koji tamo žive.

Uzmajući u obzir situaciju analiziranu u izveštaju o Kosovu, koji će u Strazburu predstaviti fon Sidov, PSSE takođe poziva Euleks, Unmik, institucije Prištine i vladu u Beogradu da preduzmu određene korake u cilju otklanjanja problema sa kojima se suočavaju stanovnici Kosova.

PSSE poziva EU da nastavi da vodi politiku "različitog pristupa statusu ali uz jedinstvo angažovanja" obezbeđujući evropsku perspektivu Kosova u okviru pristupa Zapadnom Balkanu, kao i da ojača Euleks i njegovu ulogu na na severu Kosova, istaknuto je u rezoluciji.

U nacrtu rezolucije se, takođe, apeluje na vlasti u Prištini i Beogradu da zauzmu fleksibilan pristup prema regionalnoj saradnji kako bi olakšali učešće svojih predstavnika na međunarodnim skupovima bez obzira na pitanje statusa i budu aktivni u unapređenju dijaloga i pomirenja među zajednicama na Kosovu.

Zvaničnici Srbije i Kosova, kako se navodi, treba da zauzmu pragmatičnan pristup i pokušaju da reše praktične probleme kojima su izloženi kosovski Srbi i druge manjinske zajednice na KIM, poput izdavanja ličnih dokumenata i snabdijevanja energijom.

Beograd i Priština se, takođe, pozivaju da učine napor kako bi olakšali priznavanje svojinskih prava i povraćaj imovine legitimnim vlasnicima, nastave da sarađuju po pitanju nestalih i obezbijede punu sardanju sa Euleksom i Haškim tribunalom u istragama o ratnim zločinima.

Vlasti u Prištini se pozivaju da u potpunosti uzmu u obzir multietnički karakter Kosova, striktnim sprovođenjem zakona o zaštiti prava manjina i decentralizacije stvaraju uslove za bezbedan povratak i reintegraciju raseljenih i preduzimaju odlučne mjere protiv diskriminacije na etničkim osnovama.

U nacrtu rezolucija PSSE nalaze se samo dvije stavke koje se odnose na vlasti u Srbiji.

PSSE, naime, poziva srpske vlasti da uklone praktične prepreke za povratak raseljenih poput pristupa informacija, uključujući informacije iz katastra i prenosa dokumena kao i da osmisle integraciju raseljenih koji ne žele da se vrate na Kosovo.

PSSE poziva Eulex, UNMIK i kosovske institucije da pojačaju napore za uspostavljanje vladavine prava posebno, javnom osudom korupcije, donošenjem zakona i preduzimanjem konkretnih koraka za popravljanje stanja u pravosuđu, navedeno je u rezoluciji.

Takođe, pozivaju se kosovske institucije da obezbijede punu saradnju da Euleksom u kontesktu istraživanja ratnih zločina i organizovanog kirminala.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE