Jedini očevidac ubistva Slavka Ćuruvije je sa 85 posto sigurnosti prepoznao Luku Pejovića kao ubicu, tvrdi Dušan Mihajlović.
Bivši ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je da je jedini očevidac ubistva Slavka Ćuruvije rekao da je sa 85 posto sigurnosti prepoznao Luku Pejovića kao ubicu, a ne nekog drugog, i da su svojevremeno izvršene provjere navoda Nenada Ilića da su ubice iz zemunskog klana, ali da su osumnjičeni tada bili u bjekstvu.
Mihajlović je intervjuu "Politici" rekao da je znao za iskaz Nenada Ilića tokom akcije "Sablja" 2003. da su Ćuruviju navodno ubili pripadnici "zemunskog klana" Miloš Simović i Milan Luković i da su izvršene provjere tih navoda, ali su osumnjičeni bili u bjekstvu.
"Ilića su uhapsili inspektori državne bezbjednosti povodom zločina na Ibarskoj magistrali, a navedena bilješka je rezultat razgovora koji sa njim vodio inspektor javne bezbjednosti povodom atentata na Vuka Draškovića u Budvi. Naravno da su izvršene provjere njegovih navoda, ali su lica koja su navedena kao osumnjičena bila u bjekstvu", naveo je Mihajlović.
"Zato ne znam koji bi to genije mogao da uradi više, sve do danas kada su ta lica dostupna policiji. Još manje je razumljivo da neko optužuje policiju za nečinjenje u opšte poznatom slučaju u kome imamo neprovjerljivu izjavu tipa 'rekla-kazala'", istakao je bivši ministar policije.
Mihajlović je naveo da je redoslijed stvari bio takav da je prvo bio iskaz Ilića tokom "Sablje", pa onda Mihajlovićeva izjava o riješenom slučaju Ćuruvija, pošto je svjedok prepoznao ubicu na fotografijama u policiji.
"Tako nešto (da je slučaj riješen) sam izjavio onda kada je jedini svjedok ubistva rekao da može da prepozna ubicu, pa je sa 85 odsto sigurnosti prepoznao Luku Pejovića, a ne nekog od navedenih lica. Problem je što je Pejović mrtav", rekao je Mihajlović.
Pejović je ubijen iz zasjade automatskim oružjem 5. decembra 2000. godine u blizini svoje kuće u Dinarskoj ulici u Beogradu. Bio je poznat policiji, ali nikada nije osuđivan.
Na pitanje da li je policija zvanično ili nezvanično razgovarala sa Radetom Markovićem, načelnikom Državne bezbjednosti, o ubistvu Ćuruvije, pošto je utvrđeno da je 27 pripadnika službe pratilo Ćuruviju 24 sata, Mihajlović je odgovorio:
"Razgovarano je i sa Radetom Markovićem. Koliko se sjećam, nuđen mu je i status zaštićenog svjedoka, ali je on odbio saradnju".
(Tanjug/MONDO)