Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da će Srbija nastaviti borbu za Kosovo i Metohiju, ali da neće odustati od članstva u EU.
"Nastavićemo borbu, ali to ne znači da nećemo primenjivati nove diplomatske postupke i kreirati nove političke ideje tako da će i rezolucija (pred Generalnom skupštinom UN) koja se u ovom trenutku piše sadržati nove mogućnosti za odbranu našeg integriteta", rekao je Tadić novinarima u Skupštini Srbije.
Tadić je ocijenio da situacija u kojoj se Srbija našla poslije mišljenja Međunarodnog suda pravde ne smije da bude izgovor za nove izbore i poručio da će izbori biti 2012. godine kako je zakonom predviđeno.
Predsjednik Srbije je ocijenio da je diskusija na vanrednom zasjedanju Skupštine Srbije o politici prema Kosovu poslije odluke Međunarodnog suda pravde najkonstruktivnija diskusija o Kosovu i Metohiji u posljednjih 15 godina.
"Ova diskusija u našem parlamentu svedoči o zrelosti našeg društva, svih političkih stranaka i spremnosti da se na stabilan planiran i promišljen način učestvuje u političkoj debati o jednom od najosetljivijih, najkompleksnijih i najtežih pitanja za Srbiju", rekao je Tadić u pauzi rasprave.
Tokom rasprave u Skupštini Srbije o vladinom prijedlogu Rezolucije o Kosovu, u kojoj se poziva na pregovore, opozicione Liberalno demokratska partija i Demokratska partija Srbije najavile su da neće podržati vladin prijedlog.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović zahtražio je novu politiku Vlade Srbije prema Kosovu i Metohiji.
DSS je, oštro kritikujući politiku Vlade Srbije, zatražila da se pred MSP tuži neka od država koja je priznala nezavisnost Kosova, na šta je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić rekao da ne vjeruje da, i kada bi se sud za to proglasio kao nadležan, donio neku odluku koja bi bila povoljna po Srbiju, imajući u vidu da je već odbio da se izjasni o suštini pitanja koje mu je postavljeno.
Predsjednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić ocijenio je da mišljenje MSP predstavlja neuspjeh Srbije i pozvao Skupštinu Srbije da glasa za amandmane koje je SNS podnijela na prijedlog odluke Vlade Srbije ističući, kako "ne bi voleo da Srbija bude razjedinjena poslije ove sjednice".
Jeremić je ocijenio je da bi Nikolić bio izvanredan izaslanik Srbije u borbi za Kosovo.
"Kao šef najveće opozicione stranke Nikolić bi bio odličan izaslanik i kada bi odneo pismo predsednika Srbije nekoj državi i tražio da ne prizna nezavisnost Kosova, to bi ovome dalo ozbiljnu težinu", rekao je Jeremić.
Predsjednik opozicione Nove Srbije Velimir Ilić pozvao je Jeremića na ostavku zbog, kako je ocijenio, "teškog poraza koji je Srbija pretrpela pred Međunarodnim sudom pravde", dok je lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma energično branio politiku Vlade Srbije.
Šef poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju", u kojoj su stranke vladajuće koalicije, Nada Kolundžija pozvala je poslanike da glasaju za vladin prijedlog odluke, a podršku je najavila i vladajuća G17 plus, kao i poslanici Saveza vojvođanskih Mađara.
Opoziciona Srpska radikalna stranka optužila je Vladu i predsjednika Srbije Borisa Tadića da politiku vode po nalozima "zapadnih sila".
Todorović je rekao da je Vlada "sve karte bacila" na odluku Generalne skupštine, koja se će se osloniti odluku MSP, što je rizičan potez koji ne može imati povoljnih ishoda.
Amandmane na prijedlog rezolucije o Kosovu uložili su SNS i radikali. Naprednjaci su tražili da se u dokumentu istakne da se on donosi imajući u vidu sadržaj mišljenje MSP i zatražili da naslov dokumenta bude "Odluka o nastavku aktivnosti Srbije u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje".
Poslanici SRS su u amandmanima insistirali da se parlament u predloženom dokumentu pozove na Rezoluciju 1244, jer bi, kako su naveli, u suprotnom bila moguća revizija te rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.
Jedina tačka dnevnog reda današnje vanredne sjednice Skupštine je prijedlog rezolucije u kojem Vlada Srbije ističe da je jedino pregovorima sa Albancima moguće doći do pomirenja između dvije strane.
U prijedlogu dokumenta navodi se da Međunarodni sud pravde nije odgovorio na suštinsko pitanje o legalnosti prava na secesiju kosovskih Albanaca.
"Skupština Srbije ocjenjuje da Međunarodni sud pravde, prilikom izricanja savjetodavnog mišljenja o proglašenju nezavisnosti Kosova, nije legalizovao etnički motivisan pokušaj otcjepljenja Kosova. MSP nije odgovorio na suštinsko pitanje legalnosti prava na secesiju kosovskih Albanaca", navodi se u prijedlogu odluke.
U prijedlogu rezolucije, koji je Vlada podnijela Skupštini, poziva se na nacionalno jedinstvo, najavljuje korišćenje svih raspoloživih diplomatskih i političkih sredstava za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta i ističe podrška Skupštine Vladi Srbije u procesu podnošenja rezolucije u Generalnoj skupštini UN.
(Srna)