• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poznata imena uhapšenih za Kuline

Zbog torture zarobljenika u zatvoru kod Šibenika uhapšeni Željko Maglov, Tvrtko Pašalić, Frane Goreta i Ivan Livaja.

 Poznata imena uhapšenih za Kuline Izvor: MONDO

Policija iz Šibenika uhapsila je četvoricu bivših vojnih policajaca koji su osumnjičeni za mučenja i ubistva srpskih civila i zarobljenika u šibenskom vojnom zatvoru Kuline 1992. godine.

Hrvatski mediji navode, pozivajući se nezvanična saznanja, da su juče uhapšeni Željko Maglov, bivši komandant 73. bojne vojne policije i Tvrtko Pašalić, bivši šef vojne obavještajne službe za Šibenik. Uz njih su uhapšena još dvojica Hrvata iz Kulina, Frane Goreta i Ivan Livaja.

Slučaj Kuline pokrenut je tek sada, 18 godina poslije ratnog zločina, navodno zahvaljujući boljoj saradnji hrvatskog i srpskog pravosuđa, pa je hrvatska strana tim putem dobila iscrpna svjedočenja bivših zatvorenika u Kulinama.

Da je u Kulinama bilo mučenja i ubistava srpskih civila i zarobljenika nadležna tijela u Hrvatskoj, kao i predsjednik Franjo Tuđman, bili su obaviješteni 1993. godine, i to iz prve ruke, od trojice tadašnjih vojnih policajaca koji su u proljeće 1993. otputovali u Zagreb i o zločinima detaljno obavijestili Tuđmana.

Šibenski policajac Mario Barišić, ratni komandant 2. satnije 72. bojne vojne policije, s još dvojicom pripadnika te satnije Tomislavom Matićem i Miloradom Pajićem u aprilu 1993. otputovali su u Zagreb i o zločinima detaljno obavijestili Tuđmana.

Jedini koji su snosili ozbiljnije posljedice su trojica ''glasnika'', a uhapšena četvorka i još neki pripadnici službe bezbjednosti i vojne policije ostali su pod zaštitom ministra Gojka Šuška. Barišić je po Šuškovoj komandi smijenjen.

Barišić je Tuđmana obavestio da je uz zarobljene srpske vojnike u Kulinama zlostavljano i više civila, te da postoje sumnje da je jedan od civila, Marko Mađar, i ubijen. Mađar i ostali srpski civili su, izjavio je Barišić, u Kuline dovedeni iz sela Ubli u zaleđu Splita, u kojem su živjeli pretežno Srbi. Njih je P.N. iz sela Broćanac optužio da su naoružani i opasni. Na osnovu njegovih optužbi vojna policija je te Srbe privela u Kuline.

Nedugo potom P.N. je, tvrdi Barišić, priznao da je mještane sela Ubli lažno optužio jer je bio zaljubljen u sestru Marka Mađara, a kako se njena porodica usprotivila toj vezi, iz osvete ih je optužio da su teroristi.

Barišić je obavijestio nadležne da su se Maglov, Pašalić, Goreta i Livaja iživljavali nad zarobljenim civilima. Barišić je nadležnima proslijedio izvještaj komandanta pritvora Kuline u kojem se navodi da su 18. juna 1992. oko 18.00 časova u Kuline došli Maglov, Pašalić, Goreta i Livaja i tražili da im se u kancelariju dovede civil Marko Mađar.

"Iz kancelarije su se čuli jauci, batinanje i zapomaganje Marka Mađara", navodi se u izveštaju komandanta Kulina. "U jednom trenutku do nas je došao Goreta, koji je bio isprskan krvlju, i pitao gde se može oprati, na što smo ga uputili u kupatilo. Oko 20.00 časova pozvao me Željko Maglov i rekao mi da im skuvam kavu. Kad sam donio kavu, vidio sam Mađara na podu razderane odeće i krvavog", ističe se u izveštaju.

Privedena četvorica sumnjiče se i za zlostavljanje vojnih zarobljenika spajanjem na struju, kao i na teranje na homoseksualni polni čin. Hrvatski mediji pisali su krajem devedesetih o mučenjima i ubistvima Srba u šibenskim Kulinama, ali je tada Ministarstvo odbrane odbacilo te optužbe.

U februaru 1999. godine iz hrvatskog Ministarstva odbrane su saopštili da su njihove službe bezbednosti u početku 1993, kada su saznale za protivzakonite postupke pojedinih pripadnika Hrvatske vojske, analizirale događaje i da su tadašnji ministar Šušak i prvi obavještajac Miroslav Tuđman osnovali komisiju, koja je utvrdila male nepravilnosti pojedinaca i prekomandom sankcionisala dvojicu anonimnih vojnih policajaca.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE