• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija o Kosovu u Generalnoj skupštini UN

Prijedlog rezolucije Srbije i EU u Njujorku će predstaviti ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, a očekuje se usvajanje konsenzusom.

 Rezolucija o Kosovu u Generalnoj skupštini UN Izvor: MONDO

Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebalo bi danas da se izjasni o rezoluciji o Kosovu i Metohiji, koju su usaglasile Srbija i sve zemlje članice Evropske unije, čime će biti okončan proces koji je pokrenut pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Nacrt rezolucije će, kako je najavljeno, u Njujorku predstaviti ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

Zajednička rezolucija biće, kako se očekuje, usvojena konsensusom na 68 . zasjedanju Generalne skupštine UN koje počinje večeras a završava se 14. septembra.

To, međutim, ne znači da se o tom pitanju više neće razgovarati u svjetskoj organizaciji. Tim pitanjem će se i ubuduće, kao i dosad, baviti Savjet bezbjednosti UN u skladu sa rezolucijom 1244.
Srbija, inače, ostaje pri svom principijelnom stavu da se dijalogom može pronaći obostrano prihvatljivo rješenje kosovskog problema.

"Kompromis podrazumijeva da je posle odluke MSP pronađena formula kojom se otvara dijalog o budućim rešenjima, koja se poziva na Povelju UN i koja ne sadrži priznanje nezavisnosti Kosova ni na koji način", izjavio je predsednik Boris Tadić povodom postizanja kompromisa sa EU o ovom dokumentu.

Visoka predstavnica Evropske unije za za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton je pozdravila postizanje kompromisa između Srbije i Beograda.

"Poslije glasanja u Generalnoj skupštini 9. septembra važna stvar je da će moći da počne dijalog Beograda i Prištine. Taj dijalog će biti faktor mira,bezbjednosti i stabilnosti u regionu", istakla je ona u prvom reagovanju poslije postizanja dogovora sa Srbijom.

Kompromisom koji je postignut u Briselu, Srbija je takođe pokazala da želi da sva pitanja rešava u partnerskom odnosu sa EU i drugim međunarodnim faktorima. To je, kako se zvanično ističe, jedini put da se dođe do prihvatljivog rješenja kosovskog problema.

Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele je pozdravio izjavu predsjednika Srbije Borisa Tadića i u njoj signaliziranu srpsku spremnost da se Rezolucija o Kosovu u Ujedinjenim nacijama donese zajednički sa državama članicama Evropske unije, saopštilo je njemačko Ministarstvo inostranih poslova.

Šef njemačke diplomatije je izrazio nadu da danas u Njujorku naziruće rješenje jedne zajedničke rezolucije može biti zaključeno.

Specijalni predstavnik Evropske unije za Kosovo i Metohiju Piter Fejt izjavio je da tekst rezolucije o Kosovu koji su usaglasile Srbija i EU predstavlja najbolju osnovu za dalje napore na postizanju mira i bezbednosti u regionu.

"Mi mislimo da je to veoma pozitivno. To je najbolja moguća osnova za dalje napore na postizanju regionalnog mira i bezbjednosti", rekao je Fejt u izjavi Rojtersu.

"(Predsjednik Srbije Boris) Tadić je načinio hrabar korak. Sigurno je da će biti dosta političkih kritika, stoga to nije bez političkog rizika", dodao je Fejt.

Francuska čestita Srbiji na sporazumu koji je postigla sa Evropskom unijom o prijedlogu rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN, rekao je šef francuske diplomatije Bernar Kušner.

"Ovaj sporazum otvara put dijalogu između Beograda i Prištine, što je Francuska stalno želela. Taj dijalog je potreban da bi se podstakla saradnja, napredovalo na putu ka Evropi i poboljšao život svih. Radi se o još jednom koraku ka normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova", rekao je Kušner.

Kušner je, kako se navodi u saopštenju iz njegovog kabineta, dodao da je pozvao srpskog predsednika Borisa Tadića da mu čestita na sporazumu, da je zahvalio visokoj predstavnici EU Ketrin Eštoni i da je telefonom razgovarao sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem.

I kosovska vlada je pozdravila novi nacrt rezolucije za raspravu u Generalnoj skupštini UN-a, ističući da je sadržaj tog dokumenta u “potpunom skladu sa realnošću na Kosovu i regionu”.

"Novi nacrt rezolucije podržan od strane svih država članica EU, i uz podršku SAD u potpunosti je u skladu sa realnošću stvorenom na Kosovu i regionu. Ovaj nacrt rezolucije uzima u obzir mišljenje Međunarodnog suda pravde, koji je jasno zaključio da proglašenje nezavisnosti nije u suprotnosti s međunarodnim pravom", navodi se u saopštenju vlade.

Pored toga, vlada Kosova smatra da nacrt nove rezolucije odbacuje bilo kakvu mogućnost za pregovore o političkom statusu Kosova i poziva na saradnju između strana u cilju jačanja mira i stabilnosti u regionu i otvara mogućnost za evro-atlantske integracije.

U saopštenju kosovske vlade se naglašava da su autori nove rezolucije EU i SAD, i pozdravlja odluka Srbije da prihvati nacrt. Prištinski analitičar Ramuš Tahiri izjavio je sinoć da su u novoj rezoluciji Srbije o Kosovu prihvaćeni svi prijedlozi Evropske unije koji su bili i prijedlozi Kosova.

"Dobitnici su obe strane, Kosovo i Srbija, biće razgovora o praktičnim, ali ne i o statusnim pitanjima. Značajno je uvažavanje mišljenja Međunarodnog suda pravde, koji je utvrdio da deklaracija o proglašavanju nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom" kazao je Tahiri.

Prištinski analitičar je odbacio mogućnost da je uslov za dogovor Srbije i EU o rezoluciji bio da sjever Kosova dobije poseban status, kako su prethodnih dana pisali pojedini mediji.

Poslije objavljivanja savjetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hahu 22. jula albanske vlasti na Kosovu su, u saradnji sa jednim brojem najuticajnijih zemlja u svijetu, pokrenule široku kampanju za priznavanje sporne države

Ali, i pored toga, nisu uspjele - kako su najavljivale- da pokrenu talas novih priznanja Kosova. Posle odluke MSP za 50 dana jednostrano proglašenu državu u Prištini priznale su samo dve zemlje: Honduras i Katar.

Kosovo je dosad priznala 71 zemlja, dakle trećina od ukupno 192 države, članice Ujedinjenih nacija.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE