Politička kriza nakon ostavke Fatmira Sejdiua na mestu predsjednika, u velikoj mjeri je uticala i na proces priznavanja nezavisnosti.
Mediji izvještavaju da ta kriza prijeti da ugrozi i organizovanje popisa stanovništva i ekonomskih gazdinstava planiranog u proljeće sledeće godine.
Najave kosovskih lidera da će poslije usvajanja rezolucije o Kosovu u UN doći mnogobrojna priznavanja Kosova pokazale su se kao netačne, navodi prištinski list "Koha ditore".
Kosovo "ne samo da niko nije priznao od usvajanja ove rezolucije, već su politička kriza koja je zahvatila institucije poslije ostavke predsjednika Fatmira Sejdijua i zahlađenje odnosa između dvije vladajuće patrije - DPK i DSK uticali na to da se priznavanja u potpunosti zaborave”, ističe list.
Čak je, ukazuje dnevnik, u odnosu na period prije zahlađenja odnosa vladajućih stranaka u znatnoj mjeri opalo i lobiranje, i sva energija i aktivnosti predstavnika spoljne politike se koncentrisala na unutrašnja partijska pitanja.
Zamjenik premijera Kosova Hajredin Kući je rekao da institucije nisu ni u kakvoj krizi i da sve funkcioniše kako treba, te da najnoviji politički događaji nisu uticali na rad institucija.
List “Zeri” piše da je kosovska vlada u novim političkim
okolnostima, za prioritet odredila izbore a ne popis stanovništva i ekonomskih gazdinstava.
“Malo kome u vladi će pasti na pamet da se bavi popisom stanovništva nakon što političke partije na vlasti za prioritet postave predizbornu kampanju i početak izbora a ne popis stanovništva”, kažu poslanici, dobri poznavaoci politike i predstavnici građanskog društva.
Predstavnici vlade mada priznaju uticaj izbora na popis, obećavaju međutim da će taj posao izvesti do kraja i da će to biti onda kada je odredila Skupština.
List ukazuje da se organizacija popisa komplikuje zbog najnovijih političkih događanja, pošto će budući parlamentarni izbori biti održani upravo u vrijeme kada će vlada biti u velikoj gužvi oko priprema za popis.
(Tanjug)