• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sprema se zakon o finansiranju Srba na Kosovu

Vlada Srbije uskoro će raspravljati o prijedlogu zakona kojim će se sistemski riješiti problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji.

 Sprema se zakon o finansiranju Srba na Kosovu Izvor: MONDO

Na ovom dokumentu se radi, kako je rečeno "Novostima" u Vladi, od početka avgusta, odnosno otkako je, na iznenađenje mnogih, Ustavni sud donio odluku kojom se dotadašnji način na koji je država isplaćivala dodatak proglašava - neustavnim.

"Odredbe zakona koji je u pripremi predvideće da se i dalje isplaćuje pun dodatak za sve one koji rade u javnom sektoru na teritoriji KiM i sa svojim porodicama tamo i žive", naglašavaju u Vladi Srbije.

Prijedlog zakona, čiji je radni naslov "Zakon o podršci pripadnicima srpskog naroda i manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji KiM“, predviđa da dosadašnji "kosovski dodatak“ i dalje bude uvećanje plate od 50 odsto, dok bi oni koji samo rade na Kosovu a žive u centralnoj Srbiji mogli da računaju na dodatak od 12,5 odsto.

"Razni funkcioneri u lokalnim organima uprave dobijaće dodatak od deset odsto osnovne plate", kažu u Vladi Srbije.

Nacrt novog zakona imaće, kako nam je rečeno, i poseban dio kojim se vrlo detaljno opisuju sankcije za moguće zloupotrebe prava onih koji žive i rade na KiM.

"Naravno, ukoliko se otkrije bilo kakva zloupotreba prava datih ovim zakonom, prava na beneficije automatski prestaju. Uz to, biće predviđena i visoka kazna, koja za fizička lica može biti i više od 200.000 dinara", ističu u Nemanjinoj 11.

Poslodavci koji ne budu Ministarstvu za KiM dostavljali tačne i precizne podatke o zaposlenima mogu da računaju na kazne do pola miliona dinara.

Inače, do sada je "kosovski dodatak“ primalo 44.000 građana. Privremene novčane nadoknade primalo je oko 20.000 ljudi koji su do 1999. godine radili u državnim i društvenim preduzećima, dok je uvećanu nadoknadu na osnovnu platu dobijalo 24.000 onih koji su bili na platnim spiskovima budžetskih institucija.

Prava građana na KiM trenutno su regulisana zaključkom Vlade Srbije donijetim sredinom avgusta ove godine.

Taj zaključak je, tvrde u Nemanjinoj 11, u potpunosti u saglasnosti sa Ustavom Srbije, pa se ne očekuje da sudstvo ponovo dovede u pitanje isplatu naknade za one koji žive i rade na KiM, pišu "Novosti".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE