Na čelu šefa Misije EU za vladavinu prava na Kosovu francuski general-pukovnik zamijenio kolegu Iva de Kermabona.
General de Marnak će se na prvi dan upravljanja misijom, sastati sa vršiocem dužnosti predsjednika Kosova Jakupom Krasnićijem i premijerom Hašimom Tačijem, navedeno je u saopštenju.
"Ulazimo u narednu fazu Euleksovog rada. Pod svojim prvim mandatom i pod odličnom upravom Iva de Kermabona, misija je snažno utemeljena i u potpunosti izvršava svoj osnovni mandat", rekao je de Marnak, citira se u saopštenju.
"Moji najbitniji prioriteti biće ponovno uspostavljanje vladavine prava na sjeveru Kosova i nastavak borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Takođe ću nastaviti da ohrabrujem i podržavam lokalne institucije vladavine prava u ispunjavanju evropskih standarda po principu lokalnog vlasništva", rekao je de Marnak.
U saopštenju je navedeno da de Marnak ima ugovor na godinu dana sa mogućnošću produženja.
De Kermabon je sinoć u Prištini imao oproštajni prijem, na kojem je kazao da Euleksu ostaje još mnogo toga da uradi, a da u misiji trenutno spremaju plan za sljedeću fazu tranzicije.
Takođe je rekao da je nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde o Kosovu dijalog Prištine i Beograda u vrhu dnevnog reda Evropske unije.
Novi šef Euleksa de Marnak slovi za veoma dobrog poznavaoca situacije na Kosovu, pošto je od 2007. do 2008. bio komandant Kfora.
Rođen 7. jula 1951. godine u njemačkom gradu Triru i imao je veoma bogatu vojnu karijeru koju je započeo 1971. na prestižnoj francuskoj vojnoj akademiji San-Sir, a potom je služio u elitnim oklopnim jedinicama i bio komandant 4. Husarskog puka, izviđačke jedinice koja tradiciju vuče još iz 19. vijeka.
Kao pukovnik komandovao je jednim tenkovskim pukom, a tokom četiri godine bio je vođa tima specijalne jedinice u okviru Prvog mornaričkog desantnog puka francuske vojske.
Između 1993. i 1996. godine de Marnak je bio obavještajni savjetnik francuskog ministra odbrane, a tri godine kasnije počeo je da radi u francuskoj obavještajnoj službi (DGSE), prvo kao zamjenik direktora, a potom, između 2000. i 2004. kao direktor za operacije.
Služio je u francuskim misijama širom svijeta - u Evropi, na Bliskom istoku, u Centralnoj Aziji i Africi.
Za komandanta štaba snaga za brzo reagovanje u Nantu imenovan je 2005. godine i u okviru te funkcije od avgusta 2005. do februara 2006. je radio kao zamjenik komandanta Kfora.
U avgustu 2007. de Marnak preuzima funkciju komandanta Kfora i to u vrlo osjetljivom trenutku početka pregovora o budućem statusu Kosova između Beograda i Prištine, a po povratku sa Kosova, preuzeo je funkciju komandanta jugoistočne armijske grupe francuske vojske sa sjedištem u Lionu.
Oženjen je i ima pet kćerki i četvoro unučadi.
(Tanjug/MONDO)