DIC "Veritas" raspolaže sa informacijama da je aktuelni hrvatski ministar zdravlja umiješan u likvidacije Srba u Gospiću tokom prošlog rata.
Aktuelni ministar zdravlja Hrvatske Darko Milinović umiješan je u likvidacije Srba u Gospiću tokom jeseni 1991. godine kada su hrvatska vojska i policija ubile najmanje 123 ljudi, od kojih 35 žena, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas" iz Beograda.
Prema svjedočenju Fatime Skule, sekretarice tadašnjeg sekretara Operativnog štaba u Gospiću Tihomira Oreškovića, Milinović je u to vrijeme kao ljekar bio zadužen da Srbe, koji su bili na smrt pretučeni u prostorijama vojne policije, odveze kolima hitne pomoći u nepoznatom pravcu, navodi se u saopštenju "Veritasa", objavljenog povodom godišnjice zločina u Gospiću.
"Veritas" ističe da se na visokim položajima u hrvatskoj vojsci, policiji i vlasti i danas nalaze neki od više desetina lica za koje je na suđenju "gospićkoj grupi" van svake sumnje utvrđeno da su planirali, hapsili i učestvovali u likvidacijama gospićkih Srba.
U saopštenju se podsjeća da su hrvatska vojska i policija u jesen 1991. godine, a najviše u oktobru, u Gospiću i okolnim mjestima, uglavnom pod maskama, odvodili srpske civile iz njihovih kuća i stanova i likvidirali ih raznim metodama i na više mjesta.
Likvidirani su uglavnom ugledniji Srbi - sudije, tužioci, direktori, novinari, policajci, penzioneri, koji su bili lojalni novouspostavljenom režimu u Hrvatskoj.
Među likvidiranima je bilo deset bračnih parova i u četiri navrata po jedan roditelj i dijete, navodi se u saopštenju i dodaje da je likvidirana i kompletna porodica Pantelić - Milan /1934/, šef Hidrometereološke stanice u Gospiću, njegova supruga Anđelka /1941/, po zanimanju trgovac i njihova kćerka Mirjana /1963/, student.
Uniformisane maskirane osobe odvele su ih noću iz stana, a do sada je identifikovano Milanovo tijelo, dok se Anđelka i Mirjana još vode kao nestali.
Sa likvidacijama srpskih civila bio je upoznat cijeli politički, vojni i policijski vrh hrvatske države, ističe "Veritas" i navodi da je i međunarodna zajednica, preko poznatih svjetskih medija i humanitarnih organizacija, takođe bila upoznata za ubistvima gospićkih Srba, nakon što su pripadnici JNA, krajem decembra 1991. godine, pronašli 24 ugljenisana leša srpskih civila u zoni razdvajanja sukobljenih strana.
Predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman je pod pod pritiskom međunarodne zajednice neredio istragu, ali je slučaj vrlo brzo stavljen ad akta, a leševi ubijenih su iz primarnih premještani u sekundarne grobnice, koje još uvijek nisu otkrivene i koje kriju oko stotinjak leševa, navodi "Veritas".
Tužilaštvo Haškog tribunala, ubrzo po osnivanju, vodilo je intenzivnu istragu o ovom događaju i prije nego što je optužnica podignuta, slučaj je, s ciljem održanja vlade Ivice Račana, ustupljen hrvatskom pravosuđu.
Za zločine nad gospićkim Srbima, ali samo njih 50, sud u Rijeci osudio je 2003. godine tadašnjeg sekretara Operativnog štaba u Gospiću Tihomira Oreškovića, komandanta 118. brigade Hrvatske vojske Mirka Norca i komandanta "Druge bojne" Stjepana Grandića, na po 15, 12 i 10 godina zatvora.
Međutim, Grandića je uskoro po pravosnažnosti presude, pomilovao predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, ublaživši mu kaznu za dvije godine i on je sada na slobodi.
Na slobodi često boravi i osuđeni Orešković, a Norcu, kojem je nedavno objedinjena kazna za ovaj i slučaj "Medački džep" na samo 15 godina zatvora, omogućava se skoro normalan život - vjenčanje, proslava rođenja i krštenja sina u rodnom selu pred velikim brojem zvanica, od koji su neki na visokim državnim funkcijama i pod pažnjom svih medija u Hrvatskoj.
U pronalaženju posmrtnih ostataka članova porodica likvidiranih gospićkih Srba ništa se ne preduzima, navodi "Veritas".
(Srna)