• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Održan Veliki školski čas u Kragujevcu

Scenskim prikazom poeme "Strijeljani grad" italijanske pjesnikinje Ane Santolikuido kraj spomenika Peto tri, u kragujevačkim Šumaricama održana tradicionalna antiratna manifestacija Veliki školski čas.

 Održan Veliki školski čas u Kragujevcu Izvor: MONDO

Manifestaciji su prisustvali predstavnici javnog i političkog života Srbije, strani zvaničnici i građani.
Tom manifestacijom Kragujevac i Srbija svake godine svijetu upućuju poruku da se nikada ne ponovi zločin iz Drugog svjetskog rata kada su njemačke fašističke snage, u znak odmazde, u tom gradu strijeljale više hiljada građana, među kojima i đake i profesore Prve kragujevačke gimnazije.

Naglašavajući da mu je izuzetna čast da prisustvuje komemoraciji stradanja u Kragujevcu, poruku mira iz Šumarica uputio je ambasador Italije Antonio Varikio koji je rekao "da je riječ o stradanju koje se dogodio davno, ali koje svi želimo da sačuvamo u živom sjećanju".

"Ukazati počast onima koji su pali daleke 1941. godine znači podići glas u želji da se nikad više ne dogodi da razum bude uspavan, kako je to rekao jedan veliki italijanski demokrata", istakao je italijanski ambasador. "Prenoseći mladim generacijama sjećanja na prošlost želimo da budućim protagonistima u društvu povjerimo zadatak da angažovano pronalaze razloge za dijalog i mir", dodao je Varikio.

Prema njegovim riječima, "narodi koji su tada zavađeni nesavladivom mržnjom i zlopamćenjem znali su kako da se s tim suoče i da zajedno pronađu razloge za dijalog i civilni suživot".

"Užasni događaji poput ovog kojeg se danas sjećamo nepovratno su podstakli težnju ka ostvarenju tada nemogućeg sna kojeg danas nazivamo Evropskom unijom", kazao Varikio.

Istakavški "da je Kragujevac grad koji je uspio da vaskrsne poslije duge krize i koji namjerava da postane centar ekonomskog razvoja i društvenog napretka" italijanski ambasador je ocijenio "da danas upravo odiše tim vrijednostima".

"Zato se nadamo i vjerujemo da će se odavde i sa ovog svetog mjesta uzdići snažna poruka kojom ćemo se svi zajedno obavezati da se evropsko ujedinjenje završi što je pre moguće", poručio je Varikio.

Scenski prikaz poeme "Streljani grad", kojom autorka prepliće istoriju sa pitanjima modernog društva i sudbinom čovjeka, izveli su glumci Knjaževsko-srpskog teatra iz Kragujevca i Dramskog studija.

Reditelj poeme je Živojin Ajdačić, a muziku je pripremio poljski kompozitor Pojtr Kumurovski koju su interpretirali akademski hor Liceum sa solistkitima Jadrankom Jovanović i Jelenom Tomašević.

Na suđenju u Ninbgergu prihvaćeno je da je u Kragujevcu strijeljano oko 7.000 civila, dok savremena istraživanja govore da je strijeljano 2.792 građanina, jer za toliko osoba raspolažu podacima ko su, gdje su i kada rođeni i čime su se bavili. Među njima bilo je 270 djece, od kojih je najmlađi imao 11 godina.

Antiratnoj manifestaciji Veliki školski čas, koja je počela intoniranjem himne Bože pravde, prusustvovali su i vjence kraj humke streljanih položili predsednica Narodne skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, ministri prosvjete i inostranih poslova Žarko Obradović i Vuk Jeremić, predstavnici javnog i političkog života Kragujevca, Prve kragujevačke gimnazije i Vojske Srbije.

Vjence su položili i ambasadori Italije - Antonio Varikio, Slovačke - Igor Furdik, Palestine - Mohamed Nabhan, Bosne i Herocegovine - Boriša Arnaut i Rumunije - Jon Makovej, kao i delegacije gradova pobratima Kragujevca iz rumunskog Piteštija, italijanskog Kararea, Ohrida, Kozarske Dubice, Prijedora, Foče i Sremskih Karlovaca. Zatim predstavnici Ruskog kulturnog centra, kao i ambasador Srbije u SAD Vladimir Petrović.

Prije početka Velikog školskog časa održana je liturgija u Crkvi novomučenika u Šumaricama i moleban kraj humke strijeljanih đaka i profesora koji je služio vladika šumadijski Jovan sa sveštenstvom.

Po završetku još jednog Velikog školskog časa u Šumaricama, u Velikom parku u Kragujevcu, održana je manifestacija Regata mira, gdje su građani u okviru multimedijalnog programa autora Gorana Dimića mogli svijetu da pošalju poruke mira putem interneta.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE