Predrag Strugar osumnjičen za ratni zločin, koji je uhapšen po novom sporazumu Srbije i Crne Gore o izručenju, poslije saslušanja pušten.
Optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Kaluđerskom Lazu, Predrag Strugar, kome se sudi u odsustvu u bjelopoljskom Višem sudu, nakon saslušanja u Beogradu, pušten je na slobodu, izjavio je njegov advokat Goran Rodić.
Strugar je juče uhapšen u Beogradu na osnovu ranije potpisanog Sporazuma o izručenju između Srbije i Crne Gore, pišu podgoričke "Vijesti" koje tvrde da su na osnovu tog sporazuma na teritoriji dveju država uhapšeno 17 osoba.
Rodić je listu 'Vijesti' rekao da je Strugar pušten na slobodu nakon što je sinoć saslušan kod istražnog sudije u Specijalnom sudu u Beogradu.
"On je sudiji predao svoj pasoš i obavezan je da mu se javlja ponedjeljkom i četvrtkom", rekao je Rodić.
On smatra da potpisivanje Sporazuma o izručenju sopstvenih državljana između Crne Gore i Srbije van očiju javnosti sigurno nije opravdano navodnom efikasnošću u hapšenju osoba koje dvije zemlje međusobno potražuju.
"Ovakvi sporazumi potpisivani su između svih država nastalih na eks jugoskovenskom prostoru i u svakoj situaciji su bili javni i predstavljali svečani čin sklapanja bilateralnog sporazuma", kazao je Rodić.
Ocijenio je da je sama procedura postupanja po "tajnom sporazumu", u nepuna 24 sata, problematična jer sadržaj tog dokumenta nije poznat javnosti, uhapšenima, advokatima, "a pitanje je da li su sa Sporazumom bili upoznati postupajuće sudije i tužioci u tim predmetima", rekao je Rodić, navodi list.
I drugi advokati uhapšenih u Srbiji i Crnoj Gori, na osnovu sporazuma o izručenju, smatraju da su jučerašnja hapšenja njihovih klijenata bila nezakonita.
Srbija i Crna Gora potpisala su u petak uveče sporazum o izručenju, nekokilo dana ranije nego što je to bilo najavljeno, poslije čega je uhapšeno 13 osoba.
Dvije države jedna od druge potražuju ukupno oko 80 osoba, Crna Gora 60, a Srbija 18.
Beogradski advokat Vladan Vukčević, koji zastupa bivšeg šefa crnogorske tajne policije Boška Bojovića optuženog u Crnoj Gori za ratni zločin, smatra da ugovor o izručenju može da ima pravno dejstvo poslije ratifikacije u parlamentima dvaju država.
"To što je sporazum potpisan još uvijek ništa ne znači.. jer takav sporazum mora biti ratifikovan, što iziskuje određenu proceduru", kazao je Vukčević podgoričkom dnevniku.
On je naveo da Konvencija o ljudskim pravima zabranjuje hapšenja na osnovu tajnih sporazuma.
Crnogorski ministar pravde Miraš Radović ranije je saopštio da je "prinudna primjena ugovora moguća od dana njegovog potpisivanja" i obajasnio da je sporazum potpisan prije najavljenog termina, kako bi akcije hapšenja bile efikasnije.
(agencije/MONDO)