U Kraljevu se utvrđuje šteta nastala zemljotresom. Veliki dio oštećenih objekata nije za upotrebu, neki građani kod komšija i rođaka. Voda iz vodovoda nije za piće.
Od 350 pregledanih objekata čak 120 više nije za upotrebu, prema prvim podacima Komisije za procenu oštećenja objekata na području Kraljeva.
Ove podatke saopštio je koordinator Komisije Branko Radomirović na zajedničkom sastanku Okružnog i Gradskog štaba za vanredne situacije.
“Do sada je podneto oko 3.500 zahtjeva građana za procjenu oštećenja njihovih, uglavnom, stambenih objekata. Prvog dana komisije su obišle najugroženija domaćinstva i pokazalo se da čak trećina više nije za upotrebu. S obzirom da smo one u najlošijem stanju obišli, narednih dana očekujem da proporcija neupotrebljivih objekata neće biti tako velika. Ipak, siguran sam da ćemo na kraju imati značajan broj neupotrebljivih građevina”, rekao je Radomirović, sumirajući rezultate štete nastale poslije zemljotresa.
Gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović najavio je da bi u četvrtak trebalo da stigne građevinski materijal koji će biti distribuiran preko mjesnih kancelarija gradske uprave.
U međuvremenu, hiljade Kraljevčana noć provodi van svojih oštećenih domova, kod rođaka i prijatelja.
U Gerontološkom centru i Specijalnoj bolnici “Agens” u Mataruškoj banji obezbjeđen je smještaj za 22 starih i nepokretnih Kraljevčana.
Desetak građana koji nisu smjeli da prespavaju u svojim domovima, smješteno je u Dom učenika Šumarske škole.
Na ulicama Kraljeva u srijedu uveče je bilo 11 cisterni za snabdjevanje pijaćom vodom, jer voda iz gradskog vodovoda nije za ljudsku upotrebu, sem za higijenske potrebe.
Zdravom vodom najprije su snabdjeveni prioritetni korisnici, kao što su Zdravstveni centar i Pekara.
Na sastanku štabova najavljeno je da će u četvrtak biti još 15-tak cisterni.
Stručnjaci kraljevačkog Zavoda za javno zdravlje i seoskim domaćinstvima preporučuju posebne mjere opreza.
“Oni koji vodu piju iz bunara ili lokalnih vodovoda, treba vodu da preventivno prokuvaju, bez obzira da li primjećuju ikakve promjene. Zemljotres je bio izuzetno jak i na velikom području, tako da može doći do značajnijih promjena u kvalitetu vode i iz najkvalitetnijih izvorišta”, rekao je epidemiolog dr Vladan Šaponjić.
Snabdjevanje električnom energijom je normalizovano na cijelom području, izuzev u selu Sirča u kojem je u toku izgradnja nove trafostanice, jer je dosadašnja srušena u zemljotresu.
Očekuje se da će do četvrtka popodne struju dobiti i Sirčani.
Kraljevačka “Toplana” je imala problema sa manjim kvarovima, od kojih je većina otklonjena, a očekuje se da će u četvrtak prije podne grejanje dobiti i mještani Ulice Zelena gora.
Kraljevo su u srijedu obišli i predsjednik Srbije Boris Tadić, a premijer Mirko Cvetković najavio je uplatu hitne pomoći od pet miliona dinara.
Telekom Srbija saopštio je da će uplatiti tri miliona dinara kraljevačkoj opštini.
(Tanjug/MONDO)