Možda je general Mladić i napustio Srbiju ali njegovi jataci su ostali ovde i odatle treba krenuti, ukazuje haški tužilac Serž Bramerc.
On je podnio "pohvalno-kritički" izvještaj UN o saradnji Srbije sa njihovim sudom.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je danas da vlasti Srbije "treba ohrabriti" da rade više, da primene preporuke haškog tužilaštva i da zauzmu proaktivniji pristup pronalaženju Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
"Poslednji put je Mladićevo prisustvo u Srbiji ustanovljeno 2006. godine, a tu informaciju potvrdile su i srpske vlasti. Tada je pokrenuta operacija za njegovo hvatanje, ali on je uspio da pobjegne. S obzirom da se u međuvremenu nisu pojavili dokazi da je napustio Srbiju, ostaje, kao što sam rekao, radna hipoteza da je on još uvijek tamo", rekao je Bramerc u intervjuu nedeljniku "Vrijeme".
On je, međutim, dodao da treba imati u vidu i mogućnost da je Mladić prešao granicu, odnosno da se ne nalazi u Srbiji.
I u jednom i drugom slučaju, izvesno je, prema njegovim rečima, da se mreža za podršku beguncima, kao i odgovor na pitanje gde su oni, nalazi u Srbiji.
Povodom redovnog šestomjesečnog izvještaja koji će 6. decembra biti razmotren pred Savjetom bezbjednosti UN, Bramerc je rekao da opšta saradnja sa institucijama u Beogradu "ide sjajno", za šta je zasluge pripisao Rasimu Ljajiću i Dušanu Ignjatoviću, ali da je dio izvještaja koji se odnosi na nepronalaženje dvojice bjegunaca kritički intoniran.
Komentarišući mogućnost da Mladić i Hadžić ne budu uhapšeni do 2014. godine, kada se planira zatvaranje Haškog tribunala, Bramerc je objasnio da su ostavljeni mehanizmi koji garantuju da će pravda biti dostižna i nakon tog datuma.
Savjet bezbjednosti UN, kako je naveo, priprema takozvani rezidualni mehanizam, odnosno instituciju sa strogo ograničenim resursima koja bi preuzela na sebe neke funkcije Tribunala koje ostaju i nakon suđenja, kao što su zaštita svjedoka, zahtjevi za pomoć koji dolaze iz regiona i slično.
"Dakle, u okviru tog rezidualnog mehanizma zadržala bi se sudska komponenta koja bi se aktivirala samo u slučaju da neko od bjegunaca bude uhapšen. To je izuzetno važno, jer se time šalje jasna poruka da se strategija čekanja na zatvaranje suda ne isplati, i da će suđenja pred međunarodnim sudom biti, bez obzira gdje i kad bjegunci budu uhapšeni", poručio je Bramerc.
(Tanjug)