Težak je put pred Crvenom zvezdom u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Crvena zvezda ima ogromnih 20 poena prednosti u odnosu na Partizan uoči "vječitog" derbija (subota, 16.00) i u slučaju pobjede već sada bi moglo da se priča o novoj šampionskoj tituli i plasmanu u Ligu šampiona. Međutim, za razliku od nekih ranijih sezona, Crvenu zvezdu čeka vrlo komplikovan put ka grupnoj fazi.
Gotovo je sasvim izvjesno da će Crvena zvezda u kvalifikacije od drugog kola, što znači da je pred njom najduži put još od 2021. godine. U tim kvalifikacijama, Zvezda je počela takođe od druge runde protiv Kairata, da bi u trećoj iznenađenje napravio Šerif iz Tiraspolja, tako da je svoj put nastavila u Ligi Evrope gdje je gradila koeficijent. To je potom uticalo da startuje od trećeg kola kvalifikacija, pa da se direktno plasira u Ligu šampiona, dok je lane počela od plej-ofa.
Od jeseni 2025. godine, preciznije od ljeta, moraće da prođe dvije runde više, ali kao povlašećena na žrijebu, što bi makar trebalo na papiru da znači lakše rivale nego što je to bio slučaj u eri Dejana Stankovića - kada je tim zakazao jer je morao da igra od drugog kola.
Da li Zvezda može direktno u Ligu šampiona?
Nada i dalje postoji, ali je sve manja. Ukoliko na kraju sezone Zvezda bude prvak Srbije, a osvajač Lige šampiona kroz svoje domaće prvenstvo obezbijedi učešće u eliti, otvoriće se jedno slobodno mjesto. Ono će pripasti ekipi koja ima najbolji klupski koeficijent od ekipa koje su prvaci svojih država, a nisu se plasirale direktno u Ligu šampiona.
Tu je Crvena zvezda odlično stajala na početku sezone, ali se sada već nalazi u težoj situaciji jer su ispred nje Olimpijakos i Kopenhagen, koji vode trke u Grčkoj i Danskoj, dok joj sada za vratom "diše" i Bode Glimt.
Fantastic night for Bodø/Glimt and FCK who went through despite the odds!
— Football Meets Data (@fmeetsdata)February 20, 2025
▪️ Bodø/Glimt added +1.000 pts
▪️ FCK added +0.500 pts
champions now need only 1 draw v Olympiacos or Rangers in R16 to knock out Crvena zvezda from the race to enter UCL directly!…pic.twitter.com/naDaw2O2nH
S obzirom da prethodne večeri nije eliminisan iz Lige Evrope, i prošao je Tvente za nastavak takmičenja, to znači da će imati još dvije utakmice da popravi svoj učinak. Jedan remi bio bi dovoljan da prestignu Crvenu zvezdu u generalnom poretku, tako da bi time na "Marakani" dobili još jednog rivala više u borbi za direktan plasman.
Žrijeb prvog kola kvalifikacija za Ligu šampiona je 17. juna, a Zvezda će prvog rivala saznati dan kasnije - 18. juna. Prve utakmice igraće 22. ili 23. jula, a revanš je sedam dana kasnije.
BONUS VIDEO:
(MONDO)