SP (kval): Lukaku odveo Belgiju u Brazil

Belgija pobijedila Hrvatsku u Zagrebu 2:1 i igraće na Mundijalu u Brazilu. Biće to prvo Svjetsko prvenstvo za Belgijance poslije 2002. godine.

SP (kval): Lukaku odveo Belgiju u Brazil Izvor: MONDO

Njemačka, Holandija, Belgija, Italija i Švajcarska sigurni su putnici na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine.

Od svih ex-YU reprezentacija šanse za plasman u Brazil imaju BiH, kao direktni učesnik ili kroz baraž, kao i Hrvatska i Slovenija kroz baraž.

Holanđani su samo potvrdili ono što se znalo i ranije. Ali, na kakav način - razbili su Mađare 8:1!

Golovima igrača Čelsija na pozajmici u Evertonu, Romela Lukakua, Belgija je pobijedila Hrvatsku u Zagrebu 2:1 i tako se plasirala na svoj prvi Mundijal poslije 12 godina!

Posljednji put Belgija je igrala na Svjetskom prvenstvu 2022. godine, a sada obraz belgijskog fudbala brani sjajna generacija u kojoj su Kompani, Azar, Lukaku, Benteke, De Brujne, Felaini...

Romel Lukaku nije dobio pravu šansu u Čelsiju, ali je on stisnuo zube i poručio Žozeu Murinju, koji ga je poslao na pozajmicu: "OK, sad ćeš da vidiš".

Lukaku je u mnogo boljoj golgeterskoj formi nego Fernando Tores ili Demba Ba, koji je Murinjo zadržao u Čelsiju, a šta zna, ovaj momak je pokazao na vrlo lošem terenu jednog od najružnijih stadiona u Evropi - na "Maksimiru".

Najprije je iskoristio veliku grešku Ivana Perišića i kaznio je Hrvate u 11. minutu, da bi u finišu prvog dijela pretrčao pola terena i nadmudrio Pletikosu za 2:0.

POGLEDAJTE NJEGOV PRVI GOL

DRUGI GOL LUKAKUA

Nadobudni hrvatski selektor Ivan Štimac će, svakako, biti pod novom baražnom vatrom tamošnjih medija. Gledaoci u Zagrebu su pokazali šta misle kada su već na poluvremenu utakmice napuštali tribine.

A Srbiji ostaje da žali što nije bolje iskoristila ovu šansu kada su Hrvati "u minus fazi", što je moglo pametnije da megdan u Maksimiru, ali i da kažemo da je onih 60-ak minuta protiv Belgije u Beogradu, pokazatelj Srbiji da može.

Uostalom, ove Belgije nigdje nije bilo čitavu deceniju. Kad su mogli oni, što ne bi i "orlovi".

Hrvati će u doigravanje, jer Danska nije uspjela da dobije Italiju, iako je imala 2:1 (dva gola Niklasa Bentnera), ali su "azuri" izjednačili u posljednjem minutu.

I Bugari su ispali iz trke za baraž. Jermeni su sa dva igrača više nekako uspjeli da savladaju Bugarsku - 2:1. Jermenija je povela sa igračem više u prvom dijelu, ali su Bugari uspjeli da izjednače sa igračem manje. Tek što su izjednačili, ostali su bez još jednog igrača na terenu (dva žuta kartona). U finišu meča Jermeni su došli do trijumfa. Ali, teško će uspjeti da se domognu baraža.

Bosna i Hercegovina je lagano pobijedila Lihtenštajn 4:1. U prvih 45 minuta bilo je 4:0, pa su Džeko i ekipa malo spustili gas u nastavku. Bosanci još nisu na Mundijalu, jer je Grčka pobijedila Slovačku . Odlučivaće, po svemu sudeći, posljednje kolo.

Golom Andreja Jermolenka Ukrajina je pobijedila Poljsku i ostala u borbi za direktan plasman na Mundijal. Ali, Engleska je pobijedila desetkovanu Crnu Goru 4:1 i drži prvo mjesto u Grupi H.

Englezi su bili neubjedljivi u prvom poluvremenu na Vembliju, ali je odbrana Crne Gore poklekla početkom drugog, kada se Vejn Runi najbolje snašao u petercu gostiju, ubacivši odbijenu loptu u mrežu. Potom peh za Crnogorce i autogol Branka Boškovića. Dejan Damjanović je održao obećanje i dao je gol Džou Hartu, ali ispostaviće se da je to bio utješan gol "sokolova". Sve dileme otklonio je Andros Tauzend, da bi pobjedu potvrdio Danijel Staridž iz penala u posljednjim trenucima meča.

Holandija je zgromila Mađarsku 8:1! Tri gola Robina van Persija, dva gola iz slobodnjaka i jedan autogol obilježili su meč u kojem je "oranje" samo potvrdilo ono što se znalo - da ide na Mundijal.

Vrijedan pažnje je i prvi bod Farskih Ostrva u kvalifikacijama, koji je osvojen protiv Kazahstana. Čak su Farani vodili do 55. minuta.

Njemačka i Holandija su, uz Belgiju, reprezentacije sa najboljim učinkom u tekućim kvalifikacijama. Te tri reprezentacije imaju po 25 bodova. Oni nemaju poraz, ali ga nemaju ni Švajcarci.

GRUPA A: Belgija je bez premca prva. Hrvati će, vrlo vjerovatno, u baraž.

GRUPA B: Italija je prva, a Bugari i Danci su poravnati na drugom mjestu sa po 13 bodova.

GRUPA C: Nijemci idu na Mundijal, Šveđani su drugi i idu u baraž. U direktnom duelu za drugo mjesto, Austrijanci su vodili 1:0 u gostima, ali je gol za pobjedu i baraž Šveđanima donio - ako drugi nego Zlatan Ibrahimović!

GRUPA D: Holanđani su bili dominantni. Za drugo mjesto bore se Turska i Rumunija (po 16 bodova) i Mađarska (14).

GRUPA E: Švajcarci su pobjedom nad Albanijom u Tirani prebrinuli sve brige. Zanimljivo, strijelac prvog od dva gola za Švajcarce bio je Albanac Šerdan Šaćiri. Za drugo mjesto bore se Island i Slovenija, koja je ubjedljivo pobijedila Norvešku 3:0, a sva tri gola još u prvih 45 minuta dao je Milivoje Novaković.

GRUPA F: Rusi su očekivano osvojili tri boda protiv Luksemburga, ali se do posljednjeg kola neće znati ko će direktno u Brazil - oni ili Portugalci.

GRUPA G: BiH i Grčka će u posljednjem kolu odličivati ko će direktno u Brazil. "Zmajevi" su lagano isprašili Lihtenštajn, a Grci su autogolom Martina Škrtela došli do tri boda. Grci u posljednjem kolu, u utorak imaju lakši posao jer dočekuju Lihtenštajn, dok ekipa Safeta Sušića ide u Litvaniju.

GRUPA H: Engleska i Ukrajina će u posljednjem kolu odlučivati ko će na prvo mjesto, a ko u baraž. Crnogorce je skupo koštao poraz od Ukrajine na svom terenu, a poraz od Engleske na Vembliju (1:3) posljedica je i velikog broja povrijeđenih igrača. Ukrajinci su dobili Poljsku i biće više nego uzbudljivo u posljednjem kolu, u kojem Ukrajinci imaju više nego lak posao, jer putuju u San Marino, dok će Englezi dočekati Poljsku.