Posle sramote, Afrički "klasik" u finalu!

Ekvatorijalna Gvineja sramo je izbacila Tunis u četvrtfinalu, ali domaćinu Afričkog kupa nacija nije bilo spasa u polufinalu, zbog čega su izbili neredi!

Sudija Radžandraparsad Sečurn pomogao je organizatoru Afričkog kupa nacija, Ekvatorijalnoj Gvineji, da se preko Tunisa plasira u polufinale i za to kažnjen suspenzijom od šest meseci.

U polufinalu, domaćinu nije bilo spasa!

To navijači Gvineje nisu podneli pa su prekinuli utakmicu, bilo je nasilja na tribinama i van njih, intervenisala je i policija, i helikopterom i suzavcem, a onda je odlučeno da meč, prekinut u 80. minutu, ne bude nastavljen.

Golovima braće Džordana i Andrea Ajeva, sinova čuvenog Abedija Pelea, i u međuvremenu Vakasa Mubaraka, Gana se plasirala u finale AKN u kojem će se, u nedelju u 20 časova, sastati sa velikim lokalnim rivalom, Obalom Slonovače.

Ubedljive "Crne zvezde" ovog četvrtka uveče - 3:0 (2:0).

Gana je četvorostruki prvak Crnog kontinenta, ali reprezentacija koju je u novembru preuzeo bivši trener Partizana Avram Grant, nije podigla trofej od 1982. godine. Obala Slonovače, koja je u polufinalu rutinski pobedila Demokratsku Republiku Kongo (3:1) ima jednu titulu, osvojenu 1992. godine, ali i dva skorašnja poraza u finalima, 2006. od Egipta na penale (0:0, 4:2) i 2012. od Zambije na penale (0:0, 8:7).

Gana je poslednje finale odigrala 2010. godine i izgubila od Egipta rezultatom 1:0.

EKVATORIJALNA GVINEJA: Ovono - Rui, Evuj, Mbele, Belima - Duala, Zarandona, Seno, Salvador - Nsue - Balboa.

GANA: Brimah - Aful, Boje, Baba, Mensah - Mubarak, Akvah, Dž. Ajev, Atsu - Apijah, A. Ajev.

Skromne domaćine, koje je u prvo polufinale u istoriji uveo Havijer Balboa, prvo pogotkom sa bele tačke u 94. minutu posle izmišljenog penala, a potom i divnim golom iz slobodnjaka u 102. minutu produžetka, Gana je načela u finišu prvog poluvremena.

Nakon što je Ovono oborio Kvesija Apijaha, a mlađi od braće koja igraju za Marsej, Džordan, bio siguran sa bele tačke. Igrao se 42. minut.

Do poluvremena već je bilo 0:2, jer je na sjajan pas Kristijana Atsua smiren bio Mubarak.

"Tačku na i" u 75. minutu stavio je stariji Ajev na pas Apijaha.