Šok ala Italija!

"Azuri" pobedili i Šveđane (1:0) i obezbedili osminu finala EURA. Gol odluke postigao Eder u 88. minutu.

Italija "gazi" ka završnici...

"Azuri" su pobedom protiv Švedske 1:0 (0:0) obezbedili osminu finala na Evropskom prvenstvu, a do eliminacija ostaje im još utakmica protiv Republike Irske, u kojoj će Antonio Konte moći da odmori i dodatno uigra raspoložive snage.

U svom stilu, iz granitne odbrane i opasne kontre iskusan tim Italije stigao je do pobede u prvom meču 2. kola Grupe E. Delovalo je da će utakmica u Tuluzu da se završi bez golova, ali tako nije mislio Eder Martnis. Iskoristio je fudbalsko umeće i trenutak nepažnje odbrane selekcije "tri kurne". Solo akcija naturalizovanog Italijana završena je pogotkom u 88. minutu posle odmerenog i vrlo preciznog šuta sa ivice šesnaesterca.

Iako bi možda nerešen rezultat bio najpravedniji, jer ni jedni ni drugi nisu pokazali mnogo, štaviše, utakmica je bila prilično dosadna, Italija je zasluženo osvojila tri boda. Za razliku od rivala, "azuri" su barem u drugom poluvremenu češće pokazivali želju da ugroze gol Andreasa Isaksona.

Šveđani nisu imali udarac u okvir gola!

Nekoliko minuta pre nego što je Eder zatresao mrežu, Marko Parolo je pogodio prečku.

Zanimljivo da je do sada na EURU čak 11 golova postignuto u poslednjih 10 minuta, dok je samo osam u prvom poluvremenu.

Situacija u Grupi E biće jasnija kada u subotu meč odigraju Belgija i Republika Irska.

Belgija - Republika Irska

TABELA: Italija (+1) 6, Švedska (+1) 1, R. Irska 1, Belgija 0.

UŽIVO:

Italija i Švedska sastaće se na Evropskom prvenstvu u Francuskoj 22. put.

"Azuri" su uspešniji, ali ne tako ubedljivo. Imaju deset pobeda, naspram šest, koliko ima selekcija "tri krune". Takođe, šest duela završeno je bez pobednika.

Najznačajnije duele dve selekcije odigrale su na svetskim i evropskim prvenstvima.

SP Brazil 1950, Švedska - Italija 3:2,
SP Meksiko 1970, Italija - Švedska 1:0,
EP Belgija i Holandija 2000, Italija - Švedska 2:1,
EP Portugalija 2004, Italija - Švedska 1:1.

Poslednji njihov duel na EURU u Portugaliji 2004. obeležio je fenomenalan gol Zlatana Ibrahimovića, koji će i u petak u Tuluzu predvoditi napad Švedske. I Andreas Isakson je pre 12 godina čuvao mrežu Skandinavaca protiv Italije, dok je u njenoj postavi Đanluiđi Bufon. Legendarni golman čuvao je mrežu "azura" i 2000.

Zlatan

Italija

Selektor Italije Antonio Konte u odnosu na sastav protiv Belgije izostavio je Matea Darmjana. Umesto njega u startnih 11 je Alesandro Florenci. Erik Hamren je napravio više promena. Nema Mikaela Lustiga, Oskara Levickog i Markusa Berga.

ITALIJA: Bufon - Barzalji, Kjelini, Bonući - Florenci, Parolo, De Rosi, Đakerini, Kandreva - Pele, Eder.

ŠVEDSKA: Isakson - Johanson, Lindelef, Grankvist, Olson - Larson, Ekdal, Kalstrom, Forsberg - Ibrahimović, Gvideti.

IZ MINUTA U MINUT

KRAJ!

88' GOOOL, ITALIJA VODI! Očekivao se kraj, a onda je sevnula solo akcija Edera Martinsa, odmeren šut sa ivice kaznenog prostora i pogodak. Vrlo lepo!

82' ITALIJA! Najbolja šansa na utakmici, pravo niotkuda. Đakerini je centrirao, a Parolo, koji je pobegao svom čuvaru, glavom tukao... Pogodio je prečku!

73' ŠVEDSKA! Zlatan se obrukao. Nema veze što je bio ofsajd i što je sudija odmah podigao zastavicu, najbolji fudbaler Švedske nije znao za signalizaciju, a promašio je gol, tačnije, prebacio ga, sa samo dva-tri metra.

63' Italija je bolja, Šveđani imaju posed. Sve u svemu, utakmica koja će se brzo zaboraviti, ako se nešto drastično ne promeni.

49' ITALIJA! Evo prilike, konačno. Gracijano Pele je šutirao iskosa sa desne strane, posle lepe akcije i dodavanja Edera. Udarac "azura" je išao preko prečke. Ostaje "nula" u Tuluzu.

- Počelo je drugo poluvreme, nadamo se zanimljivije.

Kraj prvog poluvremena. Uf, ovo je baš bilo teško...

23' U Tuluzu se još čeka na pravu priliku. Snage na terenu su prilično izjednačene, Šveđani su tek u poslednjih nekoliko minuta uspeli da prebace posed lopte na svoju stranu.

10' Da Florenciju nije izašao protivnik u blok bila bi to znatno povoljnija prilika. Uštopovao je loptu taman toliko da Isakson nema većih problema. Florenci je šutirao par metara iz kaznenog prostora.

7' Dva ozbiljna ubacivanja Italijana, ali je Isakson sjajno postavljen i otklanja opasnost. "Azuri" su preneli težište na polovinu Švedske.

5' Oštro i čvrsto krenuli su i jedni i drugi... Nema prilika, ali bilo je već nekoliko grubih prekršaja.