Borusija je lider Bundeslige, preokret Hofenhajma

Rutinskom pobjedom u Hamburgu (0:3) fudbaleri Borusije su preuzeli vrh tabele u njemačkoj Bundesligi. Fantastičan preokret Hofenhajma u Majncu - od 2:0 do 2:3!

"Milioneri" su u petom kolu savladali Hamburger SV 0:3 (0:1) i preskočili Bajern na liderskoj poziciji na tabeli.

Od samog starta Borusija je nametnula svoj ritam i stvorila nekoliko dobrih šansi pred golom Kristijana Metenija, ali do 24. minuta nisu uspjeli da pogode njegovu mrežu.

Nakon skraćenog kornera, u petercu se najbolje snašao Japanac Šinđi Kagava i poslao loptu pod prečku za 0:1. Bio je to Kagavin 37. pogodak u Bundesligi čime je postao najbolji japanski strijelac u istoriji njemačkog šampionata.

Borusija je četvrtu ovosezonsku pobjedu "ovjerila" u 63. minutu zahvaljujući gabonskom reprezentativcu Obamejangu, koji je maltene sa gol linije ubacio loptu u mrežu Hamburžana poslije prodora i asistencije Andreja Jarmolenka. Gabonac na listi strijelaca sada zaostaje samo gol za napadačem Bajerna Robertom Levandovskim, koji je uknjižio šest pogodaka.

Tačku na "i" desetak minuta prije kraja stavio je Kristijan Pulišić, uz malu pomoć lijeve stative - 0:3.

Sjajan meč viđen je u Majncu, gdje je domaćin u prvih 15-ak minuta stekao 2:0, da bi gosti iz Sinshajma do poluvremena, uspjeli da stignu do izjednačenja, a u nastavku i potpuno preokrenuli rezultat u svoju korist - 2:3!

Pobjedu za tim Julijana Nagelsmana u sudijskoj nadoknadi vremena osigurao je Mark Ut za skok na treću poziciju na tabeli!

Ekipi HSV-a, za koju je svih 90 minuta odigrao reprezentativac Bosne i Hercegovine Sejad Salihović, bio je ovo treći vezani poraz.

Na jubilarnom 100. meču u Bundesligi na kojem je s klupe vodio Hertu, tim Pala Dardaija je ubilježio trijumf nad Bajerom iz Leverkuzena.

Berlinska ekipa je poslije dva uzastopna remija sav posao završila u prvih 20-ak minuta zahvaljujući dvostrukom asistentu i kapitenu Vedadu Ibiševiću.

Najprije je centarfor BiH asistirao Australijancu Metjuu Lekiju u 16. a potom i osam minuta kasnije Salomonu Kaluu za drugu pobjedu Herte.

Sve što su "apotekari" uspjeli do kraja meča na Olimpijskom stadionu, bio je počasni pogodak u finišu za koji se postarao Džulijan Brant!