Povratak Italije (sa penala), Dzjuba utišao Turke!

Prvi put od novembra prošle godine, prvi put pod Manćinijem i ponovo sa Balotelijem, "azuri" su nekako izbegli poraz u Bolonji na startu UEFA lige nacija. Turskoj to nije uspelo u Trabzonu, gde je gostovala Rusija.

Italijani su se vratili onako baš italijanski, a Artjom Dzjuba nastavio tamo gde je stao u Sočiju - golom za pobedu Rusije na startu UEFA lige nacija pred 43.000 Turaka.

Na "Senjol Guneš stadionu u Trabzonu: Turska - Rusija 1:2 (1:1), nakon akcije koju su u 49. minutu majstorski izveli asistent Daler Kuzjajev i kapiten "zbornaje", Dzjuba.

Minut-dva ranije, nemački arbitar Feliks Cajer odsvirao je kraj na "Renatu d'Alari" u Bolonji, na kom je gol naturalizovanog Brazilca, Žorginja, spasao domaćina poraza u prvoj takmičarskoj utakmici još od novembra prošle godine i nezaboravne eliminacije od Švedske u baražu za odlazak na Mundijal.

Prvi put pod vođstvom Roberta Manćinija: Italija - Poljska 1:1 (0:1).

Ova dva tima prikazanim pred ne baš punim tribinama u Bolonji dovela su u pitanje plasman u elitnu, Ligu A revolucionarnog UEFA takmičenja, ali na kraju bar niko nije doživeo i poraz. Ovom utisku doprinelo je i obaranje tempa meča posle izjednačenja, kada je bilo očigledno da su svi zadovoljni nerešenim ishodom.

Goste, koji skoro da "nisu ni učestvovali" na Svetskom prvenstvu zbog čega je otkaz dobio Adam Navalka, u vođstvo je doveo as Napolija Pjotr Zjelinski u 40. minutu. Publika u Bolonji već tada častila je "azure" zvižducima, svesna da je samo inspirisani naslednik legendarnog Đanluiđija Bufona, njegov imenjak Donaruma, razlog što na semaforu trošnog stadiona uveliko nije pisalo 0:2 ili 0:3.

Golman Milana maestralno je u 6. minutu zaustavio udarac Zjelinskog, a 20 minuta kasnije i Gregoža Krihovjaka, kom je novi selektor Jerži Bženček dao veliku slobodu u igri.

Tek tada, Manćinijev sastav u koji je prvi put od eliminacije sa Mundijala u Brazilu 2014. šansu dobio Mario Baloteli, prvu i jedinu šansu do odmora stvorio je u 37. minutu kada je Lorenco Pelegrini tukao pored gola na odličan pas Federika Bernardeskija.

Upravo je Bernardeski u 52. minutu promašio šansu utakmice, definiciju zicera, nakon čega su Manćini i Bženeček napravili pet izmena u kratkom roku - prvi ofanzivne, drugi naravno defanzivne - i to je naravno imalo i uobičajen uticaj na ishod meča: iako jedan od najiskusnijih na terenu, Jakub Blaščikovski mimo svake logike srušio je u 75. minutu rezervistu Federika Kijezu s leđa, skrivio očigledan jedanaesterac i učinio da Žorginjo nastavi nepogrešivo da izvodi penale od dolaska u evropski fudbal (ako izuzmemo taj jedan promašaj iz prvog pokušaja po prelasku iz Napolija u Čelsi).

Italija: Donaruma - Zapakosta, Bonući, Kjelini, Biragi - Pelegrini (od 46. Pelegrini), Žorginjo, Galjardini - Bernardeski, Baloteli (od 61. Beloti), Insinje (od 72. Kijeza).

Poljska: Fabijanski - Berezinski, Glik, Bednarek, Resa - Blaščikovski (od 80. Pjetržak), Krikovjak, Klih (od 55. Simanski), Kurzava - Zjelinski (od 66. Lineti) - Levandovski.

RUSI NA STRANI - KONAČNO!

Rumun Mirčea Lučesku i "drugi najpopularniji Rus posle Vladimira Putina", Stanislav Čerčesov, izveli su ovog petka uveče prilično podmlađene postave za derbi prve runde Lige B.

U nešto boljem svetlu prikazali su se gosti, još ponosni zbog načina na koji su branili čast Rusije na prethodnom Mundijalu, pa su za to i nagrađeni najvrednijom pobedom na strani u zvaničnim utakmicama još od 0:1 u Slovačkoj, davne 2010. godine.

Iako je tačno da "zbornaja" kao organizator FIFA svetskog prvenstva 2018. nije učestvovala u tom ciklusu kvalifikacija, tačno je i da u su Rusi u tih osam godina osvajali tri boda samo u evropskoj fudbalskoj provinciji: Izraelu 2012, Luksemburgu 2013, odnosno Lihtenštajnu i Moldaviji 2015. godine.

Brojni novinari iz te zemlje plašili su se da Čerčesov neće moći da održi ratničku atmosferu i po završetku Mundijala, odnosno da će neadekvatna motivacija ponovo postati sinonim za njihov "A" tim, ali to u Trabzonu ove večeri nije bio slučaj - naprotiv!

Gosti su poveli u 13. minutu posle lepe akcije Dalera Kuzjajeva i Denisa Čeriševa, koji je rutinski pogodio mrežu i nastavio seriju pogodaka započetu na Svetskom prvenstvu kada je pogađao četiri puta u pet mečeva.

Ovu prednost, podmlađeni Lučeskuov tim anulirao je pred odlazak na odmor, kada je štoper Serdar Aziz mirno "sačekao" jednu nemarno izbijenu loptu posle kornera i "drop kik" udarcem je zategao u mrežu promovisanog naslednika Igora Akinfejeva, Andreja Luneva.

On je, ruku na srce, imao "pune ruke" posla naročito posle novog pogotka Dzjube. Novog, jer je robusni centarfor na tri mundijalska pogotka odgovorio sa čak sedam u dresu Zenita od starta sezone i, evo, novim u opremi sa nacionalnim obeležjima.

Da Lunev posle toga nije zabeležio pet odbrana tokom polučasovne opsade svog gola, moguće da bi Dzjuba zaslužio epitet igrača meča, ali bi to priznanje trebalo uputiti njegovom klupskom kolegi.

Turska: Kirintili - Ozbajrakli, Aziz (od 46. Ajhan), Sojundžu, Kaldirim - Topal (od 71. Mali), Jokslu - Under, Jazidži (od 57. Ozjakup), Čalhanolu - Tosun.

Rusija: Lunev - Fernandeš, Nojštater, Džikija, Kudrjašov (od 72. Rauš) - Zobnin, Gazinskij, Erohin - Kuzjajev (od 73. Mogilevets), Čerišev (od 79. Jonov) - Dzjuba.