Dancima se vratili najbolji, pa "počistili" Vels

Kristijan Eriksen junak pobede u prvoj utakmici svoje reprezentacije u Ligi nacija.

Bojkot zbog nesuglasica oko podele novca od komercijalnih prava i premija za učešće u osmini finala Svetskog prvenstva u Rusiji, kratko je trajao.

Najbolji fudbaleri Danske propustili su nedavnu prijateljsku utakmicu sa Slovačkom (0:3), u kojoj su igrali amateri i "futsaleri"
, ali su se vratili na teren za start svoje reprezentacije u Ligi nacija i vrlo lako savladali Vels u utakmici Grupe 4 Lige B - 2:0 (1:0).

Oba pogotka delo su Kristijena Eriksena, zvezde Totenhema, koji je prvo odlično šutirao sa 14-15 metara u 32. minutu, a potom i bio precizan iz penala u 63, dosuđenog posle igranja rukom Itana Ampadua na centaršut Viktora Fišera.

Domaćin je bio bolji od početka utakmice i zasluženo slavio, dok su izabranici Rajana Gigsa počeli da prete tek posle drugog primljenog gola. Bilo je, ipak, prekasno...

Velsu je ovo bila druga utakmica u novom takmičenju, a prethodno je kod kuće savladao Republiku Irsku 4:1. U oktobarskom ciklusu igraće Irska - Danska i Irska - Vels.

Istovremeno sa ovom utakmicom, Bugarska je u Grupi 3 Lige C bila bolja od Norveške kao domaćin - 1:0, za maksimalnih šest bodova u prve dve utakmice. Strelac jedinog gola bio je Radoslav Vasilev u 59. minutu, a gosti su meč završili sa igračem manje zbog drugog žutog kartona Nordveltu u 88.

U mečevima Lige D, Gruzija i Makedonija su takođe stigli do novih "trojki". Prvi su na domačem terenu savladali Letoniju 1:0 (Okriašvili u 77. iz penala), a drugi su u Skoplju bilo bolji od Jermenije 2:0, golovima Alioskog iz penala u 13. i Pandeva u 59. minutu.

SISTEM TAKMIČENJA:

S obzirom na to da je 55 UEFA reprezentacija razvrstano u četiri različite divizije ("Lige"), jasno je da je najjača Liga A. Upravo zato, četiri pobednika grupa Lige A igraće "Finale Lige nacija", u sistemu polufinale/finale i međusobno će odlučiti koji tim će osvojiti ovo takmičenje i postati šampion.

Kada je u pitanju promocija, svaki pobednik grupe će se automatski plasirati u višu ligu i u njoj će nastupiti u sledećem izdanju takmičenja.

Kada je u pitanju kvalifikovanje za Evropsko prvenstvo, najbolje plasirani tim iz svake grupe će učestvovati u plej-ofu svoje "lige", sa sistemom polufinala i finala. Pobednici liga izboriće mesto na Evropskom prvenstvu 2020.