Kolarov glavni akter "Derbija dela kapitale"

Srpski kapiten Aleksandar Kolarov bio je najzapaženiji igrač na "Olimpiku" u 173. izdanju rimskog derbija - 1:1 (0:1).

Aleksandar Kolarov, jedini aktivni fudbaler u istoriji "vječnog grada" koji je branio boje Lacija i Rome u 90 godina dugoj istoriji rimskog "Derbija dela kapitale", bio je ključna figura u 173. međusobnom okršaju "romanista" i "lacijala".

Kapiten reprezentacije Srbije sigurno je izveo jedanaesterac u 16. minutu za vođstvo Rome, a u drugom poluvremenu bio i direktan krivac za izjednačujući pogodak "nebesko-plavih" u podjeli bodova.

LACIO - ROMA 1:1 (0:1)

Penal za Romu je "skrivio" srpski reprezentativac iz Lacija, Sergej Milinković Savić, kojeg je pogodila lopta u ruku nakon udarca kapitena Bosne i Hercegovine Edina Džeke, što prema novim pravilima nije ostavilo dilemu sudiji Marku Gvidu.

Džeko izborio penal, a Kolarov sigurno pogodio

Bio je to drugi pogodak Kolarova ove sezone poslije projektila iz slobodnog udarca protiv Đenove (3:3).

Iako to rezultat ne sugeriše, "prštalo" je na "Olimpiku u nedjeljnom dvoboju drugog kola Serije A.

"Lacijali" su već u trećem minutu pogodili stativu, tačnije Lukas Leiva, potom je dva minuta kasnije uzvratio Nikolo Zaniolo pogovši stativu udarcem sa 18 metara.

DERBI DELA KAPITALE

- Prvi derbi odigran 8. decembra 1929, Roma slavila 1:0,

- Ukupno odigrano 173 derbija, Roma 65 pobjeda, 62 remija, Lacio slavio 46 puta, gol razlika 216:170, - Najviše odigranih derbija: Frančesko Toti (44),

- Najviše postignutih golova u derbijima: Frančesko Toti (11),

- Najviše golova na jednom derbiju: Vinćenco Montela (4),

- Od aktivnih igrača Aleksandar Kolarov jedini koji je igrao za oba rimska kluba.

Stativa Rome se još dva puta tresla u prvom poluvremenu poslije udarca Ćire Imobilea, a potom i Hoakina Koree, dok je i na drugoj strani golmana Tomasa Strakošu takođe još jednom spašavao okvir gola nakon novog udarca Zaniola.

U nastavku meča, izabranici Simonea Inzagija su bili nešto angažovaniji i agilniji prema golu Rome, ali se do 59. minuta rezultat nije mijenjao.

Tada se poigravao Kolarov na 30-ak metara od gola Rome, Milinković Savić mu je oduzeo loptu i uposilio Ćira Imobilea, a napadač Lacija u mat-poziciju doveo Luisa Alberta.

A iz takvih situacija ni mnogo lošiji fudbaleri od španskog veziste ne bi promašili - 1:1.

Golman Rome Pau Lopez potom je nekoliko puta spriječio potpuni preokret Lacija, a posebno je impresivna bila njegova odbrana u 64. minutu kada je šutirao Hoakin Korea sa pet, šest metara!

A kad bi čak i Španac bio savladan, onda bi se u korist "bordo" tima ispriječio okvir gola.

Pet minuta prije kraja, po četvrti put u derbiju Rima, okvir gola je spasio "vučicu" poraza nakon što je Marko Parolo uzdrmao prečku! Zatresli su "lacijali" doduše mrežu u sudijskoj nadoknadi, ali je pogodak opravdano poništen zbog ofsajda.

Sastavi

Lacio (3-5-2): Strakoša, Aćerbi, Radu, Luiz Felipe, Milinković - Savić, Leiva, Lacari, Lulić, Korea, Imobile, Luis Alberto. Trener: Simone Inzagi

Roma (4-2-3-1): Pau Lopez, Klajvert, Manćini, Facio, Kolarov, Pelegrini, Kristante, Under, Zaniolo, Florenci, Džeko. Trener: Paolo Fonseka