TOP 16: Nemoćni Partizan

Crno-bijeli doživjeli i treći poraz u Top 16 fazi Evrolige, drugi zaredom u Beogradskoj areni - 58:66 protiv Montepaskija.

TOP 16: Nemoćni Partizan Izvor: MONDO

U duelu ekipa sa dna tabele grupe G, neko je morao da zabiljleži prvu pobjedu.

Partizan mt:s praktično je svo vrijeme bio bez rješenja za agresivnu odbranu gostiju i sa nikad većim brojem neraspoloženih igrača nije mogao da obraduje 16-17.000 navijača.

Montepaski je slavio rezultatom 66:58 (19:15, 12:11, 19:15, 16:17) i ostao u trci za četvrtfinale sa Real Madridom (3-0) i Efesom (2-1).

Real je na svom parketu dobio derbi meč trećeg kola - 89:86 poslije produžetka. Kroz dve nedjelje sastaće se isti rivali, ali će zamijeniti uloge domaćina i gosta.

Prvak Srbije na ovoj utakmici je pokazao da je plasman u Top 16 stvarno njegov maksimalan domet ove sezone. Pokušali su crno-bijeli "na mišiće" da dođu do trijumfa, ali je Montepaski i na tom polju bio za koplje ispred.

Još kad se uzme u obzir da gosti nisu mogli da računaju na dvojicu ponajboljih igrača, Boa Mekejleba i Kšištofa Lavrinoviča...

Džejms Gist bio je najefikasniji u Partizanu sa 15 poena, ali ga u drugom poluvremenu nije bilo nigdje do nevažne trojke u 40. minutu.

Kurtis Džerels dodao je 13 poena, većinom sa linije slobodnih bacanja, a i Jan Veseli (9p) bio je koristan samo u prvom poluvremenu. Učinak ostalih apsolutno nije vrijedan pomena.

Ipak, ako je neko posebno podbacio, to je Nejtan Džavai sa dva poena i jednim skokom za 23 minuta. Uz to, Andrea Mikelori (15 poena, šut 4/5, penali 7/8) je pravo niotkuda postao prvi strijelac Montepaskija, napunivši koš crno-bijelih u duelima sa "Ozi Šekom".

Dok je bilo koncentracije, Partizan je uprkos sporim i nemaštovitim napadima održavao kakav-takav priključak. Sedam i po minuta u drugoj četvrtini nije probacio loptu kroz obruč, ali bar nije primao lake poene. Morali su i igrači Sijene da "rade" za svoje šuteve, mada ne tako naporno i teško kao domaći.

Međutim, u drugom poluvremenu su crno-bijeli počeli da griješe u seriji, Montepaskiju se "otvorio" kontranapad i u 32. minutu je bilo jasno da će bodovi u Italiju - 43:55.

Da stvari budu još gore, ubrzo se povrijedio Veseli, kada je doskočio na nogu Džavaiju. Sa bolnim izrazom lica otišao je na klupu, ali njegov povratak na teren u finišu daje nadu da povreda nije toliko ozbiljna. Naravno, ona može i da se zakomplikuje poslije hlađenja i prospavane noći...

Osim nešto brže i efikasnije igre u završnici prvog poluvremena, za seriju od 7:0 (22:27, 26:29), Partizanova publika je ostala žestoko uskraćena.

To što su Grobari u poslednjim minutima gromoglasno pevali "I kada ne budeš prvi ti..." više je izraz ljubavi prema klubu, nego nagrada izabranicima Vlade Jovanovića za ono što su prikazali u četvrtak uveče.

PARTIZAN MTS: Džerels 13, Kecman, Klobučar, Lučić 5 (5sk), Milosavljević 7 (6izg), Katić 4 (4sk), Džavai 2, Bešović, Božić 3, Gist 15 (7sk), Veseli 9 (3ukr, 5izg), Đekić.

MONTEPASKI: Zizis 13, Herston 3, Karareto 10, Raković 2 (7sk), Kaukenas 14 (4izg), Res, Mikelori 15 (5sk), Akindele, Jarić 2, Stonruk 5 (7sk, 3as, 4ukr), Aradori, Mos 2 (4sk, 4ukr).

Real se izvukao u posljednjem trenutku. Vodio je Efes 79:76, a "kraljevi" iznudili produžetak sa tri slobodna bacanja Serhija Rodrigeza 2,6 sekundi prije kraja.

Real je u toj akciji imao dva ofanzivna skoka, a iskusni Tornton u lijevom ćošku načinio neoprezan faul nad Rodrigezom, kojem nije zadrhtala ruka.

Priliku da ipak donese pobjedu gostima propustio je nekadašnji NBA igrač Flip Marej, da bi Real u produžetku iskoristio psihološku prednost i novim trijumfom zadržao stopostotan učinak u grupi G.