EL: Savanović nije mogao sam...

Savanović nosio Valensiju, ali Teodosić i Erceg nose bodove u Atinu. Real deklasirao Efes, pobjede Panatinaikosa i Lijetuvosa.

EL: Savanović nije mogao sam... Izvor: MONDO

Panatinaikos Željka Obradovića u dramatičnom meču pobijedio je Kahu Laboral Duška Ivanovića 76:74, u derbiju 4. kola Grupe E TOP16 faze Evrolige.

Bio je to vrlo izjednačen meč u kojem je Panatinaikos imao prednost u trećoj četvrtini, ali je Kaha uzvratila u posljednjoj dionici. Finiš - uzbudljiv, a meč viner za Pao bio je Majk Batist.

Imao je domaćin šest poena viška (72:66), ali je ekipa iz Španije uspjela da nadoknadi minus i u posljednjoj minuti viđena je prava drama. Pogocima Majka Batiste, Panatinaikos je poveo 74:72, da bi Marselinjo Uertas, poslije faula Milenka Tepića, pogodio oba bacanja - 74:74.

U narednom napadu, Batist je bio precizan sa penala, a onda je Fernando San Emeterio mogao da uvede meč u produžetak. Međutim, promašio je oba bacanja. Esteban Batista je uhvatio loptu pod obručem Panatinaikosa, ali je promašio i atinski "zeleni" su slavili treću pobjedu u drugoj rundi Evrolige.

Junak pobjede bio je Batist - 12 poena (ali četiri odlučujuća). Antonis Focis je imao dabl-dabl učinak - 22 poena i 11 skokova! Kod Kahe, Dejvid Logan je dao 20, tragičar San Emeterio poen manje, a Marselinjo Uertas 17.

Učinak srpskih košarkaša: Tepić (Panatinaikos) za 15 minuta - dva poena, tri asistencije. Nemanja Bjelica (Kaha) za 17 minuta . 0 poena, i četiri skoka.

Neizvjesno je bilo i u Litvaniji. Lijetuvos Ritas je savladao Unikahu 70:65 i zabilježio drugi trijumf u TOP16 fazi Evrolige.

Litvansku ekipu su do pobjede predvodili Kalid el Amin sa 18 i Marijus Gecevičijus sa 17 poena i šest skokova. Milko Bjelica je doprinio uspjehu sa devet poena (bez promašaja za dva 4 od 4) i šest skokova.

U ekipi Unikahe Džoel Frilend 19 poena i osam skokova. Uroš Tripković za 16 minuta bez poena!

Igor Rakočević je samo nekoliko sati pred duel Efes Pilsena sa madridskim Realom na svom Twitter profilu napisao da neće igrati zbog bolova u leđima. E, kad nema Rakočevića onda je Efes jedna sasvim prosječna ekipa.

Pokazao je to Real potukavši Efes pred 14.250 njegovih navijača - 77:60!

Real nije pružio ni gram nade domaćinu. Vodio je od početka meča, a u finišu je razlika bila i +20! Zanimljivo je da do dva minuta prije isteka vremena utakmice nijedan igrač Efesa nije imao dvocifren košgeterski učinak(!), ali su onda Kerim Tundžeri i Butsi Torton uspeli da premaše tu "magičnu cifru" - prvi je dao 14, drugi 10 poena.

"Kraljevski klub" sigurno korača do četvrtinala Evrolige. U Istanbulu su blistali Serhio Ljulj (17 poena) i Ante Tomić (14 poena, šest skokova).

Učinak srpskih košarkaša u obe ekipe, hm, malo je reći nikakav. Miroslav Raduljica 3 poena za Efes za nešto više od dva minuta na parketu, a Novica Veličković je dao jedan poena za Real, za desetak minuta igre.

SAVANOVIĆ VRLO DOBAR, ALI SE RADOVALI TEO, ERCEG I DUDA

U blogu za sajt Evrolige, uoči meča njegove Valensije protiv Olimpijakosa, srpski reprezentativac Duško Savanović napisao je da grčka ekipa, u kojoj ima mnogo prijatelja (osim Srba, tu je mislio i na Australijanca Mata Nilsena), ne treba da se nada romantici u španskom gradu.

S obzirom na to da je tekst za sajt Evrolige pisao 14. februara, dakle na Dan zaljubljenih, Savanović je imao poruku za košarkaše kluba iz Pireja: "Očekujte narandžasti pakao u Valensiji (boje dresova Pamese su narandžaste)!".

Imao je još jednu zanimljivu poruku. On je napisao da ne voli da igra matine mečeve u Španiji, jer mu "tijelo bolje reaguje" u večernjem terminu.

"To je moje omiljeno vrijeme za košarku. zato, evo poruke za sve rivale: Ako igrate protiv mene uveče, čuvajte se!".

Savanović je napisano sproveo u djelo. Odigrao je odlično protiv Olimpijakosa, ali njegovih 16 poena, nisu bili dovoljni da Valensija zabilježi trijumf.

Njegovi prijatelji, dakle, doskorašnji srpski selektor Dušan Ivković, Miloš Teodosić i Zoran Erceg slavili su u Španiji - 85:79.

U još jednom neizvjesnom meču večeri, Valensija je u prvom dijelu imala prednost i od 13 poena (43:30), ali je Olimpijakos, prije svega na krilima Vasilisa Spanulisa (18 poena) i Raše Nesterovića (16 poena, 6 skokova) došao do vrijednog trijumfa nad ekipom Svetislava Pešića.

Valensija nije izdržala nalet pirejskih crveno-bijelih u posljednja tri minuta. Vodili su domaći do 37. minuta kada je bilo 73:71, a onda su Spanulis, Nesterović, Zoran Erceg i Miloš Teodosić izrežirali konačan ishod.

Pobjedi Olimpijakosa sa 12 poena i četiri skoka značajno je doprinio Erceg, dok je Teodosić postigao 11 poena i imao pet uhvaćenih lopti.

Osim Savanovića, 16 poena za Valensiju dao je i Viktor Klaver.

Lotomatika se u Rimu dobro držala protiv Barselone do posljednje četvrtine, a onda su Huan Karlos Navaro i ekipa pokazali od čega su satkani.

Barsa je, baš kao i njen "vječiti rival" Real, zabilježila četvrti trijumf u ovoj fazi takmičenja, zahvaljujući prije svega inspirisanom Navaru (19 poena) Alanu Andersonu (15 poena). Riki Rubio je postigao 9 poena, ali je imao i osam skokova. Kosta Perović je za 12 minuta dao pet poena i imao četiri uhvaćene lopte.

Makabi je u Ljubljani ubjedljivo pobijedio Olimpiju 83:62, zahvaljujući odličnoj igri u drugom poluvremenu.

"Zmajčeki" su se držali do poluvremena, a onda ih je "Ponos Izraela" ostavio na samo 21 datom poenu u druge dve četvrtine!