EL: CSKA izgubio, Barsa prošla dalje

Galata trijumfovala nad "armejcima" poslije drame - 68:64. Barsa kao pobijedila Žalgiris 67:58 i obezbijedila plasman u četvrtfinale.

EL: CSKA izgubio, Barsa prošla dalje Izvor: MONDO

CSKA je doživio poraz! Prvi ove sezone u Evroligi. Poslije 14 "vezanih" pobjeda, "armejci" su položili koplja pred Galatasarajem u Istanbulu - 68:64 (5:13, 16:23, 24:18, 13:10).

Sada se u Grupi E Top 16 faze "zakuvalo", jer sve četiri ekipe imaju šanse da se plasiraju u četvrtfinale. Naravno, CSKA je sa skorom 3-1 i dalje u najboljoj poziciji, Galata se izjednačila sa Olimpijakosom (2-2), dok Efes ima najmanje šanse (1-3).

Poslije dramatičnog finiša tribine u dvorani Abdi Ipekči su eksplodirale. Domaći igrači su napravili dvije velike greške u posljednjem minutu, ali nisu kažnjeni, jer je zadrhtala ruka Miloša Teodosića.

Naime, Jaka Lakovič i Džemon Lukas su zaslužni što je turska ekipa izgubila loptu (gosti nisu pravili prekršaj) i ostavila nadu "armejcima" da u posljednjem napadu dođu do izjednačenja i produžetaka (66:63). Teodosić je pokušao za tri poena, nije bio precizan, ali je bio fauliran! Međutim, srpski plejmejker je promašio prvo slobodno bacanje, drugo je pogodio, a prilikom trećeg pokušaja namjerno nije gađao koš. Međutim, njegovi saigrači nisu došli do lopte i veliko slavlje domaćih navijača je počelo.

CSKA je vodio u većem dijelu utakmice, imao i "plus deset" tokom treće dionice (45:35), ali je u njenom finišu Galata uspjela da povede (51:50). Domaćin je tada preuzeo kontrolu nad rezultatom, a kada je Lukas na minut prije kraja pogodio trojku za 65:59 činilo se da je pobjednik riješen. Ipak se ušlo u neizvjesnu završnicu, ali je Galatasaraj uspio da upiše drugi trijumf u debitantskom učešću u Top 16.

U pobjedničkom sastavu Džošua Šip je dao 22 poena, Lukša Andrić 16, uz sedam skokova. Boris Savović je za deset minuta imao tri uhvaćene lopte.

Kod gostiju, koji su igrali bez kapitena Viktora Krijape, bolji od ostalih bili su Saša Kaun i Aleksej Šved (5sk) sa po 11 poena, odnosno Andrej Kirilenko (4sk) sa deset.

Nenad Krstić je u ranoj fazi meča ušao u problem sa ličnim greškama, pa je na parketu proveo manje od 19 minuta i imao učinak - osam poena i četiri skoka. Miloš Teodosić je ubacio isti broj koševa.

Barselona je prva ekipa koja je i teoretski obezbijedila plasman u četvrtfinale Evrolige. Katalonski tim zabilježio je i četvrtu pobjedu u isto toliko mečeva Grupe H Top 16 faze.

Drugi put u roku od sedam dana pred Barsom je "pao" Žalgiris. Rezultat utakmice u Kaunasu bio je 58:67 (19:13, 13:17, 11:17, 15:20).

Kao i prošle nedjelje u Blaugrani, i u Litvaniji se tim Ćavija Paskvala mučio sa igračima Aleksandra Trifunovića, ali na kraju ipak ostvario sigurnu pobjedu. Kada se meč "lomio", do izražaja je došao "suvi kvalitet".

Gosti su prvi put do dvocifrene prednosti došli na dva i po minuta prije kraja - 62:52. Tada je srpski stručnjak na klupi Žalgirisa zatražio tajm-aut, ali bilo je prekasno da se izbjegne četvrti poraz u Top 16.

Tako je Barselona ostvarila 11. uzastopni uspjeh u duelima sa Žalgirisom, koji je posljednji put trijumfovao protiv katalonskog kluba 25. novembra 2004.

Huan Karlos Navaro je nanizao 18 poena i pet asistencija, Erazem Lorbek 16 poena i pet skokova, Čak Eidson je dodao 15 poena... Kosta Perović je za tri minuta na parketu jednom uhvatio loptu.

Kod domaćina istakao se Tomas Delininkaitis sa 17 poena, Milovan Raković je ubacio devet, a Paulius Jankunas jedan manje, ali je imao pet skokova.

Makabi se revanširao Kantuu, i to sa kamatom. Italijani su prošle nedjelje kod kuće pobijedili 82:74, a "ponos Izraela" je u Tel Avivu uzvratio većom razlikom 75:60 (17:14, 22:27, 23:5, 13:14), pa će u slučaju da takmičenje u Grupi H završe sa istim učinkom, Makabi biti u prednosti.

Domaćin je otpor Kanuta slomio u trećoj četvrtini koju je dobio rezultatom 23:5, a najveću prednost imao je početkom četvrte - 63:46.

Obje ekipe sada imaju polovičan učinak i u posljednja dva kola boriće se za mjesto, koje uz Barselonu, vodi u sljedeću rundu. Kantu će dočekati katalonski tim i gostovati u Kaunasu, a Makabi će biti domaćin Žalgirisu, dok će u posljednjem kolu igrati u Blaugrani.

Najzaslužniji za pobjedu Makabija nad Kantuom bili su Dejvid Blu sa 14 poena, Lior Elijahu (5sk) i Kit Lengford sa po 12.

Vladimir Micov nije bio tako raspoložen kao prošle nedjelje, dao je samo dva poena i imao isto toliko skokova. Znatno bolji bili su njegovi saigrači Đanluka Bazile sa 20 poena i Đorđi Šermandini, koji je ostvario "dabl-dabl", 15 poena i deset skokova (slobodna bacanja 11/11).

Nadomak prolaza u četvrtinale je i Panatinaikos. Treći uspjeh u Grupi G ostvario je protiv Fenerbahčea 72:62 (24:13, 16:14, 18:16, 14:19) i ima isti skor kao Uniks. S obzirom na to da Fener i Armani imaju 1-3, ekipi Željka Obradovića je potrebna jedna pobjeda (ili nijedna u zavisnosti od ostalih rezultata) u preostala dva meča (Armani kod kuće, Uniks u gostima).

Baš kao i u prošlom kolu u Istanbulu, ni na svom parketu PAO nije imao problema sa turskim predstavnikom. Sve vrijeme su "zeleni" dominirali. Još u uvodnoj dionici su stekli značajnu prednost, koju su održavali i na kraju lako pobijedili.

Kostas Carcaris se zaustavio na 21 poenu (uz četiri skoka), Majk Batist je pored 11 poena imao i šest skokova, koliko i Romain Sato (devet poena). Aleks Marić je za šest minuta imao jedan skok.

Na drugoj strani Bojan Bogdanović je bio najefikasniji (15 poena), slijedio ga je Roko Ukić (13), Kurtis Džerels (11)...