EL: Prošli Olimpijakos i Bilbao!

Pirejci u direktnom okršaju za četvrtfinale pobijedili Galatasaraj 88:81, dok je Bilbao trijumfom u Malagi obezbijedio prolaz nauštrb Reala.

EL: Prošli Olimpijakos i Bilbao! Izvor: MONDO

Fajnal for Evrolige ove sezone će biti održan u Istanbulu (11-13. maja), ali tamošnja publika neće imati priliku da navija za svoj tim, pošto Efes, Fenerbahče, a ni Galatasaraj, nisu uspjeli da se plasiraju među osam najboljih na kontinentu.

Borbu za evropsku krunu nastaviće po dvije španske, ruske i grčke ekipe, jedna italijanska i jedna izraelska.

U četvrtfinalu plej-ofa sastaće se: CSKA - Bilbao, Montepaski - Olimpijakos, Panatinaikos - Makabi i Barselona - Uniks!

Serije se igraju do tri pobjede, s tim da je bolje plasirani tim domaćin prve dvije utakmice. Uvodni mečevi zakazani su za 20. mart, a eventualne majstorice za 5. april.

Olimpijakos predvođen srpskim selektorom Dušanom Ivkovićem imao je zadatak da u svojoj dvorani savlada Galatasaraj najmanje sa dva poena razlike i to je učinio bez problema - 88:81.

Vasilis Spanulis bio je pravi lider "crvenih", koji su gotovo sve vrijeme držali goste na oko 10 poena zaostatka. Još kada se u trećoj četvrtini povrijedio Džamon Lukas, bilo je jasno da će trio Lakovič - Šampert - Šip teško imati u rukama dovoljno koševa za preokret.

Marko Kešelj igrao je 14 minuta za Olimpijakos, nijednom nije šutnuo, ali je doprinio pobjedi sa tri skoka i dvije ukradene lopte.

Na drugoj strani je Boris Savović ostao bez učinka za osam minuta.

Olimpijakos će imati priliku da se revanšira Montepaskiju, koji ga je prošle sezone eliminisao u četvrtfinalu sa 3:1 u pobjedama, uprkos katastrofalnom porazu u prvoj utakmici (89:41).

Pored Montepaskija, dalje iz B grupe ide Bilbao, koji je uoči posljednjeg kola držao konce u svojim rukama i nije propustio istorijsku šansu.

Debitant u Evroligi kao gost je pobijedio Unikahu 59:55, nakon čega je Realova pobjeda u Sijeni 102:90 postala Pirova.

Stvoren je krug tri tima sa skorom 4-2, u okviru kojeg su "kraljevi" imali najslabiju koš-razliku. Da bi se domogli druge pozicije i eliminisali Bilbao, morali su da pobijede najmanje sa 23 poena razlike, što je bio pretežak zadatak.

I ovih "plus 12" stekli su u posljednjim minutima, kada se Montepaski opustio, svjestan da ne može biti nikakvih promjena na tabeli.

Igor Rakočević zabilježio je 11 poena, dva skoka i dvije asistencije za domaćina, Novica Veličković dva poena, skok i tri asistencije za Real.

Čovjek odluke u timu Bilbaoa - kao i prošle nedelje protiv Montepaskija - bio je plejmejker Raul Lopez.

Ubacio je sedam od posljednjih devet poena svog tima, počev od trojke za 53:51 na 1:19 minuta prije kraja. Na to je dodao perfektnih 4/4 sa linije slobodnih bacanja u samoj završnici.