ABA: Zvezda demonstrirala silu

Crveno-bijeli kvalitetnom i raznovrsnom igrom "razbili" Zagrepčane.

ABA: Zvezda demonstrirala silu  Izvor: MONDO

Duel Crvene zvezde Telekom i Cedevite bio je derbi samo do prvog sudijskog podbacivanja.

Oko 7.000 posjetilaca hale Pionir vidjelo je u nedelju uveče dvije ekipe koncipirane za napad na sve domaće trofeje i plasman u Evroligu. I samo jednu od koje je to i realno očekivati:

Crvena zvezda Telekom - Cedevita 90:65 (28:19, 20:11, 14:19, 28:16)

Skoncentrisani i precizni igrači Vlade Vukoičića bili su od prve sekunde kvalitetniji i motivisaniji, pa je najveći dio meča (tri od četiri četvrtine) protekao u mirnoj igri, praćenoj pjesmom i aplauzima navijača.

Crveno-bijeli su se u velikom stilu vratili u Pionir poslije pobjeda na dvije uvodne januarske utakmice.

Pogodili su prvih pet šuteva za tri poena i već u osmom minutu, drugom trojkom Demarkusa Nelsona, u najvećoj mjeri riješili pitanje pobjednika.

Zvezdin trener zatražio je od igrača da u drugoj dionici više potenciraju svoju "unutrašnju igru" pod košem Zagrepčana. Nije im bio problem, naprotiv.

Elton Braun, Vuk Radivojević i Branko Lazić insistirali su do kraja poluvremena na prodorima. I pogađali. Koliko su bili uspješni u tome govori i podatak da je Lazić do poluvremena čak tri puta poentirao lijevim "ulazom" (za vođstvo 44:22).

Vukoičić je u tim momentima na pružio priliku i mladom centru Luki Mitroviću, a Cedevita je treću četvrtinu vidjela kao šansu za iskoristi opušteniju igru protivnika.

Uspjela je samo djelimično, pošto je trojkom Gorana Sutona u 32. minutu prišla na relativno malih "minus 11" (63:52).

Na radost punog Pionira, Radivojević, Lazić i Savović ubrzo su trojkama uništili nadu gostiju u neizvjesnu završnicu. Publika je do kraja utakmice gledala pogotke svog tima i aplauzima ih ispratila na odmor uoči pripreme utakmice sa Galatasarajem.

Da je Zvezda potvrdila status najbolje šuterske ekipe u ABA ligi potvrdila je i statistika. Crveno-bijeli su najlošije šutirali slobodna bacanja (?!), a najefikasniji u taboru srpskog vicešampiona bio je Boris Savović sa 14 poena.

Trener Cedevite Aleksandar Petrović pokušao je da zaustavi napad Crvene zvezde Telekom kombinovanjem odbrana - zonom, igranjem "čovjeka", udvajanjem na "niskom postu"... Međutim, leka od razigranog domaćina nije bilo. Svi Zvezdini igrači upisali su svoje ime u listu strijelaca, osim Majkla Skota.

ZVEZDA: Cvetković 12 (3/3 za dva, 1/1 za tri), Braun 12, 6 sk, Subotić 5, Rakočević 11, Mitrović 2, Lazić 10 (2/4 za tri), Simonović 3, Savović 14 (2/3 za tri), 6 sk, Katić 5, Radivojević 9, 6 sk, 8 as, Nelson 7 (2/3 za tri), Skot.

CEDEVITA: Rajt 22, 6as Babić, Kičen 7, 5sk, Andrić 5, Suton 13, 5sk, Bilan, Ilievski 5, Tomas 7, Mašić 6, Baždarić.

REZULTATI 17. KOLA:

Crvena zvezda Telekom - Cedevita 90:65
Olimpija - Zadar 19.00

U ponedeljak:

Radnički - MZT Skoplje 20.30

U subotu:

Cibona - Krka 78:86 (22:23, 23:18, 15:20, 18:25)
/Rozić 11, 4 sk, 2 as, 3 ukr, 2 izg - Lorbek 22, 4 sk, 3 as, 4 izg/

Split - Igokea 60:68 (21:20, 9:15, 14:17, 16:16)
/Kruslin 14, Kraljević 14 - Jorović 24, 6 sk, 4 as/

Široki - Partizan mt:s 87:80

Budućnost - Solnok 88:63 (26:19, 26:21, 19:9, 17:14)
/Milošević 15 - Šehović 19/

TABELA: Igokea 14-3, Crvena zvezda Telekom 12-5, Partizan mt:s 11-6, Budućnost 10-7, Cedevita 9-8, MZT Skoplje 9-7, Radnički 8-8, Olimpija 8-8, Split 7-10, Krka 7-10, Zadar 6-10, Široki 6-11, Cibona 6-11, Solnok 4-13.

(MONDO, foto: MN Press)