NBA: Vejdu od Džejmsa za rođendan

Lebron Džejms sa 39 poena, sedam skokova i osam asistencija čestitao je rođendan drugu i kolegi Dvejnu Vejdu, a sve na račun Los Anđeles Lejkersa.

NBA: Vejdu od Džejmsa za rođendan Izvor: MONDO

Samo na kratko, tokom četvrte četvrtine, Los Anđeles Lejkersi demonstrirali su svoj još nedokazani šampionski kalibar i prestigli Majami Hit u trci na 48 minuta.

Samo na kratko.

Hladan, staložen, Lebron Džejms demonstrirao je zašto su on i saigrači zvanični NBA šampioni, a zašto su Lejkersi 11. na Zapadu, daleko od pozicije koja uopšte vodi u plej-of.

Sa 39 poena, sedam skokova i osam asistencija, "King" Džejms ukrao je šou u "Stejpls Centru" i častio druga Dvejna Vejda pobjedom za 31. rođendan - 90:99 za Majami u noći između četvrtka i petka. Džejms je ubacio posljednjih devet poena na utakmici kako bi se Hitova turneja sa šest utakmica van Floride završila u stilu.

"Završili smo ovo putovanje na pravi način i sada želimo da se nadovežemo na to. Nismo htjeli da se vratimo kući sa porazom, nakon što smo očajno počeli turneju sa porazima od Indijane i Portlanda", rekao je Džejms, iza kojeg je stajao slavljenik Vejd sa 27 poena ali i sjajnom odbranom nad Kobijem Brajantom koji je zaustavljena na 22.

Majami je upisao tek drugu pobjedu u posljednjih osam gostovanja u "Stejplsu" protiv Lejkersa. Rej Alen ubacio je sedam od osam poena u posljednjih pet minuta utakmice, podržavajući Džejmsa u odbrani rano stečenog vođstva, koje je protraćeno u međuvremenu. Djelovalo je kao da Lejkersi neće doživjeti sedmi poraz u posljednjih devet utakmica, kada je Brajant vezao dvije trojke i inicirao seriju 14:3.

Tada su domaći na kratko poveli 84:81, ali je Alen uzvratio trojku na drugoj strani, pa Brajant stavio još jednu na 2:33 do kraja. Međutim, poslije Vejdovog poentiranja, Majami je odigrao mudro fauliravši Dvajta Hauarda, a "Supermen" po navici promašio oba slobodna bacanja (prvo je bio "airball"), što je bio povod da Alen ubaci još jedan "dugi" šut, a Džajms položi za osjetno vođstvo 49 sekundi prije kraja.

"Mislim da smo igrali dovoljno dobro da ih pobijedimo. Ali, to je šampionski tim. Ovo je dobra provjera za nas, da vidimo gdje smo trenutno. Sada smo vidjeli kako se to radi, a mi moramo da zapnemo bolje kako bismo igrali tako. Moramo da budemo mudriji...", rekao je trener Lejkersa Majk D'Antoni, koji je doveden da promijeni stvari u "Stejplsu" ali mu to za sada ne polazi za rukom.

Naprotiv.

Brajant je ubacio 13 od 22 poena u posljednjoj četvrtini, ali nije uspio da nadoknadi manjak ofanzivne agresivnosti iz prve tri četvrtine. Hauard je zadržan na 13 poena i 16 skokova, ali je promašio pomenuta dva slobodna bacanja poslije čega se Majami odlijepio. Hauard je šutirao 5/13 sa linije penala.

Lejkersi su napravili 20 izgubljenih lopti i nisu probacili loptu kroz obruč u posljednjih minut i po.

"Nije ovo neki poseban udarac. Oni su odigrali baš dobro. Očiledno je da imaju atmosferu, igraju zajedno, podržavaju se, znaju tačno gdje ko treba da stoji kada se odlučuje. U naletima su poentirali, a Lebron je ubacio neke teške šuteve", pohvalio je igru rivala Brajant, koji protiv Džejmsa u karijeri ima skor 6:12.

Pau Gasol ubacio je 12 pona, uz četiri skoka, poslije pet utakmica tokom kojih je sjedio kraj terena zbog povrede.

"Supermen" Hauard imao je svoje viđenje poraza.

"Lebron će svakako doći do svojih poena, ali da smo iskontrolisali Dvejna i Krisa, imali bismo bolje šanse da pobijedimo. Večera, Di-Vejd je taj koji je riješio stvari dobrim napadom".

U ovoj utakmici učestvovala su četvorica od desetorice startera na predstojećem Ol-star vikendu, uključujući i dvojicu sa najviše glasova: Brajant je prestigao Džejmsa za nekih 7.800 glasova. Vejd i Hauard će takođe početi revijalni meč u Hjustonu.

Brajantu će to biti 15. Ol-star u njegovoj 17. sezoni, a kuriozitet je da će on 15. uzastopni put biti starter za Zapad što je apsolutni rekord.

Revanš je zakazan za 10. februar u Majamiju, gdje Lejkersi nisu dobili od 10. februara 2008. godine. Biće to teško ostvariti i ove, s obzirom na formu ekipe, ali i činjenice da će Lejkersi posjetiti Floridu na turneji dugoj sedam utakmica, a sve zbog dodjele "Gremi" nagrada u "Stejpls Centru".

Samo im je to bilo potrebno u trenutku kada grozničavo jure mjesto u plej-ofu, a trenutno zaostaju pet pobjeda za grupom timova na diobi od 7. do 9. mesta. Osmo vodi u doigravanje za titulu.

Od kada igraju jedan protiv drugog, Džejms i Brajant razvili su neku vrstu rivaliteta, iako ne igraju na identičnim pozicijama. Prilično je uspješniji mlađi, Džejms: 27,7:25,1 u poenima, 7,8:4,9 u skokovima, 7,4:4,7 u asistencijama, 12:6 u pobedama.

/Brajant 22 - Džejms 39, 7 sk, 8 as/

ISTOK: Majami 26-12, Njujork 25-13, Indijana 24-16, Čikago 22-15, Bruklin 23-16, Atlanta 22-16, Milvoki 20-18, Boston 20-18, Filadelfija 16-23, Orlando 14-24, Detroit 14-25, Toronto 14-25, Klivlend 10-31, Šarlot 9-29, 7-29.

ZAPAD: Oklahoma Siti 31-8, LA Klipers 31-9, San Antonio 30-11, Memdi 24-13, Golden Stejt 23-14, Denver 24-17, Juta 21-19, Hjuston 21-19, Portland 21-19, Minesota 16-20, LA Lejkers 17-22, Dalas 17-23, Sakramento 15-24, Nju Orleans 13-26, Finiks 13-28.

(MONDO, foto: Beta/AP)