Mirza i "zmajevi" pokorili London

Košarkaška selekcija BiH počela je kvalifikacije za Eurobasket 2015 pobjedom protiv Velike Britanije u Londonu 80:67. Teletović sa 25 poena predvodio "zmajeve" do pobjede,

Selekcija Duška Ivanovića gostovala je u Velikoj Britaniji na početku kvalifikacija za Eurobasket i kući odnijela cijeli plijen:

Velika Britanija - BiH 67:80

Reprezentacija BiH napravila je prvi, ali veliki korak ka Eurobasketu 2015.  U prvoj utakmici kvalifikacija "zmajevi" su protiv Velike Britanije upisali pobjedu 80:67 iako je ona mogla, tačnije trebala, biti mnogo ubjedljivija.

Imali su košarkaši BiH i 23 poena prednosti i to u nekoliko navrata, ali su u posljednjoj četvrtini dozvolili protivniku da vrati neizvjesnost i priđe na sedam poena zaostatka.

Pogodak Ahara na četiri minute prije kraja utakmice za 73:66 vratio je nadu britanskim navijačima koji su svo vrijeme pružali bučnu podršku svom timu, odbrojavali sekunde do kraja napada, skandiranjem "defence" tražili od svojih ljubimaca dobru odbranu...

U tim trenucima izblijedila je slika iz prvog poluvremena u kojem je BiH sa lakoćom poentirala preko Teletovića, Kikanovića, raspucanog Mitrovića i predvođena srčanim Stipanovićem igrala dobru odbranu.

Ipak u samom finišu utakmice, oni najiskusniji, Teletović i Gordić pogađali su kada je trebalo i omogućili selekciji BiH da sa relativno ubjedljivih 13 razlike ostvari tek drugu pobjedu nad Velikom Britanijom u pet mečeva, a prvu na Ostrvu.

Kao što se i očekivalo "zmajeve" je do pobjede sa 25 poena i šest skokova vodio kapiten Mirza Teletović koji se odlukom Duška Ivanovića nije našao u startnoj petorci. Ušao je u šestom minutu, ali je od tada pa do kraja bio nezaustavljiv za protivnika i pogađao sa svih pozicija.

U dobrom dijelu utakmice pratio ga je i Nemanja Mitrović koji je završio utakmicu sa 12 poena i sedam skokova. U jednom trenutku imao je i stoprocentan šut za tri poena - 4/4 ali je u nastavku promašivao sa distance.

Kikanović je takođe postigao 12 poena, a dva manje Stipanović, Šutalo i Gordić postigli su po devet poena.

Kod Brtianaca koji su poslije poraza od Islanda doživjeli još jedan neuspjeh i značajno umanjili šanse da se nađu na Eurobasketu 2015 najbolji su bili Klark sa 14 i ahara i Džonson sa po 13 postignutih poena.

Sljedeću utakmicu kvalifikacija reprezentacija BiH igra u nedjelju kada će dočekati selekciju Islanda.

TOK UTAKMICE:

IV četvrtina

U posljednjim trenucima utakmice Ahara i Gordić su pogađali po jedno slobodno bacanje, a tačku na i stavlja Stipanović za 80:67.

Teletović je povisio na 75:66, a poslije serije promašaja na jedno i drugoj strani Gordić postiže važna dva poena - 77:66.

Ahara je smanjio na 73:66, a Stipanović poslije promašaja uspio da izbori napad koji nije realizovan. Ne pogađaju ni Britanci na drugoj strani.

Seriju Britanaca 7:0 konačno prekida Gordić polaganjem i BiH ima prednost 73:64.

Ne ulazi ni pokušaj Teletovića, Britanci promašuju, ali dobijaju loptu poslije faula u napadu košarkaša BiH.

Promašuje Mitrović, a Džonson pogađa za 71:63.

Pogodak Mokforda sa poludistance za samo deset razlike 71:61 znak je za uzbunu i Duško Ivanović zvao je tajm aut kako bi prekinuo seriju domaćih košarkaša.

Pogađaju Britanci u prvim minutama posljednjeg perioda i stižu na "minus 12" - 71:59.

III četvrtina

Treći period zaključio je Klark pogocima sa linije slobodnih bacanja za smanjenje vođstva BiH na 67:50.

Domaći košarkaši nisu pogodili poslije tajm-auta Duška Ivanovića a Kikanović je pogodio "dva plus jedan" za 63:42.

Selekcija Velike Britanije uz podršku bučnih navijača napravila je mini-seriju 5:0 i smanjila na 60:42.

Mirza Teletović eksplodirao je u trećoj četvrtini! Najbolji bh. košarkaš pogađa iz svih pozicija a zakucavanjem je donio najveću prenost selekciji BiH - 59:37 i ima dodatno slobodno bacanje koje je realizovao.

II četvrtina

U posljednjem minutu Klark je postigao četiri poena i smanjio na 46:31, a Gordić nije uspio da poentira na ulazu u posljednjem napadu "zmajeva u prvom poluvremenu.

Britanci su smanjili poenima Boatenga na 43:27, ali je Kikanović pogodio za 46:27.

Odličnmo šutersko veče za Nemanju Mitrovića! Četiri od četiri za tri poena i BiH vodi 42:24

Trećom trojkom Mitrovića iz isto toliko pokušaja BiH je otišla na 37:20.

Uzvratio je Džonson istom mjerom na drugoj strani ali je Teletović već u sljedećem napadu ponovo upisao tri poena, ovog puta poslije tri slobodna bacanja.

Poslije izgubljene lopte Britanaca Teletović je pogodio novu trojku za najveću prednost 29:13.

Odlično su "zmajevi" otvorili drugi period, a Mitrović je pogodio drugu trojku za 26:23.

I četvrtina

Poslije prve četvrtine “zmajevi”vode 23:11 poslije dobre igre u odbrani i napadu, a "zmajeve" ide i šut za tri poena.

Selektor Ivanović odlučio se za pomalo iznenađujuću startnu petorku bez Mirze Teletovića, ali je kapiten ušao u šestom minutu i odmah poentirao prvo za dva poena, a potom i pogodio trojku za vođstvo 20:7.

Utakmicu prate problemi sa zapisničkim stolom zbog čega su sudije nekoliko puta prekidale utakmicu u prvih par minuta.