Mirza "pogurao" Zmajeve do pobjede

Košarkaši Bosne i Hercegovine imaju maksimalan učinak u prva dva kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2015. godine.

Nakon što su savladali Veliku Britaniju u gostima u prvom kolu, u drugom su u Tuzli bili bolji od „nezgodnog“ Islanda 72:62 ( 22:10, 12:17, 22:6, 16:29)

Na samom otvaranju meča nošeni fantastičnom podrškom sa tribina dvorane „Mejdan“ u Tuzli košarkaši BiH su poveli 22:7 i tada se naslućivala katastrofa gostiju. Ipak do kraja prvog dijela sa par vezanih trojki islanđani dolaze na minus sedam 34:27.

Onda je početkom drugog poluvremena uslijedila sjajna odbrana tima Duška Ivanovića i za tili čas rezultat je bio 56:37 i činilo se da je sve gotovo. Ipak žilavi islanđani se ponovo vraćaju nevjerovatnom serijom (14:0) dolaze na minus sedam 59:52 na četiri minuta do kraja.

Seriju gostiju prekinuo je trojkom Nemanja Gordić za 62:52 i činilo se da je sve gotovo. Ipak slijedi nova serija Islanda i ponovo prilaze na samo 63:57. Poslije toga Šutalo i Teletović pogađaju trojke i Bosna je ponovo na dvocifrenoj prednosti 69:57 na minut do kraja. Gosti nisu uspjeli još nekom „ludom „ serijom ugroziti pobjedu Bosne i Hercegovine.

Teška pobjeda BiH i opomena da na Islandu neće biti nimalo lako protiv ekipe, koja se bukvalno nikad ne predaje.

U pobjedničkom timu sjajan Mirza Teletović sa 29 poena i 12 skokova, još je jedino Šutalo sa 11 poena bio dvocifren.

“Prije svega, odigrali smo dobru utakmicu. Islanđani su dosta niski, bilo je teško igrati protiv njih. Imai smo taj neki pad u zadnjoj četvrtini, ali očito nemamo dovoljno iskustva za ovakve utakmice. Zaista nevjerovatna atmosfera. Tuzla zaslužuje da reprezentacija ovdje igra. Ovi navijači zaslužuju da budu naš šesti igrač. Daju nam dosta neke energije i nemoguće je ovdje izgubiti", rekao je Teletović, koji je igrao pred navijačima gdje je i počeo karijeru u Slobodi.

Na drugoj strani Gunarson 18, Vihjalmson 14 poena.