Kraj Zvezdine serije!

Crveno-beli izgubili u Novom Mestu posle 20 "jadranskih" pobeda. Krka ih je savladala 77:67. Isključeni Dejan Radonjić i Branko Lazić.

Crvena zvezda Telekom stala je u nedelju, u Novom Mestu, posle istorijskog starta sezone i nekoliko oborenih rekorda. Ni u ABA ligi od večeras nema neporaženih.

KRKA - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 77:67 (25:13, 16:19, 16:20, 20:15)

Bez Stefana Jovića i Nemanje Dangubića, a u završnici i bez isključenog Branka Lazića i trenera Dejana Radonjića (obojica zbog po dve tehničke), nervozni Beograđani nisu u Sloveniji iskoristili prvu šansu da "overe" lidersko mesto pred plej-of. Novu priliku za to imaće sledećeg ponedeljka, protiv Cedevite u Pioniru.

Sledeće kolo dočekaće bez "nule" u kategoriji "broj poraza", najviše zahvaljujući ponovo odličnom plejmejkeru Krke Malkomu Armstedu, koji je u nedelju pred 2.000 gledalaca ubacio 18 poena (7 asistencija), uključujući i dve odlučujuće trojke, sredinom poslednje četvrtine.

Zvezda je nekoliko sekundi pre prve propustila jedini napad za vođstvo u drugom poluvremenu. Jaka Blažič ubacio je trojku iz ćoška za 60:59, a Nikola Kalinić je u sledećem napadu, na "minus jedan", promašio šut za tri, kojim bi crveno-beli stekli prvu prednost od početnih 2:3. Pogodio je samo obruč, a Boban Marjanović je posle ofanzivnog skoka napravio grešku u koracima.

Armsted je pretrčao teren i brzo osigurao Krki vođstvo, pogotkom za 63:59. U sledećem napadu je demotivisao crveno-bele još jednom trojkom, za 66:61. Aleksis Vangmene je odmah zatim bio precizan i sa linije penala za 68:61.

Krka je tako, četiri minuta pre kraja, obezbedila mirnu završnicu, koja se i dogodila.

Nervozna i neraspoložena Zvezda, još vidno umorna od utakmice protiv Žalgirisa, nije imala snage da se u finišu još jednom približi razigranom rivalu. U 39. minutu, Jasmin Hukić (20, 9 sk) nagovestio je ubedljivu pobedu domaćina, trojkom za 75:62, ali su Marjanović i Vilijams do kraja smanjili razliku i učinili poraz Beograđana podnošljivijim.

Poraz crveno-belih označio je i kraj najdužeg niz pobeda u istoriji ABA lige, započet još 3. oktobra, pobedom nad Levskim. Iako još nije teoretski osigurala pol poziciju pred doigravanje, u 20 kola Zvezda je sebi stvorila priliku da odigra finiš ligaškog dela bez tenzije i dileme oko toga da li će kao prva dočekati plej-of.

Ekipa Dejana Radonjića ugostiće do početka plej-ofa Cedevitu, Metalac i MZT, a gostovaće Partizanu i Zadru. Utakmicu u Novom Mestu neće dugo pamtiti ili će je pamiti po padovima, velikoj tenziji u svojoj igri i čak 15 izgubljenih lopti (Krka samo šest). Čarls Dženkins ubacio je 13 poena (u prvom poluvremenu 9), Markus Vilijams 12 (7 as, 6 izg), ali nisu uspevali da budu pravi kada je bilo najvažnije.

Nikola Kalinić završio je utakmicu kao indeksno najkorisniji igrač gostiju (10 p, 9 sk, 2/3 za tri), ali ni on u momentima pada u igri celog tima nije znao da sačuva Zvezdin brod na površini.

Inspirisana Krka vodila je od početka do kraja i zasluženo obradovala svoje navijače, podarivši im najvredniji skalp ove sezone. S obzirom na to da je odavno ispala iz trke za mesto u plej-ofu, u predstojećih pet kola očekuje je borba za mesto koje vodi u Evrokup. Igraće protiv Mega Leksa, Zadra, Budućnosti, Solnoka i Olimpije, u slovenačkom derbiju u poslednjem kolu.

KRKA: Kastrati 4 (4 sk), Rojc 2, Vangmene 11 (4 sk), Armsted 18 (7 as), Mulalić, Joksimović 4 (6 sk, 6 as), Buker 18 (6 sk), Hukić 20 (3/5 za tri, 9 sk).

ZVEZDA: Vilijams 12 (2/8 za tri, 7 as), Rebić, Aranitović, Mitrović 7 (6 sk), Lazić 2, Blažič 10, Kalinić 10 (2/3 za tri, 9 sk), Marjanović 9 (11 sk), Kaplanović, Tejić, Dženkins 13, Cirbes 4.

REZULTATI 21. KOLA:

Krka - Crvena zvezda Telekom 77:67
Cedevita - Cibona 19.00

u subotu:

Solnok - Mega Leks 88:77 (22:24, 27:23, 15:17, 24:13)

Budućnost - Zadar 71:63 (20:18, 16:18, 24:11, 11:16)
/Paunić 20, Rejnolds 14, 4as - Sobin 18, 7sk, 5as/

Igokea - Olimpija 83:77

u ponedeljak:

Partizan - Levski 18.00
Metalac - MZT Skoplje 20.30

TABELA: Zvezda 20-1, Budućnost 15-5, Cedevita 14-6, Partizan 13-7, Olimpija 11-10, Krka 11-10, Zadar 10-10, Solnok 10-11, Metalac 9-11, Cibona 9-11, Mega 8-13, MZT 6-14, Igokea 6-15, Levski 1-19.

IZ MINUTA U MINUT:

40' 77:67 Zvezda posle tajm-auta uspeva da donekle ublaži poraz.

38' 77:62 Hukić pogađa posle ofanzivnog skoka i primorava Borka Radovića da traži tajm-aut. Krka pred ubedljivom pobedom.

38' 75:62 Kastrati pogađa za novih "plus deset", Zvezda lako gubi loptu i sada bi pobeda Beograđana bila prava senzacija. Novu trojku za domaće ubacio je Hukić. Zvezda neuspešno pokušava da smanji razliku šutevima sa distance.

37' 70:61 Zvezda ide ka porazu. Kalinić predaje loptu Krki pri kretanju u kontru, pa pod košem domaćih, lošim dodavanjem ka Marjanoviću. U igri je Luka Mitrović.

35' 68:61 Armsted pogađa još jednu trojku. Nezaustavljiv je u ovim trenucima. Prati ga Vangmene. Tajm-aut traži Borko Radović.

34' 63:61 Zvezda ne koristi napad za vođstvo, a Armsted uzvraća trojkom, za 63:59. Blažič u sledećem napadu lako protrčava pod koš i zakucava. Očekuje nas burna završnica, nema dileme.

33' 60:59 Kalinić za Blažiča, a Slovenac iz ćoška ubacuje trojku za najmanju razliku u drugom poluvremenu. Potom pravi i treću ličnu grešku, a Dženkins umalo krade loptu.

31' 58:55 Kalinić ubacuje trojku za "minus dva", a potom i Dejan Radonjić, poput Lazića, dobija drugu tehničku grešku i zato mora da ode iz dvorane. Tražio je faul Rojca na Marjanoviću. Ekipu će voditi Borko Radović, njegov prvi pomoćnik.

30' 57:52 Agresivno na obe strane terena. Krka ne da vođstvo, a Blažič primorava Joksimovića da ga faulira. Uz zvižduke, ubacuje dva penala, za novih "minus pet".

27' 55:46 Armsted opet kraj linije penala vraća razliku na "plus deset", 52:42 Zvezda smanjuje, a Lazić dobija tehničku zbog pada pri kontaktu sa Armstedom. Lazić dobija još jednu tehničku, kao i Buker, pa izlazi iz igre zbog pet ličnih.

26' 48:42, Kalinić ubacuje trojku, a Cirbes polaganje uz faul. Na terenu je opet Branko Lazić, iako ima tri faula.

24' 48:37 Armsted odgovara tražeći kontakt uz Kalinića, pa pogađa uz faul. Potom Hukić polaže o tablu i Radonjić traži tajm-aut. Zvezda je brzo stala u trećoj četvrtini.

23' 41:37 Zvezda bolje počinje drugo poluvreme. Vilijams ubacuje trojku posle Tejićevog ofanzivnog skoka. Agresina odbrana crveno-belih, kao na početku druge deonice.

20' 41:32 Kraj druge četvrtine. Nervoza Zvezde na kraju prvog poluvremena i bolji nastup borbenog domaćina. Kris Buker najefikasniji je igrač u oba tima, sa 14 poena. Među gostima najefikasniji je Čarls Dženkins, sa devet. Boban Marjanović se još nije "upisao", što govori i o defanzivnom principu domaćina.

"Skupljajući" odbranu u reketu, igrači Krke dopuštaju Zvezdi šuteve sa distance. Crveno-beli za tri šutiraju 4/13. Domaći 5/13.

19' 41:30 Lazić pravi treću ličnu grešku faulom u napadu, na šta Dejan Radonjić oštro reaguje i dobija tehničku zbog prigovora. Hukić koristi slobodno bacanje. Tajm-aut.

18' 40:28 Krka opet vodi dvocifrenom razlikom. Hukić ubacuje trojku u teškoj situaciji, bez spuštanja lopte. Cela dvorana je skočila.

16' 37:28 Kalinićev šut za izjednačenje blokira Vangmene, koji potom ubacuje i trojku i brani vođstvo Krke. Agresivniji crveno-beli u odbrani. Domaći polako dolaze do daha na protivničkoj polovini. Matej Rojc potom povećava seriju Novog Mesta na 7:0.

13' 30:26 Žustrija igra Zvezde u drugoj četvrtini, a Krka postiže prve poene iz igre, naravno, preko Krisa Bukera, za 30:19. Dženkins odgovara trojkom, za 30:22. Onda ubacuje i Vilijams. Zvezda nalazi ritam u napadu i koristi kontre. Aleksandar Džikić traži tajm-aut posle polaganja Kalinića iz tranzicije.

- Kraj prve četvrtine 25:13 -

10' 25:11 Kris Buker upisuje svoj 11. poen, za 23:8. Dozvoljavaju domaći Beograđanima šuteve za tri, što Blažič koristi. Joksimović potom ubacuje polaganje uz faul Maika Cirbesa.

8' 21:8 Krka je brzo došla i do dvocifrene prednosti. Armsted ubacuje trojku i ispisuje maksimalnu razliku na semaforu. Pucaju domaći od samopouzdanja. Armsted se ne libi da šutira za tri sa osam metara. Zvezda konfuzna u napadu.

7' 14:8 Armsted prodorom povećava prednost na do sada maksimalnih "plus 9", a Luka Mitrović odgovara još jednom trojkom Beograđana.

5' 12:5 Krka je odlično šuterski "otvorila" utakmicu i trojkom Jasmina Hukića povela "plus sedam". Domaći za dva šutiraju 3/6, za tri 2/3. Kris Buker je već sabrao sedam poena. Tajm-aut Dejan Radonjić.

2' 5:3 U petak je šutirala trojke 0-19, a večeras je ubacila prvi šut van 6,75. To je uradio Markus Vilijams. Buker je odmah odgovorio i Krka vodi.

Startna petorka Zvezde je Vilijams, Lazić, Blažič, Mitrović, Marjanović.