Zvezdina šampionska odbrana!

Crveno-beli rešili derbi 22. kola protiv Cedevite sa pet primljenih poena u četvrtoj četvrtini - 78:63. Povratak Jovića, povreda Lazića.

Zvezdina šampionska odbrana! Izvor: MN PRESS

Ne baš kao protiv Panatinaikosa u petak, ali Crvena zvezda Telekom ponovo je loše počela utakmicu, zatim "okrenula list" u drugoj četvrtini, pa ponovo pala i ušla u nervozu zbog nekoliko sudijskih odluka.

Pitanje pobednika je uoči poslednjih 10 minuta bilo potpuno otvoreno (59:58), a onda su se crveno-beli okrenuli svom najjačem oružju ove sezone.

Odigrali su prepoznatljivu odbranu, između 31. i 39. minuta napravili seriju 17:2 i na impresivan način priveli meč kraju - 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5).

Zvezda (skor 21-1) je još u nedelju, porazom Budućnosti u Ljubljani i matematički osigurala prvo mesto pred plej-of, tako da joj ova pobeda ne znači toliko u takmičarskom smislu, koliko u pogledu stvaranja dobre atmosfere pred odbranu Kupa, krajem nedelje u Nišu.

Prethodno su Mitrović i ekipa imali tri uzastopna poraza u Evroligi i ABA ligi.

Ovakav ishod derbija čini vrlo zanimljivom borbu za plasman od drugog do četvrtog mesta, gde su gotovo poravnati Budućnost (16-6), Cedevita (15-7) i Partizan (15-7).

Mada je oko Nove godine to izgledalo nemoguće, crno-beli bi mogli da napreduju za još koji stepenik, u kojoj varijanti ne bi bilo "večitog" derbija u polufinalu, već bi gradski rivali došli u poziciju da donesu Srbiji dva mesta u Evroligi, kao u sezoni 2013/14.

Da li će tako i biti, umnogome će zavisiti od ishoda utakmica Partizan - Zvezda u sledećem i Budućnost - Partizan u poslednjem kolu.

Ne računajući uvođenje Nikole Rebića u poslednjih 45 sekundi, Dejan Radonjić se u duelu sa Cedevitom oslonio na desetoricu igrača, od kojih je najmanju minutažu imao Markus Vilijams (devet i po minuta).

Sva desetorica postigla su svoje prve poene već do poluvremena, a na kraju je statistički daleko najkorisniji bio Luka Mitrović (14p, 9sk, 3as - indeks 25), mada je u jednom periodu "vezao" čak 16 minuta na klupi!

Čarls Dženkins ubacio je 11 poena, Boban Marjanović razigrao se tek u četvrtoj četvrtini i došao do dvocifrenog učinka (10p), koliko je dao i Nikola Kalinić.

Sve bolji Marko Tejić za 15 minuta je ubacio je šest poena (trojke 2/2, slobodna bacanja 0/4) i uz to podelio četiri od osam Zvezdinih asistencija u prvom poluvremenu.

Radonjića i navijače može da ohrabri to što je Stefan Jović zaigrao posle petnaestak dana pauze zbog povrede leđa (Nemanja Dangubić bio u sastavu, ali nije ulazio). Reprezentativni plejmejker našao se u startnoj petorci i "upisao" se oduzetom loptom i kontrom za 4:8.

Ostaje da se vidi šta je sa Brankom Lazićem, koji je u finišu utakmice dobio udarac kolenom u butinu.

Uvodni minuti protekli su u znaku Cedevite, koja je krajem prve četvrtine imala 8:18, a početkom druge 16:24.

Izabranici Jasmina Repeše za nepun minut i po su poveli 0:8, a kada je Zvezda serijom 8:0 (trojke Kalinića i Vilijamsa) u finišu prve četvrtine prišla na 16:18, gosti su dva puta pogodili po dva slobodna bacanja nakon ofanzivnih skokova (Tomas i Barać).

Prvi koš u drugoj četvrtini dao je Tomislav Zubčić (16:24), a onda je Radonjić pronašao pravu petorku za defanzivne zadatke - Jović, Dženkins (Blažič), Lazić, Tejić, Cirbes - koja je sa tom sigurnošću mnogo bolje funkcionisala i u napadu.

Crveno-beli su pravili serije od 7:0 (23:24) i 9:0 (32:27), između kojih je Zubčić postigao jednu trojku, tek da Cedevita ne bude šest minuta bez poena.

Uprkos malom učinku Marjanovića, Zvezda je dizala vođstvo do rekordnih 41:29, posle ofanzivnog skoka i slobodnih bacanja Lazića u 19. minutu.

Gosti su potom prišli na 41:33, imali loptu, ali je Blažič odigrao dobru odbranu na Gordiću, a Dženkins pogodio uz zvuk sirene za "plus 10".

Levski - Metalac 66:77

TABELA: Zvezda 21-1, Budućnost 16-6, Cedevita 15-7, Partizan 15-7, Olimpija 12-10, Krka 11-11, Zadar 11-11, Metalac 11-11, Solnok 10-12, Mega 9-13, Cibona 9-13, Igokea 7-15, MZT 6-16, Levski 1-21.

PAROVI 23. KOLA: Cedevita - Mega (27. februar), Levski - Igokea, Solnok - Budućnost, Krka - Zadar (28. februar), MZT - Olimpija, Partizan - Zvezda (1. mart), Metalac - Cibona (2. mart).