Zvezda uči iz poraza: Cibona pala u Pioniru

Crveno-beli izvukli pouke iz poraza od Olimpije i Igokee i nisu dozvolili da ih i Zagrepčani iznenade posle trijumfa u Evroligi, 75:58.

Crvena zvezda Telekom savladala je večeras i Cibonu i važnu lekciju - kako pobediti posle evroligaškog trijumfa.

Pred 3.547 posetilaca "Pionira", u poslednjoj utakmici bez Markusa Vilijamsa, šampion Srbije i ABA lige priredio je svojim navijačima mirnih i na momente dugih dva sata košarke:

Crvena zvezda Telekom - Cibona 75:58 (19:10, 19:11, 23:24, 14:13)

Tim Dejana Radonjića nije dozvolio da mu se ponove porazi od Olimpije i Igokee, koji su usledili odmah posle pobeda srpskog i regionalnog šampiona nad Strazburom i Bajernom. Večeras u "Pioniru" tako neprijatno iznenađenje za zvezdaše nije ni nagovešteno.

Kontrolišući meč od početka do kraja, insistirajući na čvrstoj igri, Zvezda je ostvarila deveti trijumf u ABA ligi i vratila se na drugo mesto tabele, iza Budućnosti (10-2), a sa boljom koš razlikom od Cedevite i Mega Leksa (9-3).

Pred meč sa Himkijem na istom terenu, najefikasniji među crveno-belima bili su Marko Simonović sa 19 poena i Stefan Jović sa 15. Na drugoj strani, prvi strelac utakmice bio je Marko Jagodić Kuridža, koji je završio meč sa 21 poenom i povredom prepone.

Pogledajte fotke iz Pionira:

Meč koji je trajao malo manje od dva sata uglavnom je protekao u posmatranju izvođenja slobodnih bacanja, a možda je kuriozitet da su gosti u trećoj deonici čak 20 puta šutirali sa crte. Dosuđeno je 55 ličnih grešaka i izvedeno isto toliko "penala", uz tehničku Dejanu Radonjiću i dve nesportske igračima Cibone.

Pitanje pobednika odlučeno je već krajem druge četvrtine, kada je domaćin prvi put stekao dvocifreno vođstvo i povećavao ga do maksimalnih "plus 24" u trećem kvartalu (51:27, 25. minut).

Radonjić je rasporedio minutažu svim igračima osim Galu Mekelu, koji je proveo ceo meč na klupi. Skoro sedam minuta u igri je proveo i Boriša Simanić, ali nije uspeo da se "upiše" iz četiri šuta za tri poena.

Posle duela sa Himkijem, u sledećem kolu ABA lige Zvezda će gostovati Krki, dok će Cibona ugostiti lidera, Budućnost.

ZVEZDA: Rebić 3 (5 as), Tompson 3, Mekel, Lazić 6 (1/4 za tri), Simanić, Tejić 6, Simonović 19 (3/8 za tri), Gudurić 2, Jović 15 (6 sk, 4 as), Miler 6 (5 sk), Cirbes 9 (6 sk), Štimac 6 (6 sk).

CIBONA: Florens 12 (2/7 za tri), Krušlin 5, Hukić 5, Sisko 2, Rozić (0/5 za dva, 8 sk), Jagodić Kuridža 21 (4 sk, 2 as), Slavica, Mavra, Joksimović 3, Žižić 2, Zubac 4, Siriščević 4.

Budućnost - Sutjeska 89:87 (78:78)
/Dragićević 21, 13sk, 5as, Subotić 17, 10sk - Vranješ 17, 7sk, Albijanić 17, 7sk/

odigrano u subotu:

Olimpija - Metalac 76:62
Mega Leks - Krka 84:77 (71:71)

Tabela: Budućnost 10-2, Zvezda 9-3, Cedevita 9-3, Mega Leks 9-3, Zadar 7-5, Krka 6-6, Igokea 5-7, Olimpija 5-7, Tajfun 5-7, MZT 4-8, Partizan 4-8, Metalac 4-8, Cibona 4-8, Sutjeska 3-9.

Parovi sledećeg kola: Sutjeska - Zadar (petak), Igeoka - Tajfun, Partizan - Olimpija, Cibona - Budućnost, Metalac - Mega Leks, MZT . Cedevita (nedelja), Krka - Zvezda (ponedeljak)

Iz minuta u minut:

40' 75:55 Kraj utakmice. Rukovanje trenera i pozdrav igrača na parketu. Deveta pobeda crveno-belih u ABA ligi.

39' 75:53 Problem za Cibonu u finišu, zbog povrede prepone Marka Jagodić Kuridže. Ubacio je 21 poen, uz četiri skoka i dve asistencije za 33 minuta na terenu. Bio je ubedljivo najbolji igrač gostiju.

37' 73:53 Zvezda ponovo odlazi na 20 poena razlike, a Slaven Rimac ponovo traži tajm-aut. Poenima Simonovića i Jovića razlika je povećana. Radonjić je ispričao ekipi šta je imao i vratio je na teren, iako su mu sudije govorile da nije gotov tajm-aut.

- Čak 54 lične greške dosuđene su na večerašnjoj utakmici.

36' 67:53 Zakucavanje Vladimira Štimca posle napada u kojem je Cibona imala priliku da priđe na "samo" deset poena zaostatka.

34' 65:51 Miran finiš meča "začinio" je Filip Krušlin, jako grubim faulom na Stefanu Joviću. Dosuđena mu je nesportska lična grešaka. Simaniću je skliznula lopta iz ruku pri šutu za tri, a gledaoci mu aplaudiraju i bodre, kao i trener i saigrači.

33' 63:47  Radonjić je pružio šansu i Boriši Simaniću. Uz njega, na terenu su i Stefan Jović, Marko Gudurić, Marko Simonović i Vladimir Štimac.

30' 61:45 na kraju treće četvrtine. Cibona je izvela čak 20 slobodnih bacanja i uspela da smanji maksimalni minus, koji je u jednom trenutku iznosio i 24 poena. Ovu četvrtinu gosti su rešili u svoju korist, rezultatom 24:23.

29' 57:43 Cibona još jednoom smanjuje razliku na ispod 20 poena, posle tehničke greške Maika Cirbesa. Radonjić kritikuje kraj klupe Nemca zbog ove greške.

27' 53:33 Serija gostiju 6:0 (od maksimalnih 51:27), koja inicira i tajm-aut Dejana Radonjića. Pogađali su u nizu Jagodić Kuridža i Florens, sve do zakucavanja Simonovića posle prodora kraj čeone linije.

25' 48:25 Rebić pogađa jako težak šut, pod faulom. Novo najveće vođstvo Zvezde. Crveno-beli za sada čvrsto drže stvari pod kontrolom.

24' 43:25 Još jedna trojka Marka Simonovića. Njegova treća večeras, iz petog pokušaja. Odmah potom, Štimac postaje drugi igrač Zvezde sa tri lične greške, posle Jovića.

22' 40:23 Na početku druge deonice, Kvinsi Miler postiže prve poene. Na drugoj strani, Jagodić Kuridža precizan je sa linije za slobodna bacanja.

Pogledajte fotografije iz Pionira:

Semafor na pauzi:

Šut za dva: 10/14 - 5/18; Šut za tri: 3/9, 2/11; Skokovi: 16-13; Asistencije: 10-4; Ukradene lopte: 9-6.

Zvezda: Rebić, Tompson 1, Mekel, Lazić 4, Simanić, Tejić 6, Simonović 12 (2/4 za tri), Gudurić 2, Jović 5 (5 sk), Miler, Cirbes 6, Štimac 2.

Cibona: Florens 7 (1/5 za tri), Krušlin 1, Hukić, Sisko, Rozić (5 sk), Jagodić Kuridža, Slavica, Mavra, Joksimović, Žižić 2, Zubac, Siriščević 3.

20' 38:21 Džejms Florens ubacio je prvo slobodno bacanje, promašio drugu, a Jović na drugoj strani uz zvuk sirene promašio za dva, sa jedne noge. Poluvreme.

20' 38:20 Simonović uzastopnim trojkama diže Pionir i dovodi Zvezdu na "plus 21" (38:17). Odmah potom, gosti odgovaraju takođe trojkom (Siriščević).

18' 32:17 Džejms Florens ubacuje prvu trojku Cibone (iz desetog pokušaja). Odmah potom, tajm-aut.

17' 32:14 Tejić pogađa uz faul Jagodić Kuridže, dok Radonjić glasno objašnjava Joviću gde je pogrešio. Nedugo potom, Jović se zakucava u reklame posle prodora i izlazi iz igre. Čini se da je opet udario ranije povređeni kuk. Gudurić sa "crte" postavlja novo maksimalno vođstvo domaćina.

15' 28:14 Cibona pogađa posle pet minuta, a Lazić ubacuje prvu trojku domaćina, za novo maksimalno vođstvo, "plus 14".  Umalo da ta prednost bude i veća, ali alej-up kombinacija Jovića i Cirbesa nije prošla. Tajm-aut Zvezda.

14' 23:10 Štimac pogađa o tablu za novo maksimalno vođstvo domaćina. Potom pravi i korake pre pogotka za "plus 15". Na terenu je i Marko Gudurić, umesto Tompsona.

11' 21:10 Drugu deonicu "otvara" Marko Tejić, svojim prvim poenima. Tompson je i dalje na parketu, da li će moći na ovoj utakmici da pronađe samopouzdanje i ritam? Petorka crveno-belih je Jović, Lazić, Tompson, Tejić i Štimac.

10' 19:10 Iskusni Nebojša Joksimović (ex Hemofarm) smirio je napade cibosa, pa su uspeli da do odlaska na kratku pauzu učine zaostatak jednocifrenim.

9' 19:7 Cibona počinje da pogađa, ali pogađa i domaćin. Krušlinu je dosuđen nesportski faul zbog zadržavanja Simonovića pri polasku domaćih u kontru. To je bila osma izgubljena lopta gostiju. Maksimalno vođstvo domaćina.

7' 13:3 Zvezda izgleda odlično. Čvrstom odbranom i jednostavnim kontrama povećava i seriju (12:1) i vođstvo. Rajan Tompson upisao se sa crte.

5' 8:3 Jović polaganjem donosi Zvezdi prvo vođstvo, a Cirbes ga povećava sa linije slobodnih bacanja. Odmah potom, Jović još jednom pogađa posle kontre.

- Iseckan početak utakmice. Mnogo prekršaja na obe strane. Nema tečne igre. Zagrepčani su za manje od četiri minuta napravili sedam prekršaja, Zvezda tri.

3' 2:3 Prvi pogotak upisali su gosti. Strelac je srpski internacionalac Marko Jagodić Kuridža. Klupi domaćina dosuđena je tehnička greška u prvim momentima utakmice, prilikom Lazićevih šuteva sa linije za slobodna bacanja. I on i Jović bili su po jednom precizni.

- Utakmica je počela.

Startne petorke:

Zvezda: Jović, Lazić, Simonović, Miler i Cirbes.
Cibona: Florens, Krušlin, Rozić, Jagodić Kuridža, Žižić

"Kako pobediti posle pobede u Evroligi?", pitanje je na koje Crvena zvezda Telekom ove jeseni još nema odgovor. Hoće li ga pronaći ovog ponedeljka?

Nedelja, 18. oktobar: Posle pobede nad Strazburom, u hali "Pionir" slavila je Olimpija, u utakmici koja je pala u senku teške povrede Luke Mitrovića.

Nedelja, 15. novembar: Nakon trijumfa nad Bajernom u Minhenu, crveno-bele tribine utišala je i Igokea, pobedivši Zvezdu na krilima maestralne igre Vuka Radivojevića u završnici.

Večeras je tim Dejana Radonjića na novom testu:

Crvena zvezda Telekom - Cibona

Posle pobede nad Realom, šampionom Evrope, crveno-beli u svojoj kući goste najtrofejniji hrvatski tim, koji ove sezone učestvuje u novoformiranom FIBA Evropa kupu.

Ostanite uz MONDO i pratite meč u tekstualnom prenosu.