Argentina gurnula Brazil na ivicu

Južnoamerički derbi u okviru košarkaškog turnira trajao je 50 minuta, a malo je nedostajalo da ode i u treći produžetak!

Reprezentacija Argentine u subotu je posle dva produžetka savladala Brazil i sa skorom 3-1 osigurala plasman u četvrtfinale OI u Riju, dok je domaćin trećim porazom doveo svoj prolaz pod veliki znak pitanja.

Mnogo toga zavisiće od ishoda utakmice Španija - Litvanija, koja je na programu odmah nakon ponoći.

Ako pobede Španci, Brazilu će biti neophodna usluga Argentine u poslednjem kolu - u vidu njenog trijumfa nad "crvenom furijom". Ali, ako budu slavili Litvanci, onda će aktuelni šampion Evrope biti jednom nogom u avionu za Madrid, a Brazil u ponedeljak imati "meč loptu" protiv Nigerije.

Sve to uslovila je najdramatičnija od dosadašnje 22 utakmice muškog košarkaškog turnira i prva koja nije odlučena u regularnih 40 minuta.

Brazil - Argentina 107:111 (19:28, 33:16, 20:23, 13:18, 10:10, 12:16)!

Andres Noćioni predvodio je pobednički sastav sa 37 poena (šut za tri 8/12) i 11 skokova, dok je Fakundo Kampaco nanizao 33 poena (trojke 5/10) i 11 asistencija!

Luis Skola (14p, 10sk) takođe je ostvario "dabl-dabl", Manu Đinobili ubacio je 13, a Patrisio Garino 10 poena.

Na drugoj strani je najzapaženiji bio Nene Ilario sa 24 poena i 11 skokova, a pratili su ga Aleks Garsija i Marselinjo Uertas sa po 14.

"Gaučosi" su počeli furiozno, ubacili šest trojki u prvoj četvrtini (sam Noćioni četiri) i otišli na 10 poena razlike (14:24), ali je domaća selekcija uzvratila već u drugom kvartalu i u jednom trenutku ona imala "plus 10" (52:42)!

I u drugom poluvremenu je prednost konstantno bila na strani Brazila, međutim, učenici legendarnog argentinskog trenera Rubena Manjana nisu istrajali, mada je pri rezultatu 83:75 na manje od tri minuta pre kraja sve delovalo rešeno.

Omaleni Kampaco sam je napravio seriju od 7:0 i smanjio na 83:82, a nakon slobodnih bacanja Uertasa, tri sekunde pre kraja je neverovatnom trojkom izjednačio Noćioni - 85:85!

Njegovom košu prethodio je ofanzivni skok Kampaca, posle promašaja Đinobilija, koji sa punih 39 godina nije ni blizu svog nekadašnjeg kvaliteta, ali ne beži od odgovornosti.

I u produžetku je Brazil imao veliku prednost - 94:88 posle trojke Garsije u 43. minutu. Ali, ponovila se priča iz regularnog toka. Opet su "kambek" Argentinaca vodili Kampaco i Noćioni (95:95), da bi Đinobili uz zvuk sirene promašio težak šut za pobedu.

U drugom ekstra periodu došao je red na goste da diktiraju tempo i to je, naravno, učinio Kampaco sa dve uzastopne trojke! Garino je zakucavanjem produžio seriju na 8:0 (95:103), a onda je Barbosa pokušao da za Brazil bude ono što je protivniku bio Kampaco.

Simultankom je smanjio na 105:106, međutim, to je bilo najbliže što su prišli olimpijskim šampionima iz 2004.

Argentinci su u penal-završnici sačuvali vođstvo, a poslednja šansa da se još više "zakuva" propala je tri sekunde pre kraja, kada je Đinobili posle dva promašena bacanja Karlosa Delfina pri rezultatu 107:109 zabeležio ofanzivni skok...

REZULTATI I PAROVI 4. KOLA:

Brazil - Argentina 107:111 (95:95, 85:85)
Španija - Litvanija 0.05
Hrvatska - Nigerija 3.30

TABELA: Litvanija 3-0, Argentina 3-1, Hrvatska 2-1, Španija 1-2, Brazil 1-3, Nigerija 0-3.

PAROVI POSLEDNJEG KOLA (ponedeljak/utorak): Brazil - Nigerija 19.15, Španija - Argentina 0.05, Litvanija - Hrvatska 3.30.