Zvezdin niz prekinut u Italiji: Pad posle "plus 22"

Crveno-beli doživeli prvi poraz ove sezone u Breši. Posle pet minuta vodili su 22 razlike, ali su se Italijani brzo vratili i ostvarili prvi trijumf u Evrokupu.

Zvezdin niz prekinut u Italiji: Pad posle "plus 22" Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda mts vratiće se iz Italije sa prvim porazom ove sezone.

Iako je ekipa Milana Tomića za pet minuta duela u dvorani "Palaleonesa" vodila impresivnih 2:24 i iako je do tada pogodila 10 od 11 šuteva iz igre, izlazak startera i ulazak Dejvida Mosa među domaće potpuno je promenio sliku na terenu.

Italijani su se razigrali, raspucali i već do poluvremena poveli (39:38). Potom su u "tvrdom" nastavku postigli odlučujuće poene u reketu, za svoj prvi trijumf u Evrokupu:

BREŠA (1-3) - CRVENA ZVEZDA MTS (3-1) 69:61 (15:31, 24:7, 17:12, 13:11)

Bek crveno-belih Bili Beron postigao je 21 poen i sa tri trojke bio "motor" Beograđana dok su na startu meča nizali pogotke i rešetali domaćina. Ipak, izlazak iz igre petorke u sastavu sa njim, Reglendom, Lazićem, Fajeom i Cirbesom poklopio se sa velikim padom srpskog šampiona, od koga se nije oporavio.

Veteran Dejvid Mos (35) postigao je u kratkom periodu 11 poena i podstakao Brešine napade, koji su se do poluvremena uglavnom završavali pogocima. Izbačeni iz ritma, crveno-beli nisu do kraja zaigrali ni približno tečno kao na startu.

Posle pet minuta poslednje četvrtine bez koša na obe strane, Bili Beron pogodio je svoju poslednju trojku za "minus 3" (56:53), Stratos Perperoglu je posle niza promašaja (2/13 iz igre) takođe pogodio sa distance za "minus 1" (58:57), ali Zvezda do kraja nije prišla toliko blizu rivalu.

U najvažnijim trenucima crveno-beli su izgubili bitku u svom reketu, što su kažnjavali Džerald Beverli (15 poena) i Avudu Abas (8) i Breša je tako došla nadomak svog "upisa" u Evropi ove sezone. Crveno-beli su na kraju ostali i bez koncentracije, što su pokazala i četiri promašena penala u poslednja dva minuta.

Tomićevi izabranici su ovim porazom pali na drugo mesto tabele sa istim skorom kao prvoplasirani Monako (3-1), dok je Breša probudila svoju nadu da će se boriti za plasman u Top 16, jer je sada pretposlednja, ispred "fenjeraša" Ulma.

BREŠA: Alen 11, Hamilton 7 (6 sk), Ćeron, Abas 8 (6 sk), Lkvintana 2, Karoli, Mika 2, Beverli 15, Cerini 7 (8 sk), Mos 11 (5 as), Saketi 6.

ZVEZDA: Reglend 8 (7 as), Radanov, Čović, Perperoglu 7 (2/13 iz igre), Davidovac 1, Lazić 4, Faje 11 (6 sk), Beron 22, Ristić, Simanić, Cirbes 8 (8 sk, 6 izg), Odžo.

Rezultati 4. kola Evrokupa:

Grupa A

Galatasaraj - Monako 85:86
Andora - Ulm 103:95
Breša - Zvezda 69:61

Tabela: Monako 3-1, Zvezda 3-1, Galatasaraj 2-2, Andora 2-2, Breša 1-3, Ulm 1-3.

/Samjuels 15, 11sk/

Tabela: Lokomotiva 4-0, Alba 3-1, Cedevita 2-2, Limož 2-2, Tofaš 1-3, Gdinja 0-4.

Grupa C

Zenit - Valensija 104:93

Partizan - Asvel 78:89
Trento - Turk Telekom 77:81

Tabela: Zenit 3-1, Asvel 3-1, Valensija 3-1, Partizan 1-3, Turk Telekom 1-3, Trento 1-3.

Grupa D

Ritas - Torino 86:79
Skajlajners Frankfurt - Mornar 98:75

odigrano u utorak

Unikaha - Uniks 82:80 (70:70)
/Milosavljević 8, 4sk, Lesor 7, 6sk/

Tabela: Uniks 3-1, Unikaha 3-1, Frankfurt 3-1, Ritas 2-2, Mornar 1-3, Torino 0-4.

Iz minuta u minut:

40' Kraj utakmice, Breša je pobedila Zvezdu 69:61!

40' 67:61 I Beron promašuje slobodno bacanje u završnici. To je četvrti neiskorišćen penal crveno-belih od rezultata 64:59. Previše za ovakav finiš.

40' 66:60 Cirbes je iznudio faul 60 sekundi pre kraja i promašio oba penala. Loše veče za nemačkog centra.

39' 66:60 Alen donosi velikih "plus 6" domaćima pred poslednji minut.

39' Alen uskače u reket i iznuđuje prekršaj. Pre slobodnih bacanja - tajm-aut Tomića.

39' Beverli blokira Reglendov šut za tri poena...

38' 64:60 Faje je u reketu fintirao Beverlija i iznudio nesportski faul čuvara. Ipak, nije iskoristio prvo slobodno bacanje. Minut i 50 sekundi do kraja.

38' 64:59 Reglend utrčava pod koš i polaže, a Beron faulom sprečava Beverlijevo zakucavanje.

38' 62:57 Abas staje na crtu i koristi oba šuta da vrati domaćima "plus 5" tri minuta pre kraja.

37' 60:57 Još jedno zakucavanje Beverlija, a Perperoglu sada ne odgovara trojkom. Tomić uvodi Fajea umesto Cirbesa i igra bez klasičnog centra pred finiš.

36' 58:57 Beverli zakucavanjem postiže prve poene domaćih u četvrtini. Perperoglu odgovara važnom trojkom.

35' 56:54 Beron preuzima loptu i inicijativu. Sada je krenuo na prodor i iznudio dva penala. Iskoristio je prvi.

35' 56:53 Kontra Zvezde i važna trojka Bilija Berona. Njegov 20. poen. Domaći traže tajm-aut posle prvog pogotka u poslednjem kvartalu.

34' Teku "tvrdi" minuti. Perperoglu je povukao jednu kontru i krenuo na polaganje, ali ga je Alen stigao i blokirao.

32' Abas je pogodio uz zvuk sirene, a sudije su posle provere snimka potvrdile da je zakasnio.

31' Beron pokušava da proigra Cirbesa, ali lopta prolazi "kroz ruke" Nemcu. Nervozan početak poslednjeg kvartala.

- kraj treće četvrtine -

30' 56:50 Velika greška Zvezde u poslednje dve i po sekunde. Breša je prebacila loptu pod koš crveno-belih, gde Beron nije uspeo da izvede aut, što je Alen očekivano kaznio - trojkom.

30' 53:50 Beron je iznudio prekršaj dve sekunde pre kraja i iskoristio penale.

30' Radanov greši u uzastopnim posedima, a Lazić dobrom reakcijom u odbrani donosi crveno-belima poslednji napad u deonici.

30' 53:48 Abas još jednom hvata loptu u reketu i poentira, za najveće vođstvo Italijana. Tomić traži još jedan tajm-aut, posle serije domaćih 9:0.

29' 51:48 Nižu se promašaji Perperoglua iz otvorenih pozicija, što Saketi kažnjava trojkom. Breša je u seriji i opet vodi.

28' 48:48 Perperoglu promašuje još jedan šut (1/8 iz igre), a Ćerini na drugoj strani hvata loptu pored Odža i izjednačuje. Sada Tomić traži tajm-aut.

28' 46:48 Lakvintana poentira preko Cirbesa, koji se seli na klupu. Umesto njega, na terenu je sada Odžo.

28' 44:48 Perperoglu je u šuterskom kontraritmu. "Vezao" je neuspele pokušaje za dva i za tri poena. Ipak, poentirao je slobodnim bacanjima.

25' 44:44 Alen ubacuje trojku za Brešu, a Abas spretno poentira iz reketa, za izjednačenje.

25' 39:44 Reglend pogađa, a trener Breše Andrea Dijana traži tajm-aut.

24' Reglend pravi prekršaj u napadu, ali Zvezda se još jednom odbranila. Međutim, i Faje je promašio šut za tri.

23' Zvezda crpi snagu iz defanzivne reakcije u ovim trenucima. Beron i Lazić šutirali su trojke za "plus 6", ali su pogađali obruč.

22' 39:42 Zakucavanje Fajea i slobodna bacanja Cirbesa vraćaju "plus" na Zvezdinu stranu.

21' Za početak nastavka - loše dodavanje ka Cirbesu i 11. izgubljena lopta gostiju.

Zvezdini starteri u nastavku su isti kao na početku - Reglend, Beron, Lazić, Faje i Cirbes.

- poluvreme -

20' 39:38 Hemilton donosi Breši prvo vođstvo domaćinu. Podsetimo, na početku je rezultat bio 2:24, ali je Zvezda izlaskom startera ušla u potpuni kontratitam. Rezultat druge četvrtine je 24:7.

19' 37:38 Ćerini ofanzivnim skokom dovodi Brešu na "minus 1", a Hemilton i Mos potom promašuju trojke za vođstvo domaćih.

18' 35:38 Perperoglu se "upisuje" svojim prvim pogotkom večeras, a Reglend uvodi Brešu u bonus. U međuvremenu, Ćerini uzvraća trojkom.

17' 32:35 Konačno - Lazićev prodor i pogodak o tablu (30:35). "Minus" domaćih odmah je smanjio Džordan Hamilton.

17' Više od šest minuta druge deonice bez Zvezdinog pogotka iz igre. Davidovac i Reglend iskoristili su po jedno slobodno bacanje i to je sve.

16' 29:33 Reglend biva nesportski fauliran i to koristi da pogodi jedno bacanje. Lazić potom gubi loptu, a Cirbes pravi treći faul, za bonus crveno-belih. Ristić je sada na parketu.

15' Cirbesu sudije sada dosuđuju i prekršaj u napadu, pa će Breša imati još jedan napad za eventualno izjednačenje.

15' Cirbes gradi sebi poziciju u reketu i pritom pravi korake. Kontraritam Beograđana traje.

13' 29:32 Breša se vratila na samo posed zaostatka! Alen je pogodio trojku, za samo "minus 3". Mos uz aplauze izlazi iz igre, nakon što je sa 11 poena razbudio domaćina.

13' 26:32 Davidovac sa linije penala bar nakratko zadržava nalet Breše.

13' 26:31 Tomić reaguje i vraća startere na teren - Reglenda, Lazića i Fajea. Italijani su u ogromnom naletu i sada njima sve ide od ruke. Serija 15:0!

13' 24:31 Mos i Beverli su brzo pokrenuli domaće. Crveno-beli su izlaskom skoro cele startne petorke (sem Cirbesa) veoma brzo ispali iz ritma na početku. Beograđani su potpuno zatečeni u napadu u ovim trenucima.

11' 20:31 Mos se razigrao i pogodio posle prodora. Pokrenuo je domaće, kao i Saketi, trojkom posle koje Tomić traži prvi tajm-aut. Breša je prepolovila razliku.

- kraj prve četvrtine -

10' 15:31 Mos pogađa još jednu trojku, iz istog ugla, uz faul Majkla Odža.

10' 11:31 Mohamed Faje vratio je uz faul razliku na "plus 20" dok Tomić pravi još promena i uvodi u igru i Simanića i Odža.

8' 9:28 Tomić pravi prve promene i uvodi Čovića i Perperoglua u igru, nakon što je startna petorka uradila veliki posao na startu.

6' 5:26 Dejvid Mos konačno postiže pogodak za domaće - trojku iz ugla. Lazić je odgovorio brzim pogotkom.

5' 2:24 Italijani su u nokautu, a "na podu" ih zadražavaju Reglend i Cirbes. Crveno-beli šutiraju za dva 6/6, za tri 4/5!

4' 2:20 Rafal crveno-belih traje. Beron je pogodio i treću trojku za Beograđane, a zatim je povećao razliku na "plus 18". Trener domaćih uveo je i veterana Dejvida Mosa (35).

3' 2:15 Zvezda ne posustaje! Faje je pogodio trojku, a Beron dve! Trener domaćih Andrea Dijana zatražio je tajm-aut.

Faje ubacuje i trojku, da odgovori na prvi pogodak domaćih. Potom i blokira američkog centra Miku.

2' 0:6 Veoma dobar Zvezdin start. Faje je poentirao posle ofanzivnog skoka, Beron je položio posle kontre, a Cirbes je rutinski pogodio iz reketa.

- Zvezda počinje meč u petorci: Reglend, Beron, Lazić, Faje, Cirbes.

Sudije: Pjotr Pastušijak, Moric Rejter, Arturas Sukis.

Breša (0-3) - Crvena zvezda mts (3-0).

Ekipa Milana Tomića otišla je na drugo evropsko gostovanje u Italiju, gde će imati šansu da nastavi trijumfalni niz, koji je započet na ABA Superkupu, a nastavljen u takmičarskim utakmicama u ABA ligi i Evrokupu.

U prethodna tri kola šampion Srbije "vezao" je uspehe protiv Ulma (88:73), Monaka (63:66) i Andore (85:79). Sa druge strane, večerašnji domaćin crveno-belih izgubio je u sva tri kola Evrokupa - u mečevima protiv Monaka (68:80), Andore (91:110) i Galatasaraja (76:84), narednog Zvezdinog rivala.

Dan uoči večerašnje utakmice (20.30 časova), Tomić je rekao da nema zdravstvenih problema sa igračima, pa bi trebalo očekivati da Zvezda u najjačem sastavu nastupi u dvorani "Palaleonesa", kapaciteta 5.200 mesta.