NLB: Partizan mt:s upisao prvu pobjedu

Košarkaši Budućnosti izvukli su se sa pobjedom iz Pionira, ali igrači Hemofarma ne.

NLB: Partizan mt:s upisao prvu pobjedu Izvor: MONDO

Poslije kiksa na otvaranju sezone pred svojim navijačima i poraza od Podgoričana (78:79), renovirani Partizan mt:s nije dozvolio luksuz da i poslije dva kola NLB lige bude bez pobjede.

U sredu uveče, pred oko 4.000 navijača u Beogradu: Partizan mt:s - Hemofarm ŠTADA 77:66 (16:15, 27:17, 14:15, 20:19).

Ovih 11 poena razlike u korist šampiona NLB lige ne govori doslovno o finišu utakmice, u kojem jeste bilo neizvjesnosti (59:54 i 65:59), prije svega zahvaljujući nepokolebljivom reprezentativcu Srbije iz redova Hemofarma Milanu Mačvanu, koji je uporno održavao svoj tim "u igri".

Ali, nije mogao do kraja...

Poslije trojke Miljana Pavkovića za 65:59, tri minuta i 20 sekundi prije kraja, Partizan je izveo "lukavu" akciju i potpuno sludio protivnika pasom iz auta direktno pod koš, za Nejtana Džavaija, koji je ko zna koji put na meču zakucao loptu u koš i praktično riješio susret dva najbolja srpska tima iz prošle sezone (67:59).

I na to je Mačvan reagovao sa dva poena (67:61), ali odgovora na trojku Vladimira Lučića minut i 50 sekundi prije kraja (71:62) nije bilo. Tada je svima u Pioniru bilo jasno da će mladi trener, nasljednik Duška Vujoševića, Vlada Jovanović, zabilježiti prvu takmičarsku pobjedu na klupi crno-bijelih i nastaviti "jeziv" niz svog tima u NLB duelima protiv Hemofarma.

Fantastičnom rampom Jana Veselija nad Mustafom Abdulom Hamidom okončan je duel u kojem je Partizan mt:s zabilježio 11. uzastopnu pobjedu nad velikim rivalom u regionalnom takmičenju. Prošle sezone, računajući susrete u NLB ligi, Fajnal foru, Superligi i plej-ofu, skor je bio 6:1 u korist crno-bijelih.

U narednom kolu, Partizan mt:s gostovaće u Hercegovini, ekipi Širokog, dok će Hemofarm dočekati Budućnost.

Utakmicu je bolje "otvorio" Partizan (8:3), Hemofarm je odgovorio (9:10), ali je prva četvrtina pripala domaćinu poslije trojke Dušana Kecmana za 16:15. Do polovine drugog dijela igre (31:21), sve je u Pioniru ličilo na šuterski trening dvije ekipe. Partizan je šutirao trojke 6/9, a Hemofarm 5/9.

Tek tada, odbrane su se uozbiljile, broj poena smanjio, a procenti šuta opali. Tome je očigledno doprinijela još nedovoljna uigranost oba tima, koja su pretrpila brojne kadrovske promjene prošlog ljeta.

Ali, borbenosti, pa i lijepih individualnih poteza nije nedostajalo...

Serijom 8:0, koševima Mačvana i Marka Šutala, Hemofarm se u drugom dijelu igre vratio na 35:31, ali je onda kapiten domaćih Petar Božić pogodio treću trojku, 40 sekundi prije odlaska na odmor za 40:32, a već u sljedećem napadu Dušan Kecman došao je do ofanzivnog skoka i uspio da izbaci loptu u padu ka košu, sve uz zvuk sirene i ne samo da je pogodio, već je i bio fauliran, pa je poslije 20 minuta rezultat bio 43:32 za Partizan mt:s!

Najveću prednost, od 17 poena razlike, Jovanovićev tim imao je pri rezultatu 53:36, poslije trojke Jake Klobučara.

Tada se naljutio Mačvan koji je krenuo sam da riješava stvari i gotovo da nije bilo napada u kojem bekovi Hemofarma nisu zvali svog reprezentativca na "pik'en'rol". Malo po malo, prednost crno-bijelih topila se, a kada je Mačvan u četvrtoj četvrtini ubacio trojku za 57:52, Jovanović je morao da zatraži tajm-aut.

Do finiša utakmice, od startnih 6/9, Partizan mt:s je šutirao 2/14 za tri poena.

Izlaz su domaći našli u odbrani brzih ruku iz koje su "sijevale" kontre Dragana Milosavljevića i Kecmana za novih deset poena razlike, od čega se Hemofarm nije oporavio.

PARTIZAN MT:S: Veseli 12, Džavai 8, Božić 11, Milosavljević 13, Đekić 3, Kecman 10, Klobučar 3, Jaramaz, Lešić, Lučić 7, Katić 10, Mitrović.

HEMOFARM ŠTADA: Abdul Hamid 10, Mačvan 22, Anđušić, Krstović 4, Savović 9, 7 sk, Knežević, Božović, Pavković 15, Šutalo 6, Džordan, Maraš, Borisov.

Nimburk isplivao iz "Jezera"

Ostali su nadomak pobjede, zbog nekoliko loše organizovanih napada u nezivjesnoj završnici. U drugom kolu "jadranske" lige, pred oko 3.000 gledalaca u dvorani "Jezero" u Kragujevcu: Radnički - Nimburk 82:87 (20:27, 22:20, 25:19, 14:19).

Sa četiri vezana slobodna bacanja u posljednjih 30 sekundi, do tada neprimjetni Pavel Pumprla donio je Česima, debitantima u NLB ligi, nedostižnu prednost od 87:81, koju je sa linije slobodnih bacanja uspio da ublaži ubjedljivo najbolji pojedinac u redovima Kragujevčana, Amerikanac Majkl Li (28 poena).

Od 81:83, kada je 55 sekundi prije kraja, Li smanjio vođstvo gostiju, Radnički je promašio tri uzastopna napada. Dva je promašajima za tri poena završio Stiven Marković, a jedan promašajem za dva Stefan Stojačić.

To je bilo isuviše za odličan tim iz Češke, koji je u prvom kolu NLB lige na svom terenu ubjedljivo pobijedio Crvenu zvezdu (94:73).

Posljednje vođstvo na utakmici, Radnički je imao kada je Li zakucao u "in your face" stilu, dva minuta i 45 sekundi prije kraja za 79:78.

To je ujedno bio i posljednji efektan poen domaćeg tima, koji je već minut kasnije gubio sa 79:83.

U prvom poluvremenu, Nimburk se prvi odlijepio i poveo sa 27:18, a kasnije i 47:40. Česi su povećali vođstvo u trećoj četvrtini, četiri minuta prije isteka te dionice na semaforu je pisalo 51:61, ali je onda uslijedila serija domaćih od 11:2, tokom koje je Li postigao dvije trojke u dva napada, a nadovezao se Marković sa još jednom, za 62:63, svega dva minuta prije kraja treće dionice.

Kada je Vladislav Dragojlović postigao dva poena, uz faul, Stefan Stojačić ubacio je i trojku za prvo vođstvo Radničkog poslije dugo vremena - 67:65. Ujedno, to je bio rezultat pred start četvrte četvrtine, na čijem početku Nikolićev tim nije uspio da iskoristi "momentum".

U trećem kolu, Radnički gostuje Crvenoj zvezdi, a Nimburk dočekuje još jednog debitanta Igokeu.

RADNIČKI: Li 28, Rakić 6, Marković 8, Stojačić 5, Miletić 7, Maksimović, Mijatović, Vukosavljević 9, Drašković, Čakarević 6, 7 sk, Dragojlović 13, Gadefors.

NIMBURK: Lenzli 1, Benda 24 (12/15 za dva), Pumprla 7, Sokolovski 9, Kremen, Nečas 10, 8 sk, Koh 2, Simons 19, Efejuku, Nisim 15, 8 as, Šlezak.

Krka - Cedevita 77:81

TABELA: Nimburk 2-0, Olimpija 2-0, Cedevita 2-0, Budućnost 2-0, Zagreb 2-0, Hemofarm 1-1, Partizan 1-1, Krka 1-1, Cibona 1-1, Igokea 0-2, Široki 0-2, Radnički 0-2, Crvena zvezda 0-2, Zadar 0-2.