RUKOMET (EP): BiH neće vidjeti Srbiju…

Rukometaši Bosne i Hercegovine izgubili su gotovo sve šanse da zaigraju na Evropskom prvenstvu 2012. godine u Srbiji.

RUKOMET (EP): BiH neće vidjeti Srbiju… Izvor: MONDO

Nakon poraza od Mađarske i remija s Makedonijom u Sarajevu, BiH je s mnogo optimizma otputovala u Estoniju na meč trećeg kola kvalifikacija, ali se iz Talina odnosno iz grada Polva, vraća podvijenog repa.

Estonci su održali čas rukometa izabranicima Vojislava Rađa i deklasirali BiH rezultatom 35:30 (16:13).

Ključ poraza, odnosno bolje reći debakla, bila je činjenica da su rukometaši BiH evidentno potcijenili u srijedu vrlo raspoložene Estonce, misleći da će put u Talin i grad Polvu biti samo jedan lijep izlet.

Kako su se samo prevarili igrači BiH. Indoletno su ušli u utakmicu, posebno u fazi odbrane, pa su domaćini do sredine poluvremena konstantno vodili, držeći prednost od dva, tri gola razlike (10:7).

Zahvaljujući Nikoli Prceu i Adnanu Harmandiću, BiH je uspjela da koliko-toliko održava priključak pošto su estonski rukometaši u jednom momentu stekli višak od pet golova (13:8).

Razlika bi bila veća u korist Estonaca, ali su bekovi dalekometnom paljbom držali BiH u igri.

Rađin tim je do isteka 30. minuta serijom od 3:0 uspio da smanji na "minus dva", ali se na odmor otišlo sa "plus tri" u korist Estonaca (16:13).

I u nastavku su rukometaši Estonije "bušili" našu odbranu kako su htjeli, a ruku na srce nisu ni golmani Danijel Šarić niti Enid Tahirović branili na vrhunskom nivou.

Sredinom drugog dijela, zakazali su i bekovi BiH, pa je Estoncima preostalo samo da do kraja meča rutinski održavaju vođstvo, koje je variralo od pet do sedam golova razlike.

Pokušavao je selektor BiH da izmjenama, savjetima u tajm-autu "trgne" svoje igrače, ali u srijedu predveče ništa nije funkcionisalo u reprezentaciji i poraz je bio neminovan, ali i vjerovatni oproštaj od EP u Srbiji.

Mađarska je pobjedom u Makedoniji (29:22), ostavila u igri BiH uprkos ovom sramotnom porazu u Estoniji, ali je plasman na EP u Srbiji sveden u domen teorije.

Revanš meč Estonije i BiH biće odigran 12. marta u Visokom s početkom u 17.15 časova.