Bosanskohercegovački bacač kugle Hamza Alić osvojio je srebrnu medalju na Evropskom dvoranskom prvenstvu u švedskom Goteborgu.
Nakon osvajanja zlatne medalje Zlatana Saračevića, takođe u bacanju kugle na Evropskom dvoranskom prvenstvu 1980. za bivšu Jugoslaviju, Alićevo srebro predstavlja jedan od najvećih uspjeha bosanskohercegovačke atletike i bh. sporta uopšte.
U bogatoj karijeri član Atletskog kluba Zenica, koji je rođen 1979. godine u Srebrenici, više puta proglašavan je najboljim sportistom BiH. Na Mediteranskim igrama u Peskari 2009. osvojio srebro i 2005. u Almeriji bronzu. Pored toga Alić je osvojio zlatno i bronzano odličje na Evropskim zimskim bacačkim prvenstvima 2010. i 2008. godine u Splitu, zlato na Balkanskim dvoranskom prvenstvu u Atini 2008, te nastupio u finalu Svjetskog prvenstva 2009. u Berlinu. Učesnik je Olimpijskih igra u Pekingu 2008. Njegov lični rekord iznosi 21.07 m, a postigao je 2008. u Podgorici.
"Srebro u Geteborgu je moj najveći uspjeh u dugogodišnjoj karijeri. Iznenadio sam samog sebe, ali i kompletnu javnost u BiH. Ostvario sam rezultat o kojem treba da piše naša istorija. Iskoristio sam svoju maksimanu pripremljnost i u pravom momentu na pravom mjestu došao do medalje", izjavio je Alić.
Reprezentativac BiH je do evropskog srebra došao hicem 20.34 m ostvarenim u četvrtoj seriji.
Zlatnu medalju osvojio je Asmir Kolašinac iz Srbije (20.62 m), dok je bronza pripala Čehu Ladislavu Prašilu sa 20.29 m.
Drugi predstavnik BiH u ovoj disciplini Kemal Mešić hicem 19.71 m osvojio je deveto mjesto u kvalifikacijama i nije se plasirao u finale.
(agencije)